چرا بعد از غذا خوابمان می گیرد؟

به گزارش مجله تانی بای، این که چرا بعد از غذا خوردن، حالت خواب آلودگی به ما دست می دهد، موضوع خیلی پیچیده ای نیست. بعد از صرف وعده غذایی، جریان خون بیشتری به سمت دستگاه گوارش جاری می شود تا عمل جذب صورت گیرد. به همین دلیل، ممکن است حالت خواب آلودگی و کسالت به ما دست دهد.

چرا بعد از غذا خوابمان می گیرد؟

چرا بعد از غذا خوابمان می گیرد؟

نویسنده:دکتر سید محسن خوش نیت*

این که چرا بعد از غذا خوردن، حالت خواب آلودگی به ما دست می دهد، موضوع خیلی پیچیده ای نیست. بعد از صرف وعده غذایی، جریان خون بیشتری به سمت دستگاه گوارش جاری می شود تا عمل جذب صورت گیرد. به همین دلیل، ممکن است حالت خواب آلودگی و کسالت به ما دست دهد.

نکته ای که در این زمینه اهمیت دارد، آن است که اگر بعد از خوردن غذا لم بدهید یا به حالت طاق باز بخوابید، معده پر از غذا روی لوزالمعده فشار وارد می کند و باعث کاهش خون رسانی به لوزالمعده و کاهش ترشح انسولین می شود و به همین دلیل است که بعد از خوردن غذا و لم دادن احساس پری و سوءهاضمه به فرد دست می دهد.

در بیماران مبتلا به دیابت هم لم دادن پس از صرف غذا باعث می شود میزان قندخون، بیش از پیش، افزایش یابد و کنترل دیابت به هم بریزد. بنابراین بهتر است حجم غذای خورده شده زیاد نباشد و فرد بعد از صرف غذا در حالت لمیده و خواب قرار نگیرد. حتما می پرسید پس بهتر است چه کار کنیم؟

در پاسخ به این پرسش باید بگویم که بهترین کار پس از صرف غذا پیاده روی است تا ترشح انسولین به بهترین نحو انجام شده و میزان قندخون بعد از غذا سریع تر کاهش یابد؛ زیرا همان طور که احتمالا می دانید، برای ورود قند به سلول های کبدی و سلول های دیگر بدن، حضور انسولین الزامی است.

در افراد سالم هم به علت فشار معده پر بر لوزالمعده و اختلال در جریان خون رسانی، ترشح انسولین کاهش می یابد. در این حالت، قندخون به راحتی وارد سلول های بدن نمی شود و در نتیجه، میزان قندخون افزایش می یابد. بنابراین توصیه می شود برای اینکه هم عمل جذب غذا بهتر صورت بگیرد و هم حالت خواب آلودگی به شما دست ندهد، از لمیدن یا خوابیدن بعد از صرف غذا خودداری و سعی کنید فعالیت سبکی داشته باشید و ترجیحا یک ساعت بعد از غذا بخوابید تا دچار علایم ریفلاکس یا بازگشت غذا از معده به مری نشوید.

بسیاری از افراد بلافاصله بعد از صرف غذا روی کاناپه دراز می کشند و مشغول تماشای تلویزیون می شوند؛ در حالی که این عادت کاملا غلط است و در درازمدت عواقبی جبران ناپذیر در پی خواهد داشت؛ صرف نظر از اینکه حجم زیادی از تنقلات را هم بعد از خوردن غذای اصلی صرف کرده و این موضوع هم بر سنگینی شان خواهد اضافه کرد. پس برای جلوگیری از این خواب آلودگی، اول یک وعده غذایی سبک بخورید و بعدش هم یک فعالیت نسبتا ساده و سبک انجام بدهید.

پی نوشت ها :

* فوق تخصص غدد

منبع:www.salamat.comمنبع: راسخون
انتشار: 29 شهریور 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1755

به "چرا بعد از غذا خوابمان می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعد از غذا خوابمان می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید