آموزش مفاهیم داده کاوی و یادگیری ماشینی

به گزارش مجله تانی بای، کارگاهی آموزشی با هدف آموزش مفاهیم داده کاوی و یادگیری ماشینی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می گردد.

آموزش مفاهیم داده کاوی و یادگیری ماشینی

به گزارش باشگاه دانشجویان مجله تانی بای، انجمن علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی با همکاری کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد این دانشگاه و مرکز مطالعات مهندسی فرایند و مدیریت منابع دانشگاه تهران کارگاهی تحت عنوان مروری بر مفاهیم داده کاوی و یادگیری ماشینی با تدریس مهندس امیررضا تجلی را برگزار می نماید.

در همین رابطه امیررضا تجلی مدرس این کارگاه اظهار کرد: امروزه نقش داده کاوی و یادگیری ماشینی حائز اهمیت تر از گذشته شده و با نرخ رشد فوق العاده شدیدی در حال پیشرفت است اما در این کارگاه دو ساعته قرار است یک سری از مفاهیم داده کاوی و یادگیری ماشینی را به شرکت کنندگان منتقل کنیم.

وی اضافه نمود: خیلی از افراد داده کاوی و یادگیری ماشینی را یکسان می دانند که این اشتباه است. دیتاماینینگ و داده کاوی یعنی کشف دانش و استخراج آگاهی از یک پایگاه بزرگ داده و با استفاده داده کاوی می توانیم از دل داده ها به یک بینش دست پیدا کنیم. داده کاوی را می توان بیشتر در زیرمجموعه تحلیل های کسب و کار قرار داد.

تجلی توضیح داد: در داده کاوی به حضور انسان احتیاج است اما در یادگیری ماشینی دنبال چیز دیگری هستیم. به دنبال این هستیم که بر روی یک وسیله اعم از لپ تاپ، کامپیوتر روی میزی، موبایل و… یادگیری شکل بگیرد و برای پیش بینی رویدادهای آینده یک الگوریتم خلق گردد. این اتفاق می تواند بدون حضور انسان هم در نظر گرفته گردد. در واقع یادگیری ماشینی یک سری از الگوریتم هاست که جهت بهبود تجربه ها مورد استفاده قرار می گیرد و این الگوریتم ها را ما در دسترس داریم و به ماشین می دهیم و با یادگیری که در ماشین شکل می گیرد می تواند کار پیش بینی را انجام دهد.

او با بیان اینکه در این کارگاه قرار است این دو مفهوم شرح داده گردد شرح داد: مکانیزم های هر کدام آنالیز می گردد هرچند که ریشه یادگیری ماشینی، داده کاوی است و در واقع یادگیری ماشینی یک مرحله جلوتر از داده کاوی است و الگوریتم های هر کدام از این دو حوزه در این کارگاه به صورت اجمالی آنالیز خواهد شد و برای نمونه مواردی که در شرکت های بین المللی در حال حاضر وجود دارد و از این تکنیک ها و ابزارها در ارتباط با این موارد استفاده می گردد را مورد مطالعه قرار می دهیم. خروجی این دو ساعت هم باعث هم افزایی و دانش افزایی و پیدا شدن دید و ایده های بهتر نسبت به دنیای پیرامون می گردد.

کارگاه مروری بر مفاهیم داده کاوی و یادگیری ماشینی سه شنبه 7 خرداد از ساعت 13 الی 15 در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی دانشگاه شهید بهشتی برپا خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 173

به "آموزش مفاهیم داده کاوی و یادگیری ماشینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش مفاهیم داده کاوی و یادگیری ماشینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید