کانادایی هایی که عروس داعش شدند

به گزارش مجله تانی بای، نشنال پست در گزارشی نگاهی به داستان دخترانی انداخته که از کشورهای اروپایی و آمریکایی به داعش پیوسته اند. در این میان، داستان دو زن کانادایی، دورا احمد از تورنتو و ایمی از آلبرتا خواندنی است و این سوال را در ذهن ایجاد می نماید که آیا کانادا یه این شهروندانش اجازه بازگشت می دهد؟

کانادایی هایی که عروس داعش شدند

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور مسافرتی به کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و آبشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

دورا احمد

دورا، 28 ساله، در کمپی در شرق سوریه، خود را دانشجویی از تورنتو معرفی نموده است. او گفته است که در ابتدا با تشویق همسرش و در سال 2014 به سوریه رفته و خود را به رقعه رسانده. همسرش دو سال پیش از آن، کانادا را ترک نموده بود.

گفت باید بیایی، ولی داشتم درس می خواندم - انگلیسی و مطالعات خاورمیانه می خواندم. چیزی درباره داعش و این چیزها نمی دانستم. گفت بیا و ببین. بیا و ببین. اخبار را نگاه نمی کردم. کسی را نداشتم که درباره اش حرف بزنم. واقعا خبر نداشتم چه اتفاقاتی در جریان است. آخرش گفتم باشد، اگر دوست نداشته باشم، بر می گردم.

بعد از اینکه نیروهای کرد به بغوز حمله کردند، دورا با دو پسرش، محمد و محمود، به کمپ پناهندگان فرستاده شد. گفته شده در زمان مصاحبه صورت بچه ها خاکی بوده و یکی از بچه ها کفش به پا نداشته است.

دورا احمد از سال 2014 و رسیدنش به رقعه در سوریه می گوید: زندگی ساده ای بود. شهر امن بود. همه چیز باثبات بود. چیپس پرینگلز و شکلات توئیکس می خوری. در شهر هستی. اصلا انگار نه انگار که جنگ است.

وقتی از دورا احمد درباره برده داری پرسیده شد، جوابی سرراست می دهد. خب، برده داری بخشی از شریعت است. فکر می کنم در شریعت هست، حالا شریعت هر چه هست. باید از هر کسی که این روش، قانون را معین می نماید پیروی کنیم.

ایمی

کانادایی دیگری که در غوغای بغوز گیر افتاده زنی از آلبرتا است که در کمپی در شمال سوریه با خبرنگاران صحبت نموده است. حدود 1500 زن و بچه خارجی در کمپ هستند. این کمپ 39 هزار نفر را در خود جای داده است.

ایمی نیز اصرار داشته که فشار شریک زندگی اش او را به داعش کشانده است. دوست پسر مسلمان ایمی به سوریه رفته و ایمی، که به اسلام روی آورده بوده، بعدتر با دو پسرشان به دنبال دوست پسرش می رود.

می خواست بیشتر درباره دین بداند. فقط فکر می کرد که زندگی در کانادا دیگر برای ما مناسب نیست. آدم باید از شوهرش اطاعت کند، ما هم همین کار را کردیم.

ایمی زندگی زیر بمباران نیروهای ائتلاف در منطقه را توصیف نموده است: اولش ترسناک بود، واقعا ترسناک بود. وقتی داری در خیابان راه می روی و صدای هواپیما را می شنوی و همانجا خشکت می زند. همه اش باید می رفتی و می رفتی و می رفتی.

ایمی پس از کشته شدن همسرش با یک جنگجوی بوسنیایی ازدواج نموده که او هم در عرض چند ماه کشته می گردد. ایمی باردار است و حالا که حکومت داعش از بین رفته، می خواهد به کانادا برگردد.

می گوید: فکر می کنم باید اجازه بدهند به خانه ام برگردم. من کار بدی نکردم. کسی را نکشتم، به کسی آسیبی نزدم. می خواهم با خانواده ام باشم، می خواهم بچه هایم به مدرسه بروند، درست تحصیل نمایند.

The United States is asking Britain, France, Germany and other European allies to take back over 800 ISIS fighters that we captured in Syria and put them on trial. The Caliphate is ready to fall. The alternative is not a good one in that we will be forced to release them……..

- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 17, 2019

وزارت امور خارجه کانادا گفته قدرتش در یاری رساندن به کانادایی های زندانی در سوریه در حال حاضر بسیار محدود است و معین نیست زنان کانادایی بتوانند به کانادا برگردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کانادا می گوید: دیپلمات های کانادایی با مقامات محلی کرد در منطقه، کانال ارتباطی برقرار نموده اند تا از محل نگهداری و سلامت شهروندان کانادایی اطلاع حاصل نمایند.

گفته می گردد ده ها کانادایی در سوریه زندانی هستند، و ایالات متحده خواهان برگرداندن آن ها و زنان دیگر به کشورشان است.

داعش سوریه شهروندان کانادایی عروس داعش وزارت امور خارجه کانادا

منبع: مداد
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1167

به "کانادایی هایی که عروس داعش شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانادایی هایی که عروس داعش شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید