افزایش ابهام ها درباره علت انفجار بیروت با انتشار یک بیانیه ، ماجرای شکاف انبار شماره 12 ، تحقیقات امنیتی چه می گوید؟

به گزارش مجله تانی بای، روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی به مقصران احتمالی انفجار مهیب بیروت و روایت های مختلف پیرامون آن پرداخت.

افزایش ابهام ها درباره علت انفجار بیروت با انتشار یک بیانیه ، ماجرای شکاف انبار شماره 12 ، تحقیقات امنیتی چه می گوید؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، تحقیقات در مورد دلایل و عوامل انفجار عصر سه شنبه بیروت در ابتدای راستا خود واقع شده است و طبق گزارش رسانه های لبنانی، سؤالات و ابهامات بسیاری در این خصوص بر جا مانده است.

روزنامه الاخبار چاپ لبنان، در گزارشی به داستان وجود حجم وسیعی از مواد نیترات آمونیوم در ساحل بیروت که تا کنون عامل اصلی انفجار معرفی شده، پرداخته و نوشته است که مسئولان مربوطه به هشدارهای امنیتی بی توجهی نموده بودند.

الاخبار نوشت: هرچند فرضیه خرابکاری و عامدانه بودن انفجار بعید نیست و جزء فرضیات تحقیقات به شمار می رود، اما روایت رسمی امنیتی از اهمال کاری و بی توجهی به عنوان عامل حادثه سخن می گوید.

  • تصاویر | نقش یک تاجر روس در انفجار مهیب بیروت

تا کنون افرادی چون جاد ملحم المعلوف به عنوان قاضی پرونده، بدری ضاهر مدیر کل امور گمرک، رئیس اطلاعات لبنان، رئیس هیأت مدیریت بندر، وزیر دارایی و نخست وزیر در مظان اتهام به علت اهمال کاری و عدم توجه به خطرات این حجم از مواد نیترات آمونیوم هستند.

تا بدین جا همه این افراد کوشش نموده اند به نوعی از گردن خود احاله مسئولیت نمایند. بدری ضاهر به الاخبار گفته است که بارها نامه نگاری نموده و از قاضی پرونده خواسته تا هرچه سریع تر تکلیف این مواد شیمیایی را تعیین کند.

کشتی حامل پرچم مولداوی که حامل نیترات آمونیوم بوده در اکتبر 2013 در بندر بیروت پهلو گرفت و پس از اینکه محموله آن در بندر تخلیه شد، سه سال بعد این کشتی در ساحل غرق شد.

به نوشته الاخبار سازمان امنیت لبنان در دسامبر 2019 در گزارشی در مورد خطرناک بودن این مواد هشدار داده و گزارش را برای نهاد قضایی، نخست وزیر، مدریت سازمان امنیت و مدیریت گمرک ارسال نموده بود؛ اما هیچ اقدامی صورت نگرفت.

ماجرای شکاف انبار شماره 12

در این میان سازمان امنیت لبنان در گزارش خود توصیه نموده بود یک شکاف موجود در انبار شماره 12 جهت ممانعت از سرقت نیترات آمونیوم باید تعمیر گردد. طبق این بخش از گزارش، قاضی دادگاه نیز از مدیریت بندرگاه خواسته بود تا انبار شماره 12 را تعمیر کند. از این رو مدیریت بندر نیز کارگران را برای جوش دادن شکاف موجود در انبار به کار می گیرد. پس از خاتمه کار کارگران بود که آتش سوزی شروع شد و احتمال اینکه بر اثر پرتاب جرقه های جوش کاری آتش سوزی شکل گرفته باشد، وجود دارد.

الاخبار همچنین نوشت که آیا کسی به کارگران در مورد حجم خطرناک بودن مواد نیترات آمونیوم چیزی نگفته بود؟

بیانیه ای که بر ابهامات اضافه نمود

اما بیانیه حسن قریطم مدیرکل سابق سرمایه گذاری بندر بیروت، ابهامات دیگری به ماجرا می افزاید. او در بیانیه خود گفته است که کار کارگران بعد از ظهر سه شنبه خاتمه یافته بود و آتش سوزی چند ساعت پس از آن شکل گرفت.

حسن قریطم در بیانیه خود نوشته است: از مدیریت بندر خواسته شده بود تا شکاف موجود در یکی از درهای انبار را تعمیر کند. ما هم انجام دادیم. کار جوشکاری ظهر سه شنبه تمام شد و اینکه بعداز ظهر آن روز چه اتفاقی افتاد، اطلاعی ندارم. او همچنین وجود مواد آتش بازی و محترقه در انبار را هم تکذیب کرد.

تحقیقات امنیتی چه می گوید؟

اما تحقیقات امنیتی اظهارات حسن طریقم را رد می نماید. طبق این تحقیقات، جوش کارها کارشان را در ساعت پنج بعداز ظهر تمام کردند و در ساعت 5:40 دقیقه دود از انبار بلند شد. پس از ده دقیقه نیروهای آتش نشانی رسیدند اما آتش همچنان گسترش می یافت تا اینکه انفجار عظیم در ساعت 6:08 دقیقه رخ داد.

نهاد قضایی و سازمان امنیت لبنان احتمال اقدام خرابکارانه را بعید نمی داند، اما کارشناسان تحقیقات، احتمال می دهند که حرارت جوش کاری موجب آتش سوزی شده و در نهایت انفجار شده است. به گفته آن ها آتش سوزی 50 دقیقه به صورت مخفی وجود داشته تا اینکه دود حاصل از آن رؤیت شده است.

در پی انفجار مهیب عصر روز سه شنبه در بیروت تا کنون مرگ بیش از 137 تایید شده و بیش از 5000 نفر نیز مجروح شده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1122

به "افزایش ابهام ها درباره علت انفجار بیروت با انتشار یک بیانیه ، ماجرای شکاف انبار شماره 12 ، تحقیقات امنیتی چه می گوید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش ابهام ها درباره علت انفجار بیروت با انتشار یک بیانیه ، ماجرای شکاف انبار شماره 12 ، تحقیقات امنیتی چه می گوید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید