قدرتمندترین نقره دنیا ساخته شد

به گزارش مجله تانی بای، به گزارش خبرنگاران به نقل از فیز، گروهی از دانشمندان قدرتمندترین ترکیب نقره موجود را ساخته اند. ترکیب جدید نقره 42 درصد قدرتمندتر از رکورد دار قبلی دنیا است.

قدرتمندترین نقره دنیا ساخته شد

فردریک سانسوز یکی از استادان دانشگاه ورمونت و محقق ارشد این پژوهش می گوید: ما مکانیسم جدیدی کشف کردیم که در مقیاس نانو فعال است. به یاری این مکانیسم می توان فلزاتی ساخت که قدرتمندتر هستند و همچنین از قابلیت رسانایی آنها نیز کاسته نمی گردد.

این در حالی است که به طور معمول بین قدرت مواد و قابلیت رسانایی آنها رابطه معکوس وجود دارد اما این کشف دسته جدیدی از مواد را به وجود می آورد که مشکل مذکور را حل می نمایند.

تمام فلزات نقایصی دارند. غالباً این نقایص منجر به خصوصیات نامطلوب مانند شنمایندگی یا نرم شدن می شوند. این امر باعث شده است تا دانشمندان آلیاژهای مختلف یا ترکیبات سنگین از مواد را ایجاد و آنها را قوی تر نمایند. اما هرچه قدرت آلیاژ ها بیشتر می شوند، قابلیت راهنمایی الکتریکی ها کاهش می یابد.

موریس وانگ یکی از مولفان ارشد این پژوهش می گوید: از خودمان پرسیدیم چگونه می توانیم ماده ای بسازیم که در عین قدرت قابلیت رسانایی الکتریسیته را حفظ می نماید.

برای این منظور آنان مقدار مس ترکیبی در نقره را آنالیز کردند. تحقیقات آنان نشان داد می توان دو نقص اصلی در مقیاس نانو را به یک ساختار داخلی قدرتمند تبدیل کرد. سانسوز در این باره می گوید: دلیل این امر آن است که ناخالصی های مس به طور مستقیم به این عیوب مربوط هستند.

به گفته محققان اتم های مس کوچکتر از اتم های نقره هستند و می توانند درون شکاف های نقره حرکت نمایند. در نتیجه علاوه بر قدرتمندتر شدن نقره از میزان رسانایی آن کاسته نمی گردد.

نتیجه تحقیقات این تیم در نشریه Nature Materials منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 403

به "قدرتمندترین نقره دنیا ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرتمندترین نقره دنیا ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید