چند مورد از مهمترین قوانین پاریس برای گردشگران

به گزارش مجله تانی بای، اگر در تور فرانسه ، می خواهید اوقاتتان را مثل یک پاریسی واقعی سپری کنید پس حتما پیش از سفر خود با قوانین شهر پاریس آشنا شوید. می توانید با دانستن نکاتی از نحوه سفارش دادن قهوه تا انتخاب لباس برچسب جهانگرد را از خود دور کنید و طوری رفتار کنید که از مردم پاریس متمایز نباشید. مردم جهان فکر می نمایند فرانسوی ها متکبر و گستاخ هستند اما آن ها معتقدند که برداشت اشتباهی از رفتار آن ها اجرا شده است و درست فهمیده نشده اند. حتی دیگر مردم فرانسه هم پاریسی ها را غیرصمیمی می دانند.

چند مورد از مهمترین قوانین پاریس برای گردشگران

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

اما پاریس شهری پرجاذبه است که گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید و نمی توان پاریسی ها را بابت خسته شدن از دست انبوه گردشگرانِ بی توجه شهر سرزنش کرد. با سفر به خارج از شهر پاریس هم به سرعت درمی یابید که فرانسوی ها مردمی غیرقابل پیش بینی، مصمم و خود رأی هستند. شعار ملی آن ها آزادی، برابری و برادری است و آزادی مهم ترینِ این سه برای فرانسوی ها محسوب می گردد. همین موضوع می تواند توضیحی برای نگرش خودمحور فرانسوی ها به زندگی باشد که در مقوله استثنای فرهنگی آن ها هم به چشم می آید. بعلاوه عبارت معروف فرانسویِ قوانین برای دیگران است به وضوح اشاره به تمایز این مردمان با دیگران اشاره دارد.

1. مثل پاریسی ها لباس بپوشید

پاریس به اسم مرکز طراحی لباس معروفیت جهانی دارد. گردهمایی های سالانه مُد و فشن پاریس موجب شکل گیری ترندهای تازه در هر کجا می گردد و می توان گفت این شهر مثل فشارسنج برای سلیقه و استایل مردم می ماند. اما فراتر از زرق و برق های جشنواره ها باید گفت مردم محلی در انتخاب لباس برای پُر کردن کمد خود عبارت رایج با مفهوم مینیمالِ کم تر، بیش تر است (less is more) مبنا قرار می دهند. در نتیجه به سراغ یک پالت رنگی ساده متشکل از خاکستری، مشکی، آبی و سفید بروید و از پوشیدن لباس هایی با طرح و نقش های برجسته و جلف خودداری کنید. ضمناً اگر به فکر بر سر گذاشتن کلاه بره (beret) افتادید، فراموشش کنید.

2. به سراغ منطقه ها نخ نمای جهانگردی نروید

همه چیز در پاریس به حد کمال شیک و عالی نیست. به اسم یکی از پربازدیدترین مقاصد گردشگری جهان می توان انتظار مشاهده یکی از شلوغ ترین نواحی متراکم از جهانگرد ها روی کره زمین را در آن داشت. در نتیجه منطقه های از نظر جلوه و کلاس سطح پایین تری دارند مثلاً در اطراف برج ایفل دستفروشان مدام به دور شما می گردند یا بیستروهای نه چندان با کیفیت در محدوده آن، نوشیدنی های با قیمت بالا می فروشند.

3. مثل مردم محلی غذا بخورید

نسبت به منوهایی که تماماً به زبان انگلیسی نوشته شده مشکوک شوید و به سراغ غذاخوری هایی که منوی ویژه جهانگرد ها عرضه می نمایند، نروید. چون در این حالت سرتان کلاه می رود و تنها یک غذای فرانسوی غیراصیل که ممکن است حتی در مایکروویو آماده شده باشد، گیرتان بیاید.

4. بی هدف قدم نزنید

توجه به فوریت در کارها در ذات پاریسی ها وجود دارد. در نتیجه اگر بدون هدف و آهسته در حال قدم زدن در شهر دیده شوید به این معنی خواهد بود که قصد رفتن به جای مهمی را ندارید و قطعاً یک جهانگرد هستید. پس گاماس گاماس در شهر نچرخید و سریع تر حرکت کنید. این موضوع در جاهایی مثل ایستگاه مترو پاریس اهمیت بیشتری پیدا می نماید چرا که اگر سریع اقدام نکنید با چهره عصبانی یک بومی روبه رو خواهید شد.

5. چند کلمه فرانسوی حرف بزنید

حتی اگر نمی توانید به صورت روان به زبان فرانسوی صحبت کنید، سعی داشته باشید چند کلمه کلیدی مانند سلام و خدانگهدار و واژه هایی برای پرسیدن آدرس یا سفارش دادن غذا را در حد معمولی یاد بگیرید. یک سلام و علیک رسمی و مؤدبانه به زبان فرانسوی خیلی می تواند کار شما را راه بیندازد و استفاده از آن در آغاز مکالمه تأثیر مثبت دارد. اگرچه فرانسوی نبودن شما را پنهان نمی نماید اما باعث می گردد که صمیمیت و راحتی بیشتری بین شما و فرد فرانسوی شکل بگیرد و بسیاری از افراد پس از آن خودشان به انگلیسی مکالمه را تغییر می دهند تا برای شما راحت تر گردد. از عبارات مؤدبانه بونژو مادام/موسیو (Bonjour Madame/Monsieur) یا در غروب از بونسوآ (Bonsoir) بهره ببرید. با این روش در روبروه با پیشخدمت ها، فروشنده ها، راهنمای تور، کارکنان هتل و اشخاص دیگر خدمات بهتری دریافت خواهید کرد.

6. قهوه متداول مردم شهر را سفارش دهید

قهوه با لکه های سفید شیر و مخلفات دیگر را فراموش کنید. مردم بومی در پاریس آن کافه (un cafe) سفارش می دهند که یک اسپرسو است و این سفارش استاندارد پاریسی ها شناخته می گردد. اگر از آن سرپیچی کنید به سادگی لو می روید. این موضوع را برای کسانی که از بوی سیگار بدشان می آید باید اسم کرد که اگر برای صرف قهوه صبحگاهی در فضای باز نشسته باشید انتظار بوی سیگار را داشته باشید.

7. خونسرد باشید

برخی کلیشه های رفتاری جالب توجه هستند. پاریسی های مغرور، بی تفاوت و در تمام جهان به خونسردی شناخته می شوند و واقعاً این صفت برازنده آن ها است. برای داشتن ظاهری بی تفاوت باید در لب ورچیدن و شانه بالا انداختن مهارت داشت. در هر حال اگر روحیه ای بی حوصله و متکبرانه دارید پس همرنگ جماعت پاریس خواهید بود.

8. غنچه لب ها را آماده کنید

در هنگام احوال پرسی در جنوب نقشه جهان یعنی استرالیا ، در آغوش کشیدن یکدیگر مرسوم است اما اگر در پاریس این کار را بنمایند با تعجب به آن ها نگاه می گردد. در پاریس برای احوال پرسی گونه هم را می بوسند که حتی در میان آقایان هم بین دوستان صمیمی رواج دارد اما قسمت پیچیده برای غیر بومی ها تعداد بوسه است. مثلاً در جنوب کشور سه بوسه متداول است و در شمال استاندارد آن چهار بوسه به تعداد می آید. برای احتیاط بوسه های هوایی حواله گونه طرف مقابل کنید و برای جلوگیری از گیج شدن بیشتر، دنباله روی طرف مقابل در بوسه باشید.

9. در تابستان از شهر بیرون بزنید

اگر در وسط تابستان در شهر حضور دارید پس حتماً یک جهانگرد هستید. شهفرایندان پاریس در ماه اوت به خارج از کشور یا منطقه ها روستایی حومه شهر می فرایند. شما هم به مردم شهر بپیوندید و برای آخر هفته در یکی از روستاهای تاریخی زیبای خارج از شهر جا رزرو کنید که حدود یک تا دو ساعت فاصله دارد و در آن جا می توانید زندگی روستایی فرح بخش فرانسوی را لمس کنید.

10. جواب نه آن ها را قبول نکنید

فرانسوی ها روحیه ای باز و رک دارند و آماده روبه رو شدن با چالش ها هستند. اولین پاسخ آن ها به یک درخواست معمولاً نه است اما شما کوتاه نیایید. به این پاسخ گستاخانه غیرمنتظره به اسم یک چالش نگاه کنید. نه! در واقع به این معنی است که علت خوبی برای درخواست خود بیان کنید تا در نظر گرفته گردد. مثلاً اگر در رستوران میزی کنار در به شما پیشنهاد شد و شما جایی گرم تر را ترجیح می دادید، با روی خوش و ژستی که نشان دهد شما سردتان است درخواست میز دیگری کنید و پاسخ مثبت خواهید گرفت.

11. اگر کسی نوبت را رعایت نکرد، تعجب نکنید

قطعا در ایستگاه قطار، فرودگاه، بازار و دیگر مکان ها توقع دارید مردم در صف منتظر نوبت خود بایستند، باید بدانید در فرانسه چنین چیزی نیست و اگر در المپیک مسابقه ای برای پریدن از روی صف وجود داشت آن ها مدال طلا را کسب می کردند. مردم برای سوار اتوبوس شدن یکدیگر را هل می دهند تا اولین نفر باشند البته بعد از این که همه سوار شدند متمدنانه تر رفتار می نمایند و جایگاه خود را به کسی می دهند که بیشتر احتیاج دارد.

12. انتظار خدمات سریع را نداشته باشید

ممکن است این سرویس دهی به مشتری ها ضعیف به نظر برسد اما در واقع کارکنان فرانسوی فرصت می دهند تا به خوبی بگردید. وقت گذاشتن برای انجام کارها به برترین شکل در فرانسه از اهمیت زیادی برخوردار است. در رستوران های پاریس پیشخدمت زمان زیادی را در اختیار شما قرار می دهد تا منو را آنالیز کنید و سپس سفارش دهید؛ فقط به یاد داشته باشید پس از انتخاب، منو را ببندید تا آن ها متوجه شوند وگرنه هرگز برای گرفتن سفارش به سراغ شما نمی آیند. پیشخدمت های فرانسوی پس از سرو قهوه از شما نمی خواهند که خارج شوید بلکه می توانید پس از غذا بنشینید و استراحت کنید. البته پاریس از این مورد مستثنی می گردد چون سرعت کار در آن بالاست و همه می خواهند سریع تر به جایی برسند.

13. از آهنگ بانو مارمالاد حرفی نزنید

تنها چیزی که به زبان فرانسوی نباید بگویید سؤال ووله وو (Voulez-vous…?) از آهنگ مشهور بانو مارمالاد (Lady Marmalade) است. اینطور برداشت نکنید که با فرانسوی ها نمی گردد شوخی کرد واقعیت این است که این دست شوخی ها مدت هاست در همه جا منسوخ شده است.

14. با آهستگی به زبان انگلیسی صحبت کنید

تصور کنید کسی به شهر شما آمده باشد و تند تند با شما فرانسوی صحبت کند. طبیعی است که سرگیجه می گیرید. مردم فرانسه قطعاً بیشتر از اینکه شما فرانسوی بدانید، انگلیسی بلد هستند اما ممکن است لهجه و تلفظ ها تفاوت داشته باشد. در نتیجه اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید و می خواهید به انگلیسی با مردم صحبت کنید، شمرده حرف بزنید.

15. مکالمه های خودمانی را با فرانسوی ها آغاز نکنید

فرانسوی ها یک سکوت پر آرامش را به گفتگوهای بی سروته ترجیح می دهند. در نتیجه گردشگرانی که عادت به آغاز کردن گفتگوهای خودمانی با مردم دارند باید دقت نمایند که فرانسوی ها با کسانی که نمی شناسند رسمی برخورد می نمایند. آن ها در مورد حریم شخصی خود حساس هستند و نباید از کسی که تازه او را دیده اید در مورد کار، خانواده یا حتی این که آخر هفته به چه کاری مشغول بوده، سؤال بپرسید. بهتر است در مورد رویدادهای جاری، ورزش، هنر و غذا با آن ها صحبت کنید.

16. در رستوران منو را بهم نزنید و درخواست بردن غذای اضافه نکنید

شاید در بسیاری از رستوران های جهان بخواهید پیاز در غذایی حذف گردد یا پنیر چدار جایگزین موزارلا گردد اما این درخواست در فرانسه با پاسخ منفی بزرگی روبه رو می گردد مگر این که به آن ماده غذایی آلرژی داشته باشید. به علاوه اگر درخواست ظرف کنید تا به جامانده غذا را با خود ببرید با ابروهای بالا انداخته پیشخدمت روبرو خواهید شد. اغلب رستوران های فرانسه به کیفیت بیشتر از کمیت توجه می نمایند و به این جهت آن ها معتقدند که مقدار غذای سرو شده کافی است. در نتیجه تنها وقتی که مشاهده کردید پیشخدمت ها به دیگر مشتری ها ظرف می دهند این درخواست را بکنید.

17. قهوه برای بردن سفارش ندهید

غیر از فروشگاه استارباکس در جای دیگر تقاضای قهوه برای بردن نکنید. مثل فرانسوی ها وقت بگذارید. شما در تعطیلات هستید و عجله هم ندارید. یک جایگاه در تراس کافه ای انتخاب کنید و حین نوشیدن قهوه به تماشای مردم بنشینید.

18. انعام بدهید

در رستوران ها هزینه خدمات در صورتحساب حساب می گردد اما اگر پیشخدمت به خوبی از شما پذیرایی کرد خوب است که انعامی برای او در نظر بگیرید. آن ها حداقل دستمزد را دارند در نتیجه بسیار از شما ممنون خواهند شد. در مورد مقدار آن نگران نباشید نفسِ این کار بیشتر از مبلغ پرداختی ارزشمند است. به راننده تاکسی احتیاج نیست انعام بدهید اما اگر سرویس خوبی ارائه داد می توان با پرداخت انعام تشکر کرد. در یک تور گروهی مرسوم است که به راهنما بر اساس مدت زمان و کیفیت تور انعام داده گردد.

19. هرگز در حمام را باز نگذارید

فرانسوی ها برعکس آمریکایی ها معمولا در خانه شان را می بندند. درِ بسته مرزی را بین زندگی خصوصی و جمعی شخص به وجود می آورد. بنابراین زمانی که کسی را به خوبی می شناسید، در اتاق هایی با درهای باز بمانید. استثنا ء اصلی حمام است که حتماً باید در آن بسته باشد و هرگز نباید وقتی خارج می شوید حتی کمی در آن را باز بگذارید.

20. فرانسوی ها دوست دارند که بحث نمایند شما به دل نگیرید

مباحثات پر تنش پس از صرف شام در فرهنگ فرانسوی تثبیت شده است. وقتی رنه دکارت فیلسوف قرن هفدهمی اثبات کرد که برای کشف حقیقت هر چیز باید به هر دو طرف دعوا نگاه کرد، فرانسوی ها آن را به جان و دل پذیرفتند. آن ها گاهی درباره نکاتی بحث می نمایند که حتی با آن موافق نیستند و تنها می خواهند فضا را داغ و هیجان انگیز نمایند. یک خارجی ممکن است حالت تهاجمی از رفتار آن ها برداشت کند اما در واقع به آن ها خوش می گذرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1717

به "چند مورد از مهمترین قوانین پاریس برای گردشگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند مورد از مهمترین قوانین پاریس برای گردشگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید