فیلم های پلیس آهنی از بدترین تا بهترین

به گزارش مجله تانی بای، پلیس آهنی، قهرمان سایبورگی است که تا به امروز در چهار فیلم بلند با جرم و جنایت مبارزه نموده است. این فیلم ها را از بدترین تا بهترین لیست کردیم.

فیلم های پلیس آهنی از بدترین تا بهترین

پلیس آهنی در ابتدا فردی صادق به نام الکس مورفی (Alex Murphy) بود که خطایش درستکاری در ویران شهر دیترویت (Detroit)، شهری مملو از افراد مخوف بود. در این میان شریک زندگیش آن لوئیس (Ann Lewis) مراقب او بود، اما این به تنهایی کافی نبود تا در مقابل مجروح شدن وی به دست باند بی رحم جنایتکاران بایستد.

  • 10 فیلم دنباله دار برتر تاریخ سینما؛ پروژه های پرخرج و پرسود
  • 100 فیلم برتر تاریخ سینما از نگاه هالیوودی ها

مورفی در آستانه مرگ، به قهرمانی نیمه انسان، نیمه ماشین و پلیسی کامل تبدیل شد، در حالی که خاطرات گذشته او در ابتدا به خاک سپرده می شوند، اما پایان دوباره زنده شده و باعث می گردد مورفی بفهمد که به چه چیزی تبدیل شده است.

اگرچه این برای فیلمی اکشن و علمی تخیلی به طور شگفت انگیزی عمیق است، اما مانع از این نمی گردد که فیلم پلیس آهنی آن قدر آغشته به خون باشد که ابتدا در دسته فیلم های مناسب عظیم سالان قرار گیرد.

البته این موضوع فیلم اصلی است، دنباله ها و بازسازی نهایی متفاوت از هم هستند و هر کدام موافقان و مخالفان خاص خود را دارند. در حالی که دنباله ای از نسخه اصلی با نام پلیس آهنی باز می گردد (RoboCop Returns) قبلا در دست ساخت بود، به نظر می رسد این پروژه از سال 2019 متوقف شده باشد.

در این بین چهار فیلم با بازی الکس مورفی موجود است که طرفداران می توانند آن ها را تماشا نمایند. در ادامه فیلم هایی را که باعث افتخار پلیس صادق دیترویت می شوند و همین طور آن هایی که چندان تحسین برانگیز نیستند را آورده ایم.

4. پلیس آهنی 3 (1993)

در سال 1993، سه سال پس از انتشار پلیس آهنی 2، شرکت فیلم سازی اوریون پیکچرز (Orion Pictures) کوشش کرد تا نسخه جدیدی از این فیلم را فراوری کند.

انتخاب فرد دکر (Fred Dekker)، کارگردان فیلم جوخه هیولا (The Monster Squad) برای کارگردانی و همچنین همکاری در نوشتن متن فیلم با فرانک میلر (Frank Miller)، افسانه کتاب های کمیک، حداقل روی کاغذ فکر بدی نبود. متأسفانه تصمیمات متعددی اتخاذ شد که بعدا ثابت کرد بسیار نادرست بودند. اول از همه پیتر ولر (Peter Weller) که در دو فیلم اول الکس مورفی یا پلیس آهنی را با انسانیت خود اشباع نموده بود، با وجود خواست ولر برای برگشت به فیلم با بازیگر دیگری تعویض شد. ولر در آن موقع درگیر پروژه دیگری بود و اوریون صبر نکرد تا وقتش آزاد گردد.

آن طور که به نظر می رسد تعویض بازیگر شخصیت اصلی فیلم کافی نبود و سازندگان پلیس آهنی 3 تصمیم گرفتند که به گونه ای ناگهانی از شر شریک زندگی مورفی، لوئیس، هم خلاص شوند و برای اینکه نمک روی زخم بپاشند فیلم پرهیاهوی مضحکی را که مناسب افراد بالای 13 سال و بیشتر مناسب بچه ها است را منتشر می نمایند، در حالی که دو فیلم اول مناسب بالای 17سال بودند.

پلیس آهنی 3 بد نبود ولی در گیشه چندان پیروز عمل نکرد و به شدت با انتقاد منتقدان روبرو شد و بسیاری از طرفداران دنباله آن را نادیده گرفتند.

3. پلیس آهنی (2014)

با اینکه بازسازی فیلم ها از روزهای آغازین سینما وجود داشته اند، منصفانه است که بگوییم حجم آن ها به طور قابل توجهی از اوایل قرن گذشته افزایش یافته، زیرا اعتماد به مالکیت های فکری موجود و نه محصول جدید بیش از پیش فکر هالیوود را به خود مشغول ساخته است. پلیس آهنی نسخه نهایی خود را در سال 2014 روانه بازار کرد و اگرچه با دو فیلم اول پلیس آهنی قابل مقایسه نیست، اما قطعا از پلیس آهنی 3 بهتر است. یکی از چیزهایی که مانع پیشرفت این فیلم شد کسب درجه سنی 13+ بود که مانع از خشونت گرافیکی می شد که بیشتر طرفداران دوست دارند. حداقل لحن احمقانه آن بسیار کمتر از پلیس آهنی سه است که یاری شایانی به فیلم می نماید. عظیمترین مزیت پلیس آهنی 2014 بازیگران آن است. جوئل کینامان (Joel Kinnaman) بسیار خوب نقش اصلی را بازی می نماید و باعث می گردد بیننده با این وضع الکس مورفی همدردی کند، حتی اگر طراحی جدید پلیس آهنی چندان خیره نماینده نباشد. مایکل کیتون (Micheal Keaton) مثل آب خوردن نقش شخصیت شرور را بازی کند و گری اولدمن (Gary Oldman) هم نقش خالق پلیس آهنی را به خوبی اجرا می نماید.

بعضی از مفاهیم ارائه شده خوب و به طرز شگفت آوری تکان دهنده هستند، مانند زمانی که به مورفی بازسازی شده نشان داده می گردد که چه مقدار کمی از بدن انسانی او باقی مانده است و درخواست می نماید که او را بکشند. پیروزیت مورفی برای ملاقات مجدد با خانواده اش هم قابل تقدیر است. با وجود این نکات مثبت پلیس آهنی 2014 چندان فوق العاده نیست و متأسفانه خیلی زود از یادها می رود.

2. پلیس آهنی 2 (1990)

قسمت دوم پلیس آهنی سه سال پس از نسخه اصلی منتشر شد. این فیلم سرگرم نماینده به هیچ عنوان با نسخه قبلی خود قابل مقایسه نبود. برخلاف پلیس آهنی 3 و پلیس آهنی 2014، حداقل احساس می گردد که پلیس آهنی 2 از همان نسخه اصلی آمده است، حتی اگر کمی هم از آن فاصله گرفته باشد. خوشبختانه پلیس آهنی 2 درجه سنی 17+ سال را به دست آورد. در این فیلم ولر در نقش مورفی و نانسی آلن (Nancy Allen) در نقش لوئیس بازی می نمایند.

در پلیس آهنی 2 به کارگردانی ایروین کشنر (Irvin Kershner) که کارگردان فیلم امپراتوری ضربه می زند (The Empire Strikes Back) هم هست، مورفی و لوئیس را در برابر دسیسه های شرکت اوسی پی (OCP) و پادشاه مواد مخدر نوظهوری به نام کین (Cain) با بازی تام نونان (Tom Noonan) می بینید.

پلیس آهنی 2 قطعا به اندازه فیلم اول به یاد ماندنی نیست و بیشتر از هر چیزی فاقد حاشیه طنزآمیز آن است، اما در عین حال، کسانی را که تنها به دنبال کمی هیجان و پلیس آهنی هستند راضی می نماید.

1. پلیس آهنی (1987)

قسمت اول پلیس آهنی به کارگردانی پائول ورهوون (Paul Verhoeven)، یکی از فیلم هایی است که حرفی برای گفتن باقی نمی گذارد، زیرا از زمان انتشار در سال 1987 پیوسته ستایش شده است. هر چند سطح افراطی خشونت آن، به خصوص هنگامی که نسخه کامل آن در شبکه خانگی پخش شد، برای بعضی افراد ثابت شده است، اما بیشتر افراد پلیس آهنی را فیلمی بسیار هوشمند و متفکرانه می دانند که خون و خون ریزی زیادی هم دارد.

چیزی که پلیس آهنی را خارق العاده می نماید تنها عناصر علمی تخیلی بدیع آن نیست، بلکه عناصر طعنه آمیزی است که ورهوون به ارمغان آورده است و در فیلم های یادآوری کامل (Total Recall) و سربازان سفینه (Starship Troopers) هم خود را به نمایش می گذارد.

پلیس آهنی چندان خودش را جدی نمی گیرد، اما با این وجود پیروز می گردد داستانی را بیان کند که سرگذشت هیجان انگیز انسانی واقعی در آن دخیل است و بیشتر حول خود مورفی می چرخد.

پردازش این فیلم مانند راه رفتن روی طناب سخت است ولی ورهوون به طرز باشکوهی از پس آن بر می آید. پلیس آهنی سزاوار ستایشی که دریافت می نماید هست و پس از 35 سال هنوز صندلی خویش را حفظ نموده است.

منبع: Screenrant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1464

به "فیلم های پلیس آهنی از بدترین تا بهترین" امتیاز دهید

2 کاربر به "فیلم های پلیس آهنی از بدترین تا بهترین" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم های پلیس آهنی از بدترین تا بهترین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید