کشف صندلی ویژه یک تماشاخانه تاریخی

به گزارش مجله تانی بای، تهران (پانا) - باستان شناسان اعلام کردند در آمفی تئاتر تاریخی یکی از شهرهای باستانی ترکیه بقایای صندلی های ویژه تماشاخانه را کشف نموده اند.

کشف صندلی ویژه یک تماشاخانه تاریخی

به گزارش ایسنا، در نتیجه کاوش در شهر باستانی پرگامون واقع در شهر ازمیر ترکیه، بقایای جایگاه های شخصی یک تماشاخانه 1800 ساله کشف شد.

کاوش های باستان شناسی از سال 2018 در تماشاخانه این شهر باستانی شروع شده اند. تماشاخانه بزرگ پرگامون به علت شباهت هایی به تماشاخانه کولوسئوم واقع در رم بسیار مورد توجه باستان شناسان قرار گرفته است.

این پنج جایگاه سنگی که بر روی آن ها نام هایی حکاکی شده در جریان پروژه تحقیقاتی ای کشف شده اند که به همت موسسه باستان شناسی آلمان و موسسه معماری دانشگاه فنی برلین و با همکاری وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه شروع شده است.

تماشاخانه پرگامون که در دوران امپراتوری روم ساخته شده است میدان بسیار بزرگی داشت و این نکته در مقایسه با سایر شهرهای باستانی منطقه، برای پرگامون یک مزیت به حساب می آمد.

فلیکس پیرسون، مدیر موسسه باستان شناسی آلمان، در گفت وگو با خبرگزاری آناتولی اعلام کرد: آن ها می خواستند یک نمونه دیگر از کولوسئوم در این جا بسازند و مردم از تمامی طبقات جامعه در این تماشاخانه حضور پیدا می کردند. اما مردم طبقات بالا و خانواده های مهم جایگاه های شخصی در جایگاه های ویژه داشتند و نام شان بر روی این جایگاه ها نوشته می شد.

این آثار در موزه ای واقع در ازمیر به نمایش گذاشته می شوند و کاوش در این منطقه هم سال جاری به خاتمه خواهد رسید.

با این که هنوز تحقیقات برای تعیین کردن ظرفیت دقیق این تماشاخانه ادامه دارد اما محققان معتقدند ظرفیت این تماشاخانه دست کم 25,000 و حداکثر 50,000 نفر بوده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1785

به "کشف صندلی ویژه یک تماشاخانه تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف صندلی ویژه یک تماشاخانه تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید