نحوه دریافت اقامت ترکیه در کوتاه ترین زمان

به گزارش مجله تانی بای، کشور ترکیه یکی از کشور های همسایه است که دارای جذابیت های گردشگری فراوانی می باشد به طوری که سالانه هزاران نفر به عنوان گردشگر به این کشور سفر می نمایند به همین دلیل این کشور در کوشش است که با ساخت بستر های مناسب آموزشی و گردشگری ارز آوری خود را بیشتر کند و روز به روز در جهت پیشرفت خود قدم بردارد.

نحوه دریافت اقامت ترکیه در کوتاه ترین زمان

از آن جایی که کشور ترکیه دارای مرز مشترکی با کشور های اروپایی است به سرعت فرهنگ و سنت غربی ها را در بطن جامعه خود گنجانده و به کشور پیشرفته هم به لحاظ فرهنگی و هم به لحاظ مالی و آموزشی به یکی از مطرح ترین کشور های دنیا تبدیل شده است.

انواع اقامت ترکیه

از آن جایی که در سال های اخیر درخواست اقامت در این کشور به میزان چشمگیری افزایش داشته است، مقامات این کشور تصمیمات جدیدی در مورد شرایط دریافت اقامت وضع نموده اند که هم به نفع درخواست نماینده باشد و بتواند از تمامی خدمات رفاهی این کشور استفاده نمایند و هم به نفع دولت باشد. انواع اقامت ترکیه مانند دریافت اقامت به وسیله ثبت شرکت در ترکیه، خرید یا اجاره ملک در ترکیه و تحصیل در ترکیه از روش های رایج و کوتاهی هستند که افراد درخواست اقامت خود را ثبت می نمایند.

دریافت اقامت در ترکیه به دو دسته کلی اقامت کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شوند که هر یک مزایای خاص خود را دارند.

شرایط اخذ اقامت کوتاه مدت ترکیه

همانطور که گفته شد قانون های جدیدی که این کشور در سال 2020 در مورد اقامت اتباع خارجی وضع نموده است نهایت مدت زمانی که برای اقامت کوتاه مدت برای مهاجرین در نظر گرفته شده است 365 روز یا 1 سال به محض تایید درخواست است. در گذشته اقامت کوتاه مدت بیشتر از 1 سال اعتبار داشت اما طبق قوانین جدید، فرد درخواست نماینده نهایتا تا 1 سال می تواند از اقامت خود استفاده نموده و در ترکیه بماند.

یکی از راه هایی که می تواند درخواست خود را ثبت کرد اجاره ملک در این کشور است، شما می توانید در هر یک از شهر های این کشور قرارداد 1 ساله اجاره ملک ببندید و اقامت کوتاه مدت خود را دریافت کنید؛ گفتنی است که اقامت توریستی سایقه ای برای شما محسوب نمی گردد و امکان تمدید آن را ندارید اما در این مدت می تواندی به همراه دوستان و خانواده خود رفت و آمد کنید و از امکانات رفاهی این کشور استفاده کنید.

شرایط اخذ اقامت بلند مدت ترکیه

برای اخذ اقامت بلند مدت ترکیه باید مطابق قوانین این کشور عمل کنید تا پس از مدت 5 سال بتوانید حق شهروندی خود را دریافت کنید و اقامت دائم بگیرید. گفتنی است که شما در طول این 5 سال 365 روز معادل 1 سال حق خروج از این کشور را دارید.

قبل از قوانینی که در ابتدای سال 2020 وجود داشت مهاجرین بیشتر از 180 روز امکان خروج از کشور ترکیه را نداشتند اما بعد از تغییر قوانین این عدد به 365 روز در طول 5 سال تغییر پیدا کرد. البته این قانون شامل کسانی می گردد که بعد از اقامت قصد دریافت شهروندی ترکیه را دارند در غیر این صورت شما می توانید بیشتر از مدت نیز خارج از کشور ترکیه باشید.

شرایط تحصیل در ترکیه

این کشور در سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری در جهت بالا بردن سطح آموزشی و سطح علمی خود داشته به طوری در تمامی مقاطع تحصلی از دانش آموزی گرفته تا دکتری دارای مدارس و دانشگاه های بین المللی باشد.

برای تحصیل در ترکیه ضروری است که با شرایط کلی این کشور و قانون هایی که هر دانشگاه برای پذیرش وضع نموده آشنا باشید تا بتوانید به درستی تصمیم بگیرید.

اگر قصد تحصیل در مدارس بین المللی این کشور را دارید بهتر است بدانید که زبان اصلی این مدارس انگلیسی می باشد و زبان ترکی به عنوان زبان دوم شناخته می گردد؛ نکته دیگری که حائز اهمیت است دروس آموزشی و سرفصل هایی است که در این مدارس ارائه می گردد، است. از آنجایی که این مدارس بین المللی هستند تمامی دروس مطابق سیستم های آموزشی در اروپا و آمریکا است در نتیجه درخواست پذیرش والدین برای پذیرش فرزندانشان در این مدارس بسیار بالا است. برای حضور در کلاس های این مدارس شما باید پس از تایید درخواست تان در آزمون ورودی این مدارس شرکت کنید و اگر نمره قابل قبولی دریافت کردید می توانید از شرایط ویژه این مدارس استفاده کنید.

اگر قصد تحصیل در مقاطع دانشگاهی مانند کاردانی، کارشناسی و یا دکتری در این کشور را دارید بهتر است اول با دانشگاه های دولتی و غیر دولتی این کشور به درستی آشنا شوید و بعد درخواست خود را ثبت کنید. همان طور که از اسمش پیدا است در دانشگاه های دولتی دانشجو نیازی به پرداخت حق التدریس ندارد لذا هزینه های زندگی او به عنوان یک مهاجر به شدت کاهش می یابد.

شرایط پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه

برای پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه شما به 3 روش می توانید اقدام کنید:

  1. داشتن معدل بالا در آخرین مقطع تحصیلی یا همان پیش دانشگاهی
  2. شرکت در آزمون sat و دریافت نمره قابل قبول
  3. شرکت در آزمون yös و کسب نمره قابل قبول

از آنجایی که سطح آموزشی دانشگاه های دولتی این کشور بسیار بالا است و قابلیت رقابت با کشور های اروپایی و آمریکایی را دارد سالانه هزاران نفر درخواست پذیرش خود را ثبت نموده و منتظر اعلام نتیجه هستند لذا این کشور قانونی برای درخواست نمایندگان وضع نموده است که فقط 1 بار در سال و در یک تاریخ تعیین بتوانند ثبت درخواست نمایند تا در میان این افراد گزینش صورت بگیرد. در صورت تایید دانشگاه هزینه زندگی و تحصیل در این کشور در مقایسه با سایر کشور هایی که در این سطح آموزش های عالی را ارائه می دهند بسیار پایین تر است و به لحاظ مالی به صرفه است.

منبع: چمدان
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1310

به "نحوه دریافت اقامت ترکیه در کوتاه ترین زمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه دریافت اقامت ترکیه در کوتاه ترین زمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید