تور چارتر ترکیه: همه چیز درباره تحصیل در ترکیه و شرایط پذیرش دانشجو

به گزارش مجله تانی بای، در این مقاله در خصوص ادامه تحصیل در ترکیه ، اعزام دانشجو به ترکیه و شرایط بورسیه تحصیل در دانشگاههای ترکیه مورد تحلیل و آنالیز قرار می گیرد.

تور چارتر ترکیه: همه چیز درباره تحصیل در ترکیه و شرایط پذیرش دانشجو

بهترین تجربه سفر را با تور چارتر ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

تحصیل در ترکیه با دانشگاه های معتبر در سطح دنیای با هزینه های مناسب و امکاناتی عالی هدف تعداد زیادی از هموطنان عزیزمان می باشد. اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه بسیار بالا بوده و عمده دانشگاه های ترکیه با دانشگاه های معتبر دنیا ارتباط علمی دارند.

مزایای تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل
یکی از مهمترین مزایای ادامه تحصیل در ترکیه، هزینه های پایین تحصیل می باشد. هزینه های تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های دولتی ترکیه حداکثر 2000 دلار در سال می باشد که در مقایسه با سایر کشورها بسیار مناسب و به صرفه می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاههای خصوصی ترکیه نسبتا بالا و بین 10000 تا 25000 دلار در سال می باشد. البته در تعدادی از این دانشگاه ها امکان اخذ بورسیه تحصیلی هم وجود دارد.

کیفیت آموزش

دانشگاههای ترکیه طی سالیان گذشته به طرز چشم گیری هم از لحاظ کیفیت آموزشی و هم گستردگی سرزمینی پیشرفته اند. دانشجویان خارجی امکان انتخاب بسیار بالایی برای ادامه تحصیل در ترکیه برخوردارند. کیفیت سیستم آموزشی دانشگاههای ترکیه در رتبه بندی های بین المللی منعکس شده است.

بر اساس رتبه بندی های The Times Higher Education BRICS و Emerging Economies 2014، چندین دانشگاه ترکیه در فهرست 100 دانشگاه برتر قرار دارند که از میان آنها سه دانشگاه در فهرست 10 دانشگاه برتر بوده است. در ضمنً در رتبه بندی (QS) بریتانیا، 9 دانشگاه ترکیه در میان 800 دانشگاه برتر دنیا و 19 دانشگاه ترکیه در رتبه بندی موسسه انفورماتیک METU در فهرست 1000 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

سطح آموزش در دانشگاه های ترکیه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و منطبق بر سیستم آموزشی اروپا است. زبان تحصیل دانشگاه های زیادی انگلیسی است و تعداد این دانشگاهها رو به افزایش است.

ترکیه از سال 2001 بخشی از Bologna Process و بعلاوه عضو بسیاری از پیمان های بین المللی است. بر این اساس دانشجویان دانشگاههای ترکیه می توانند تحصیلات خود را در دیگر کشورها بر مبنای (ECTS) (سیستم اروپایی انتقال اعتبار) ادامه دهند و بعلاوه مدرک خود را از سایر کشورها اخذ نمایند.

سیستم تبادل دانشجو

دانشگاههای ترکیه حداقل با یک دانشگاه دیگر معتبر اروپایی یا آمریکایی توافقنامه تبادل دانشجو دارند. تقریبا همه دانشگاههای ترکیه با حضور در برنامه تبادل دانشجو موافقت نموده اند. دانشگاههای ترکیه در برنامه اراسموس (Erasmus) در مقامهای بالایی نسبت به دانشگاههای اروپایی قرار دارند.

اراسموس موندوس Erasmus Mundus یک برنامه مشترک همکاری و انتقال دانشجو در اتحادیه اروپا است که از سال 2003 با هدف ارتقای سطح علمی دانشگاههای اروپا و ایجاد تعامل بین مردم و فرهنگ های مختلف به وسیله همکاری و مشارکت کشورهای اروپایی با کشورهای غیر اروپایی در زمینه تحصیلات عالی و بهینه سازی شرایط منابع انسانی و بازار کار جوامع اروپایی، کار خود را آغاز کرد.

دانشگاه های این کشور امکانات آموزشی, رفاهی, کتابخانه ای, آزمایشگاهی و بسیاری از امکانات را در سطح بسیار بالایی برای دانشجویان مختلف ارائه می نمایند. خوابگاه های دانشجویی در دانشگاههای ترکیه هزینه بسیار پایینی دارد. امکان داشتن یکی از اعضای خانواده به اسم همراه در طول تحصیل، نگرانی خیلی از خانواده ها را رفع نموده است.

هزینه تحصیل و اقامت

کی دیگر از مزایای تحصیل در ترکیه این است که هزینه اقامت ترکیه شباهت بسیاری به ایران دارد. به خصوص هزینه های خوراک و پوشاک. تنها تفاوت هزینه زندگی , حمل و نقل است که این هزینه ها درکشور ترکیه بالاتر از ایران است. اما دانشجویان از تخفیفاتی تا 50% برای استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی استفاده مینمایند. هزینه های درمانی دانشجویان هم با استفاده از بیمه دانشجویی رایگان است. هزینه های زندگی میانه دانشجویی در کشور ترکیه حدود 500 دلار است. دانشجویان به صورت رسمی و قانونی اجازه کار ندارند.
برای ورود به کشور ترکیه احتیاجی به ویزا نیست و افراد پس از ثبت نام در دانشگاه ویزای تحصیلی دریافت می نمایند.

پذیرش در ترکیه بدون آزمون ورودی

یکی از سوالاتی که همواره در ذهنمان وجود دارد این است که آیا بدون آزمون های ورودی هم می توان در رشته های پزشکی و یا مهندسی تحصیل کرد؟ بله می توان به وسیله شرط معدل و ریزنمراتی که از مدرک قبلی شما (دیپلم) استعلام می گردد این کار را انجام داد. اما این مدل پذیرش سخت گیری های خاص خود را در پی دارد و باید مراحلی را طی کنید تا دانشگاه های خوب ترکیه شما را بپذیرند. مثلا اگر در المپیاد یا آزمون های این چنینی امتیازی دارید، حتما آن را ارائه دهید زیرا برایتان امتیاز خوبی محسوب می گردد.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی

قبل از مهاجرت به کشور ترکیه ضروری است که از دانشگاه مورد نظر پذیرش اولیه صورت گیرد. دانشجویانی که این مرحله را با پیروزیت پشت سر بگذارند، باید برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند. برای این موضوع ضروری است مدارک زیر را حتما در اختیار داشته باشید:

پاسپورت معتبر (حداقل با بیش از 6 ماه مهلت) به همراه کپی از آن

نامه پذیرش از طرف دانشگاه در ترکیه

4 قطعه عکس رنگی (عکس ها بایستی به تازگی گرفته شده باشند)

نامه بانک و تمکن اقتصادی دانشجو

بیمه نامه دانشجویی

بورسیه تحصیلی در ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه به این صورت است که دولت ترکیه همه ساله برای جذب دانشجو از سراسر دنیا بورسیه های تحصیلی برای تمامی دانشجویان دنیا ارائه می نماید. بورسیه ترکیه یک فرصت مناسب برای تحصیل رایگان در رشته های پزشکی در ترکیه مانند دندانپزشکی و داروسازی و بعلاوه رشته های مهندسی و علوم پایه و بسیاری دیگر از رشته ها می باشد.

مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه

خوابگاه های دانشجویی رایگان
افرادی که پیروز به دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه می شوند می توانند در خوابگاه های دانشگاه های دولتی ترکیه به صورت رایگان اسکان پیدا نمایند. دانشجویانی که قصد اسکان در اینگونه خوابگاه ها را ندارند، می توانند با هزینه خود در مکان های دیگر ساکن شوند
تحصیل رایگان در ترکیه
بعلاوه بورس تحصیلی ترکیه شامل تمام هزینه تحصیل می گردد و دانشجویان هیچ هزینه ای جهت تحصیل خود در دانشگاه ها پرداخت نمی نمایند.
بیمه درمانی رایگان
این بورسیه تحصیلی شامل هزینه بیمه درمانی هم می گردد.
دوره زبان ترکی رایگان
برای دانشجویان بورسیه که مهارتی در زبان ترکی ندارند هم یک دوره زبان ترکی یک ساله به صورت رایگان ارائه می گردد. حتی برای دانشجویانی که رشته های آن ها به زبان های دیگر ارائه می گردد، باید دوره زبان ترکی را بگذرانند.
هزینه رفت و برگشت به کشور
این بورسیه بعلاوه هزینه یک سفر رفت و برگشت از کشور دانشجو به ترکیه را در ابتدا و انتهای تحصیل دانشجو را شامل می گردد.

اندازه بورسیه تحصیلی

مقطع کارشناسی 700 لیر در هر ماه

مقطع ارشد 900 لیر در ماه

مقطع دکتری 1400 لیر در ماه

بورسیه تحقیقی 3000 لیر در ماه

چرا در کشور ترکیه ادامه تحصیل بدهیم ؟

با توجه به اعتبار بالای دانشگاه های ترکیه در دنیا، متقاضیان تحصیل در این کشور برای ورود با آزمون هایی روبرو می شوند که باید قبل از ورود خود را آماده نمایند. دانشگاه های ترکیه دارای امکانات عالی، دارای فضای آموزشی مناسب، کتابخانه های عظیم و مجهز، آزمایشگاههای به روز، زمین های ورزشی متعدد، امکانات تفریحی و خدمات درمانی و غیره هستند.

دانشگاه های ترکیه معمولا در مورد خوابگاه به دانشجویان تعهدی نمی دهند ولی امکانات خوابگاهی طی سالیان گذشته افزایش پیدا نموده و عمدتا دانشجویان خارجی از خوابگاههای مجهزی برخوردار بوده اند. دانشجویان در دوره تحصیل خود در دانشگاه های ترکیه بیمه درمانی دارند و تسهیلات درمانی آنها رایگان می باشد.

هزینه های پوشاک نسبت به ایران کمتر بوده و دانشجویان در استفاده از وسایل نقلیه عمومی از تخفیف 50 درصدی دانشجویی بهره مند هستند. هزینه های تحصیل در ترکیه تفاوت زیادی با ایران ندارد.در واقع هزینه های زندگی همان هزینه های ادامه تحصیل در ترکیه می باشد.

هزینه های تحصیل در دانشگاههای دولتی و خصوصی با هم فرق دارد و دانشجویان ممتاز هم می توانند از بورسیه و وام های تحصیلی استفاده نمایند.

در انتها، علاقه مندان تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توانند با مراجعه به موسسه آباد مهاجر دانش در زمانی کوتاه و کاملاً تضمینی پذیرش دانشگاه های ترکیه و ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت نمایند. موسسه آباد مهاجر دانش در مورد نحوه ثبت نام و مدارک مورد احتیاج جهت پذیرش بورسیه تحصیلی ترکیه و هم پذیرش دانشگاه های ترکیه در مقاطع مختلف همراه شما می باشند.

منبع: راسخون
انتشار: 25 شهریور 1400 بروزرسانی: 25 شهریور 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1751

به "تور چارتر ترکیه: همه چیز درباره تحصیل در ترکیه و شرایط پذیرش دانشجو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور چارتر ترکیه: همه چیز درباره تحصیل در ترکیه و شرایط پذیرش دانشجو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید