پارکینسون؛ دومین بیماری مخرب مغز

به گزارش مجله تانی بای، یکی از بیماری های تخریبی مغز که عموما مردم آن را با لرزش دست می شناسند، پارکینسون است؛ بیماری که خیلی وقت است شناسایی شده، اما همچنان راهی برای درمان قطعی آن وجود نداشته و علت ابتلا به آن هم نامشخص است.

پارکینسون؛ دومین بیماری مخرب مغز

دکتر فرزاد اشرافی - متخصص بیماری های مغز و اعصاب در گفت وگو با مجله تانی بای، بیماری پارکینسون را دومین بیماری مخرب مغزی بعد از آلزایمر معرفی کرده و اضافه کرد: این بیماری وابسته به سن بوده و با افزایش سن احتمال ابتلاء به آن نیز بیشتر می شود. این بیماری جزو بیماری های حرکتی است و علائم شایع آن لرزش، کندی حرکات و سفتی اندام است.

اشرافی اضافه کرد: علائم به صورت یک طرفه در بدن شروع شده و با پیشرفت، بیماری به سمت دیگر بدن نیز منتقل می شود. همچنین لرزش دست در حالت استراحت و زمانی که بیمار مشغول به کاری نیست، در او دیده می شود. این لرزش فرکانسی بین سه تا پنج هرتز دارد و با فعالیت و انجام کارهای روزمره فرد از بین می رود. دومین حالت که کندی حرکات نام دارد، باعث کاهش سرعت عمل فرد می شود و عامل سوم که سفتی اندام است، باعث تغییر وضعیت قامت بیمار شده به نحوی که هنگام گام برداشتن به جلو خم می شود.

وی با اشاره به دردهای بیمار که ناشی از سفتی عضلات است، گفت: این درد ممکن است با مسائل مفصلی اشتباه گرفته شود. البته درمان دارویی تأثیر بسزایی در کاهش درد فرد دارد.

اشرافی اضافه کرد: پیشرفت این بیماری باعث اختلال در راه رفتن، کاهش تعادل بیمار، کاهش دفعات پلک زدن بیمار، اختلال در بلع، مسائل گوارشی و اختلال در فشارخون و خواب می شود. اما باید گفت همچنان علت ابتلاء به این بیماری ناشناخته است. برخی متخصصان، مسمومیت با منوکسید کربن، مصرف الکل و مسمومیت با فلزات را که باعث تخریب در مغز می شوند را از عوامل تسهیل کننده ابتلاء به این بیماری معرفی می کنند، اما همچنان علت بروز آن ناشناخته است.

وی با بیان این که به جز برخی موارد خاص، می شود با معاینه فرد بیماری را تشخیص داد، اضافه کرد: تنها در صورتی که در معاینه به هر دلیلی نتوان تشخیص قطعی داد، نیاز به تصویر برداری مغزی است. این بیماری درمان قطعی ندارد، اما قابل کنترل است. در مواردی اگر درمان دارویی اثرگذار نباشد، می توان جراحی های مغزی انجام داده و از طریق الکترودگذاری در مغز، روند پیشرفت بیماری را کنترل کنیم.

این متخصص بیماری های مغز و اعصاب، درمان های غیر دارویی را در کند کردن روند بیماری مؤثر دانست و اضافه کرد: انجام ورزش های هوازی، قدرتی، شنا، یوگا و دوچرخه سواری باعث کاهش سرعت پیشرفت بیماری می شود.

وی گفت: ابتلاء به پارکینسون در مردان اندکی بیش از زنان بوده و در جهان بین 100 تا 300 نفر در هر 100 هزار نفر به این بیماری مبتلا می شوند که این آمار در ایران حدود 150 نفر از هر 100هزار نفر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 162

به "پارکینسون؛ دومین بیماری مخرب مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارکینسون؛ دومین بیماری مخرب مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید