اشتباه خطرناک ما هنگام شستن و طبخ مرغ

به گزارش مجله تانی بای، شستن غیر اصولی مرغ های خام باعث پراکنده شدن یک نوع باکتری در محیط آشپزخانه می گردد که موجب آلودگی خواهد شد.

اشتباه خطرناک ما هنگام شستن و طبخ مرغ

به گزارش خبرنگاران به نقل از پارس، حدود 60 درصد از مرغ ها حاوی کامپیلوباکتر هستند، متاسفانه یکی از اشتباهات رایجی که می تواند مشکل ساز گردد همین شستن مرغ های خام قبل از پخت و پز است. بسیاری از مردم اشتباهاتی را هنگام شستشو و پختن و کباب کردن مرغ و گوشت مرتکب می شوند که خود از این اشتباهات بی خبرند و شاید خودشان را فرد کاملا تمیز و پاکیزه بدانند، و قواعد بهداشتی مختلف را در طول روز رعایت نمایند.

مرغ حاوی پروتئین بالایی است. راه های مختلفی نیز برای پخت و طبخ آن وجود دارد. متاسفانه هنوز بسیاری از افراد نمی دانند که چگونه باید مرغ را از راه مناسب بپزند و سرو نمایند. در این جا به اشتباهاتی اشاره می کنیم که افراد هنگام طبخ مرغ، مرتکب آن ها می شوند.

1. رها کردن مرغ بدون هیچ اقدامی به مدت طولانی

بسیاری از خانم ها عادت دارند که مرغ را مدت زمان زیادی بدون هیچ کاری روی میز رها می نمایند ، بدون این که بدانند دمای محیط می تواند عامل خطرناکی برای رشد باکتری روی گوشت باشد. بهترین راه چاره ممکن این است که گوشت را داخل یخچال قرار دهید و زمانی که واقعا قصد پخت دارید، آن را از یخچال خارج کنید و اگر مرغ یخ زده بود ، اجازه دهید که دو روز قبل از طبخ، یخ آن آب گردد.

2. نگهداری آن به روش غلط

نمی توان مرغ را در هر جایی از فریزر قرار داد زیرا ممکن است که آب آن روی مواد غذایی دیگر بریزد. همواره آن را داخل یک بشقاب قرار دهید و بسته بندی اش را خارج نکنید و آن را در آخرین طبقه فریزر بگذارید.

3. شستن مرغ قبل از طبخ

اصلا پیشنهاد نمی کنیم که مرغ را دقیقا قبل از طبخ بشویید زیرا این کار باعث انتشار باکتری می گردد و گوشت را سفت می نماید.

4. مزه دار کردن مرغ به شیوه غلط

افزودن طعم های زیاد به مرغ ممکن است مزه آن را کلا عوض کند و از طرفی اگر این کار را به شیوه ای درست انجام دهید، می توانید آن را ترد تر نیز بکنید. اگر مرغ را به مدت زمان طولانی ادویه دار نموده باشید، باز هم جا برای رشد باکتری ها افزایش می یابد و زمانی که به مرغ ادویه زدید ، باید آن را داخل یک کیسه پلاستیکی یا یک ظرف در بسته در فریزر قرار دهید و ضمناً این ادویه ها را هرگز نباید به مرغ خام بزنید.

5. استفاده دوباره از پلاستیکی که با گوشت خام مرغ برخورد داشته

استفاده کردن از ظرف ها یا حتی کیسه های پلاستیکی که با گوشت خام مرغ برخورد داشته اند ، باعث رشد میکروب و باکتری می گردد. همواره باید تمام ابزار برخورد داشته با گوشت مرغ را به خوبی بشویید.

6. میکس کردن گوشت خام مرغ با دیگر مواد

برای مرغ های کوچک، حتما باید هنگام طبخ ادویه را اضافه نمود که اضافه نمودن ادویه به مرغ خام نیز باعث فراوری و انتشار باکتری ها می گردد.

7. فراموش کردن شستن دست ها

نکته مهمی که در این بخش از نمناک اشاره نموده ایم این است که معمولا همه ما بدون دستکش آغاز به پخت غذا می کنیم. برخورد دست با گوشت خام مرغ می تواند باکتری را به پوست دست شما بچسباند ، پس حتما قبل و بعد از طبخ مرغ دست های خود را بشویید. حتی می توانید برای بهداشت بیشتر از یک دست خود بهره ببرید و دست دیگر را اصلا درگیر کار نکنید.

8. تمیز نکردن اسکاچ آشپزخانه

شستن ظرف ها همگی با اسکاچ انجام می گردد ، حال بعد از شستن ظرف های مرغ ، اسکاچ و یا اسفنج استفاده شده می تواند باکتری های مرغ را حمل نمایند ، پس حتما آن را به دقت تمیز کنید تا به ظرف های بعدی منتقل نگردد.

9. خشک نکردن مرغ قبل از طبخ

در آوردن مرغ از فریزر و آب شدن یخ آن به طور اتوماتیک کار راحتی است. گاهی اوقات افراد برای خشک کردن مرغ از پارچه استفاده می نمایند اما اگر اجازه دهید که مرغ به طور طبیعی و کامل خشک گردد، مزه آن ترد تر و دلنشین تر خواهد شد که رطوبت و خیسی مرغ هنگام طبخ باعث طعم نامناسب آن می گردد.

10. به اندازه کافی چاشنی نزدن

برای طبخ و چاشننی مرغ نمی توان به فلفل و نمک اکتفا کرد که چاشنی اضافه نمودن به گوشت می تواند هم رطوبت آن را بگیرد و هم طعم لذت بخشی را به آن بدهد.

11. استفاده کردن از مواد اسیدی که باعث سفت شدن گوشت مرغ می گردد.

استفاده کردن از چاشنی ها و مواد اسیدی اثر خوبی برای مزه و نرمی گوشت مرغ ندارند. این مواد اسیدی شامل موادی مثل سرکه یا از این قبیل می گردد.

برای طعم دار کردن واقعی گوشت مرغ باید درون گوشت آن حفره هایی ایجاد کنید و یا آن را به تکه های کوچکی تقسیم کنید تا بتواند مواد را به خوبی به خود جذب کند.

12. آب پز کردن به شیوه غلط

برخی از افراد مفهوم آب پز کردن را بلد نیستند و به جای آن مرغ را می جوشانند که باعث بی مزه شدن و سفت شدن گوشت مرغ می گردد. آب پز کردن به شیوه صحیح یکی از راه های سالم برای طبخ مرغ می باشد.

باید مرغ ها را در قابلمه با نصف آب سرد بریزید و آن را با ادویه های مد نظر و موادی که می خواهید، طعم دار کنید و دمای اجاق را در حالت متوسط قرار دهید و باید دقت کنید که ترموستات گاز روی عدد 165 درجه باشد و بعد از آب پز شدن نیز باید سریعا مرغ را سرو کنید.

13. تکان دادن مرغ ها هنگام سرخ کردن یا پختن

نباید هنگام سرخ کردن مرغ ، آن ها را درون قابلمه یا ماهتابه تکان دهید ، در این حالت باعث می شوید که آمینو اسید موجود در پروتئین مرغ با قند و شکر واکنش نشان دهد و در نتیجه مرغ شما قهوه ای می گردد و مزه خوبی نخواهد گرفت.

پس هنگام طبخ مرغ شکیبا باشید و سعی نکنید که با تکان دادن کار را جلو بیاندازید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1213

به "اشتباه خطرناک ما هنگام شستن و طبخ مرغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباه خطرناک ما هنگام شستن و طبخ مرغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید