هر 28 دقیقه یک نفر قربانی حوادث ترافیکی می گردد

به گزارش مجله تانی بای، رئیس سمینار کاهش بار سوانح ترافیکی با بیان اینکه مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در 8 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2.3 درصد رشد داشته است، گفت: هر 28 دقیقه یک نفر در کشور قربانی حوادث ترافیکی می گردد.

هر 28 دقیقه یک نفر قربانی حوادث ترافیکی می گردد

به گزارش گروه اجتماعی مجله تانی بای، کامران باقری لنکرانی عضو فرهنگستان علوم پزشکی و رئیس سمینار کاهش بار سوانح ترافیکی؛ چالش ها و راه حل های پیش رو، امروز در نشست خبری با اشاره به برگزاری دهمین دوره این سمینار طی روز های دوم تا سوم بهمن ماه در شیراز گفت: از سال 1389 یعنی سال 2011 میلادی سازمان ملل متحد این دهه را به عنوان دهه اقدام برای کاهش بار حوادث ترافیکی نامگذاری کرد و اکنون دهمین سال این دهه نامگذاری شده است، به شکلی که همه کشور های دنیا متعهد شده بودند تا بار ترافیکی را در کشور های خود به میزان 50 درصد نسبت به سال قبل از 2011 کاهش دهند.

وی ادامه داد: متاسفانه این تعهد کشور ها در رسیدن به این آمار به وقوع نپیوسته و سالیانه بین یک میلیون و 300 تا یک میلیون و 500 هزار نفر در دنیا بر اثر حوادث ترافیکی جان باخته و 50 میلیون نفر نیز مصدوم می شوند.

رئیس سمینار کاهش بار سوانح ترافیکی با بیان اینکه بیشترین قربانیان حوادث ترافیکی افراد سنین 15 تا 45 سال هستند، یادآور شد: از سال 89 و طی دهه اقدام همایش سالیانه ای با هدف کاهش بار حوادث ترافیکی در شیراز برگزار می کنیم تا اوضاع موجود در این حوزه را آنالیز و رصد کنیم. البته در ایران دستاورد های قابل توجهی داریم به شکلی که از 30 هزار مرگ بر اثر حوادث ترافیکی در سال 84، اکنون به 17 هزار مرگ در سال رسیده ایم.

باقری لنکرانی اعلام نمود: از اولین مرگ بر اثر حوادث ترافیکی که در سال 1304 رخ داد تا سال 84 هر سال مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی در کشور زیاد شده بود، اما سال 85 اولین سال کاهش مرگ ناشی از حوادث ترافیکی بود و این فرایند کاهشی تا سال 95 ادامه داشت، اما از این سال مجددا شاهد افزایش حوادث ترافیکی بودیم. ضمن اینکه اکنون در 8 ماهه امسال نیز نسبت به 8 ماهه سال 97 فرایند افزایشی را در مرگ های ناشی از حوادث ترافیکی داریم؛ یعنی شاهد افزایش 2.3 درصد مرگ ناشی از حوادث ترافیکی هستیم.

وی متذکر شد: این افزایش نشان می دهد برنامه هایی که تا به امروز برای کاهش بار ترافیکی انجام داده ایم به نقطه اوج خود رسیده و اگر به سیاست های فعلی بسنده کنیم، به توفیق بیشتری دست پیدا نخواهیم کرد و باید در این خصوص بازنگری هایی داشته باشیم.

رئیس سمینار کاهش بار سوانح ترافیکی با اشاره به موفقیت های کشور های مختلف در کاهش مرگ های ناشی از سوانح ترافیکی اعلام نمود: بسیاری از کشور ها مانند آلمان در دهه 70 میلادی در سال 30 هزار مرگ ناشی از حوادث ترافیکی داشتند، اما طی 10 سال این عدد را به 4 هزار مرگ رساندند.

باقری لنکرانی با اشاره به اهداف برگزاری سمینار کاهش بار سوانح ترافیکی بیان داشت: در دهمین دوره سمینار که در بهمن ماه برگزار می کنیم کوشش می کنیم تا اقدامات اجرا شده را آنالیز کنیم. برای نمونه در کلانشهر های ما مرگ بر اثر حوادث ترافیکی مربوط به عابران پیاده است و این نشان می دهد که کلانشهر ها برای عابران پیاده به خوبی طراحی نشده است.

وی اضافه نمود: بیشترین مرگ ها در حوادث ترافیکی مربوط به حوادث درون شهری با حدود 60 درصد است، اما بیشترین افزایش از نظر درصد مربوط به حوادث جاده های روستایی بوده؛ چراکه در این خصوص نظارتی بر آن وجود نداشته است.

رئیس سمینار کاهش بار سوانح ترافیکی با اشاره به عدم توجه به حوادث ترافیکی و پیغامد های آن در قانون برنامه توسعه ششم ابراز داشت: در کشور 2 سازمان و نهاد در مورد حوادث ترافیکی وجود دارد، اما اشکالی که هست این است که مرکزی که به طور جامع به طور هماهنگ این موضوع را راهبری کند وجود ندارد. طبق قانون این موضوع بر عهده کمیسیون ایمنی راه هاست، اما یکی از دلایلی که نتوانستیم به فرایند کاهش مرگ های ناشی از حوادث ترافیکی را حفظ کنیم، عدم هماهنگی بین نهاد های مختلف در این حوزه است.

باقری لنکرانی از حضور دستگاه های مختلفی مانند وزارت راه، بهداشت، نیروی انتظامی، مدیریت شهری و... در این سمینار اطلاع داد و گفت: موضوع ایمنی خودرو ها و اینکه خودروی ایمنی با قیمت مناسب در کشور وجود داشته باشد بسیار مهم است، اما اکنون خودروی ایمنی که قیمت مناسبی داشته باشد در کشور نداریم و خودرو های ایمن نیز قیمتی فراتر از توان قشر متوسط دارند که این موضوع را نیز در این سمینار مورد آنالیز قرار می دهیم.

وی با بیان اینکه در هر 28 دقیقه یک نفر در کشور قربانی حوادث ترافیکی می گردد، اضافه نمود: این قربانیان معمولا سنی زیر 45 سال دارند و بسیاری از آن ها سرپرست و نان آور خانواده هستند.

رئیس سمینار کاهش بار سوانح ترافیکی با تاکید بر اینکه ابعاد حوادث ترافیکی بسیار فراتر از مرگ 17 هزار نفر در سال است، توضیح داد: در 8 ماهه امسال تعداد مجروحان حوادث ترافیکی کاهش، اما آمار فوتی های این حوادث افزایش داشته است که پیغام بد این افزایش این است که شدت تصادفات ما بیشتر شده، به طوری که 50 درصد مرگ های ما در کشور در محل وقوع حادثه است. البته ما مرگ های درون بیمارستانی و حین انتقال نیز داریم.

باقری لنکرانی با تاکید بر آموزش موثر در حوزه پیشگیری از حوادث ترافیکی به مردم بیان داشت: ایجاد پارک های ترافیکی برای آموزش به بچه ها اقدام مناسبی است، اما مطالعات نشان داده اگر به کودک زیر 9 سال کاربری ترافیک را یاد دهیم، به جای کاهش حوادث با افزایش حوادث روبرو می شویم؛ چراکه این آموزش باعث ایجاد اعتماد به نفس کاذب در کودک شده و به دلیل اینکه توان ذهنی این کار را ندارد باعث بروز حوادث می گردد.

وی اعمال قانون، حضور موثرتر پلیس در جاده ها، توسعه اورژانس پیش بیمارستانی و اصلاح جاده ها را از عوامل کاهش مرگ های ناشی از حوادث ترافیکی در سال های گذشته عنوان نمود و گفت: در کشور حدود 3 هزار نقطه حادثه خیز وجود دارد، ضمن اینکه مبلمان شهری و ساخت بعضی بزرگراه ها نیز صحیح نبوده و این عاملی باعث مرگ عابران پیاده می گردد.

رئیس سمینار کاهش بار سوانح ترافیکی برگزاری میزگرد های مربوط به راه و زیرساخت ها، اورژانس پیش بیمارستانی، مراقبت های بعد از حادثه، استاندار های ساخت خودرو و ظرفیت های قانونی در حوزه بروز حوادث ترافیکی را از جمله برنامه های دهمین سمینار کاهش بار سوانح ترافیکی در شیراز برشمرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 693

به "هر 28 دقیقه یک نفر قربانی حوادث ترافیکی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر 28 دقیقه یک نفر قربانی حوادث ترافیکی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید