چرا باید دوش آب سرد بگیریم؟

به گزارش مجله تانی بای، مزایای دوش آب سرد به مراتب بیشتر از کنترل امیال و احساسات است.

چرا باید دوش آب سرد بگیریم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ،هیچ چیز بهتر از یک دوش آب گرم در خاتمه یک روز طولانی کاری نمی تواند خستگی ما را در بیاورد؛ اما اگر یک بار دوش آب سرد را امتحان کنید نظرتان عوض می گردد. در واقع وقتی می خواهید از حالت روحی و جسمی خاصی خارج شوید، دوش آب سرد مانند سوییج تغییر سریع احوالات می ماند. از تسکین درد گرفته تا مزایای مغزی از جمله اثرات اثبات شده دوش آب سرد هستند. در ادامه با مزایای آن بیشتر آشنا می شویم.

انرژی بیشتر

اگر می خواهید وقتی صبح از خواب بیدار می شوید انرژی بیشتری داشته باشید به جای قهوه، دوش آب سرد را امتحان کنید. بر اساس یک مطالعه در مجله فیزیولوژی کاربردی، دوش آب سرد باعث آزاد شدن نوراپی نفرین از سیستم عصبی سمپاتیک می گردد. نورافی نفرین انتقال دهنده عصبی است که مغز شما را فعال می نماید، انرژی را افزایش می دهد، شما را هوشیارتر می نماید و تمرکز را بالا می برد.

تغییر خلق و خوی

علاوه بر افزایش انرژی و هوشیاری، شما با دوش آب سرد تغییر خلق و خوی را نیز تجربه خواهید کرد. مطالعه ای که در سال 2008 در تئوری های پزشکی منتشر شد، نشان می داد دوش آب سرد افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد. نویسندگان آن مطالعه نوشتند: با توجه به تراکم بالای گیرنده های دمای سرد در پوست، دوش سرد تکانه های الکتریکی را فریب می دهد و آن ها را از انتهای عصب محیطی به مغز نمی فرستد که می تواند منجر به اثر ضد افسردگی گردد.

تسکین درد و التهاب

بر اساس یک مطالعه در سال 2014 در مجله علوم پزشکی آمریکای شمالی، ثابت شده است که آب سرد درمانی به طور مؤثری درد و التهاب را کاهش می دهد و همچنین میزان زمان لازم برای بهبودی بدن از فعالیت بدنی را کوتاه می نماید. در واقع محققان دریافتند که شنای منظم زمستانی در دما های سرد درد روماتیسم، فیبرومیالجی یا آسم را تسکین می دهد و این موضوع باعث بهبود سلامت عمومی در شناگران می گردد.

افزایش سیستم ایمنی بدن

در چه زمانی بیشتر از حالا به سیستم ایمنی بدن قوی احتیاج داشتیم؟ در دوره شیوع ویروس کرونا ما بیشتر از هر زمان دیگری به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن مان احتیاج داریم. بر اساس مطالعه ای در سال 2016 در مجله PLoS One، افرادی که دوش سرد می گیرند، 29 درصد کمتر محتمل است که بیمار شوند. دوش آب سرد یک راه ایمن برای سالم ماندن است و تعجب آور خواهد بود اگر بگوییم تا 50 درصد به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن یاری می نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1271

به "چرا باید دوش آب سرد بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید دوش آب سرد بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید