نحوه اثرگذاری کووید 19 بر مغز

به گزارش مجله تانی بای، محققان دانشگاه ام آی تی آمریکا با آنالیز نحوه تقابل بیماری کرونا با سیستم ایمنی بدن به مطالعه آثار پایدار این عفونت ویروسی بر سلامت سیستم عصبی مرکزی انسان و به ویژه مغز پرداختند.

نحوه اثرگذاری کووید 19 بر مغز

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، گروهی از محققان مسیرهایی را که عفونت ویروسی با استفاده از آن ها از بدن مادر باردار به فرزند منتقل شده و موجب بروز علایمی مانند اوتیسم در نوزاد شده، ردگیری کردند.

در این مطالعه معین شد عفونت ویروسی می تواند اثار پایداری بر رفتار شخص برجای بگذارد. در این تحقیقات معین شد ابتلای نوزاد به عوارض عصبی در اثر عفونت ویروس، تا حد زیادی بستگی به ساختار میکروبیوم روده مادر دارد و احتمالا با استفاده از رژیم های غذایی مناسب می توان آن را کنترل کرد.

علاوه بر این محققان با ردگیری ساختار عصبی سیستم بویایی در تلاشند تا مکانیزم های مورد استفاده ویروس برای اثرگذاری بر سیستم عصبی را شناسایی نمایند.

در واقع پرسش اصلی محققان این است که ویروس جدید کرونا چطور به سیستم عصبی مرکزی نفوذ می نماید. به همین علت گروه دیگری از محققان ام آی تی در حال اجرا تحقیقاتی در رابطه با نحوه اثرگذرای ویروس کرونا بر سد خونی مغز هستند. سد خونی مغز یک غشای تقریبا غیر قابل نفوذ است که رگ های خونی مغز را احاطه می نماید و از ورود ذرات مضر به رگ جلوگیری می نماید. این سد خونی علاوه بر اینکه نقش محافظتی دارد، گاهی مشکل ساز می گردد؛ زیرا از ورود مولکول های دارو جلوگیری می نماید و منجر به اختلال درمان در شرایطی مانند تومور مغزی می گردد.

محققان برای آنالیز نحوه اثرگذاری ویروس جدید کرونا بر سدخونی مغز تحقیقات جدید را شروع کردن و توانستند سد خونی مغز را در آزمایشگاه مدل سازی نمایند و با استفاده از این مدل، آزمایش های متعددی را انجام دهند.

بر اساس این تحقیقات ممکن است افزایش نفوذپذیری سد خونی مغز در اثر فعالیت سیستم ایمنی راه را برای ورود ویروس به مغز باز کند. همچنین ممکن است ویروس ها به وسیله سیناپس ها و از نورونی به نورون دیگر منتقل شده و درون مغز منتشر شوند.

علاوه بر این ویژگی های ژنتیکی نیز بر میزان احتمال ورود ویروس به مغز اثرگذار است. محققان برای آنالیز این ویژگی های ژنتیکی، از فناوری CRISPR/Cas9 به منظور فراوری ژن های دست ورزی شده و مطالعه اثر این ژن ها بر عفونت ویروسی با استفاده از مدل آزمایشگاهی خود بهره می برند.

به اعتقاد متخصصان، تعامل های بین ویروس، میکروبیوم، سیستم ایمنی و سیستم عصبی مرکزی بسیار پیچیده است؛ اما با استفاده از ابزارهای مناسب، تخصص کافی و کار گروهی می توان راه هایی را برای شناسایی مکانیزم های آلوده شدن سیستم عصبی مرکزی توسط ویروس کرونا شناسایی کرد.

ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر 2019 در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 (9 دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین گفت. این ویروس در دو ماه گذشته بیش از 100 کشور و منطقه را درگیر نموده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 932

به "نحوه اثرگذاری کووید 19 بر مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه اثرگذاری کووید 19 بر مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید