وزیر کشور ترکیه به همکاری امنیتی آنکارا با آمریکا پایان داده است

به گزارش مجله تانی بای، یک وبگاه خبری از تلاش وزیر کشور ترکیه در پایان دادن به همکاری امنیتی آنکارا با آمریکا خبر داد.

وزیر کشور ترکیه به همکاری امنیتی آنکارا با آمریکا پایان داده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک وبگاه خبری روز دوشنبه از پایان همکاری امنیتی ترکیه با آمریکا و تلاش های وزیر کشور ترکیه و برخی مقام های دیگر در این راه خبر داد.

به نوشته وبگاه میدل ایست مانیتور این مسئله بخشی از اقدام های سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه است. منابع مطلع نزدیک به وزیر کشور ترکیه گفتند که سلیمان سویلو به دلیل اختلافات بین آنکارا و واشنگتن از زمان روی کار آمدنش در پنج سال گذشته، تعدادی از برنامه های مشترک و همکاری بین ترکیه و آمریکا را به تدریج به حالت تعلیق درآورد.

این فعالیت ها شامل آموزش مشترک نیروهای پلیس ترکیه و ایالات متحده، دسترسی زودهنگام به اطلاعات مظنونان و سایراطلاعات اطلاعاتی مشترک است. این محدودیت ها بیشتر محدود به دسترسی زودهنگام به داده ها و اطلاعات مشترکی بود که ایالات متحده قبلاً از آنها بهره مند بود.

روابط فزاینده بین ایالات متحده و ترکیه در چند سال گذشته اوج گرفته، اما ظاهرا اقدامات سویلو جنبه شخصی نیز داشته زیرا او و دیگر وزرا دو بار توسط واشنگتن تحریم شدند.

سویلو همچنین مدتهاست که به ایالات متحده در زمینه دست داشتن در کودتای نافرجام ارتش ترکیه در سال 2016 مشکوک است و امتناع واشنگتن از استرداد فتح الله گولن واعظ مخالف دولت ترکیه بر این شک افزوده است.

چندی قبل یک مقام ارشد ترکیه از اقدام آمریکا در کنار گذاشتن آنکارا از مشارکت در طرح تولید جنگنده های اف -35 انتقاد کرد. اسماعیل دمیر، رئیس سازمان صنایع دفاعی نهاد ریاست جمهوری ترکیه گفته هیچ کشوری نمی تواند به صورت یکجانبه کشور دیگری را از پروژه ساخت این جنگنده های پیشرفته کنار بگذارد.

آمریکا سال 2019 ترکیه را به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 از روسیه از برنامه چند ملیتی مذکور کنار گذاشته و تحویل این جنگنده ها به آنکارا و آموزش خلبانان آن را به تعلیق درآورده است.

ترکیه در کنار، ایالات متحده، انگلیس، کانادا، دانمارک، استرالیا، ایتالیا، هلند، نروژ در این برنامه شرکت داشت و بر اساس این قرارداد، هر کدام از این نه کشوری که در ساخت این جنگنده مشارکت دارند، قطعاتی را می سازند که در نهایت در سه نقطه جهان این قطعات کنترل شده و سر هم می شوند و به جز ایالات متحده، دو خط تولید دیگر در ایتالیا و ژاپن هستند.

ترکیه خواستار خرید 100 فروند جنگنده پیشرفته اف-35 شده بود. نخستین جنگنده ها در سال 2018 به ترکیه تحویل شد و خلبانان ترکیه تحت آموزش قرار گرفتند و سپس، پنج فروند دیگر از این جنگنده به ترکیه تحویل شد اما تصمیم آنکارا مبنی بر خرید سامانه پدافندی اس 400 از روسیه، موجب شد که طرف آمریکایی از تحویل این جنگنده ها به آنکارا خودداری کند و خلبانان ترکیه را از برنامه آموزش برای پرواز این نوع جنگنده خارج کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1614

به "وزیر کشور ترکیه به همکاری امنیتی آنکارا با آمریکا پایان داده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر کشور ترکیه به همکاری امنیتی آنکارا با آمریکا پایان داده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید