چرا می توان ماه را در طول روز دید؟

به گزارش مجله تانی بای، شاید برایتان سوال باشد که چرا می توانید ماه را در طول روز نیز ببینید. سایت خبری سایتک دیلی اخیرا در این باره با یکی از دانشمندان ناسا صحبت نموده است و او به زبانی ساده دلیل این پدیده را شرح داده است.

چرا می توان ماه را در طول روز دید؟

به گزارش ایسنا، چرا می توانید ماه را در روز ببینید؟ پاسخ این سوال آسان است، زیرا ماه آنجاست. ممکن است کمی عجیب به نظر برسد که در طول روز به آسمان نگاه کنید و ماه را ببینید، اما این امری کاملا طبیعی است.

سارا نوبل (Sarah Noble) زمین شناس سیاره ای از ناسا به این سوال پاسخ داده است تا ابهاماتی که در این باره وجود دارد، حل گردد.

ما، ماه را جرمی که در شب ظاهر می گردد می دانیم، زیرا این چیزی است که اغلب از آن در کتاب ها و فیلم ها به ما نشان داده شده است. حتی هواشناسان نیز از نماد خورشید به عنوان نماد روز و نماد ماه برای نشان دادن شب استفاده می نمایند.

اما ماه در واقع تقریبا به همان مقدار که شب در آسمان حضور دارد، روز نیز در آسمان وجود دارد و برای تماشا آن فقط باید کمی دقیق تر به آسمان نگاه کنید.

بیایید به این فکر کنیم که چرا اصلا می توانیم ماه را در شب ببینیم. بر خلاف خورشید، ماه نوری از خود ایجاد نمی نماید و علت اینکه ما می توانیم آن را ببینیم این است که نور خورشید از سطح آن منعکس می گردد.

در طول روز نیز همین امر صدق می نماید، اما ماه بر خلاف ستارگانی که در طول روز همچنان در آسمان هستند، اما به علت روشنایی آسمان نمی توانیم آن ها را ببینیم، در واقع به مقدار ای می درخشد که می توان تا زمانی که در سمت خاصی از آسمان باشد، آن را در روز یا شب مشاهده کرد.

در طول پدیده ماه کامل/بدر، ماه در مقابل خورشید در آسمان قرار می گیرد. به همین علت است که می توانیم تمام صورت ماه را در حال بازتاب نور خورشید ببینیم.

همانطور که زمین می چرخد، ماه فقط در یک روز از ماه و درست زمانی که خورشید غروب می نماید، طلوع می نماید.

در روز های قبل از ماه کامل، اگر به شرق آسمان نگاه کنید، می توانید طلوع ماه تقریبا کامل را قبل از غروب خورشید مشاهده کنید و روز های بعد از ماه کامل نیز می توانید به غرب آسمان نگاه کنید و غروب ماه را پس از طلوع خورشید مشاهده کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1965

به "چرا می توان ماه را در طول روز دید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا می توان ماه را در طول روز دید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید