انتشار کلیپی از نیرو های امنیتی عراق جنجال به پا کرد

به گزارش مجله تانی بای، ایرنا نوشت: حادثه کودک آزاری چند نیروی امنیتی در عراق جنجال آفرید تا جایی که دولت، شورای عالی قضایی و کمیسیون حقوق بشر در مجلس را به واکنش واداشت.

انتشار کلیپی از نیرو های امنیتی عراق جنجال به پا کرد

انتشار ویدئویی که چند نیروی منتسب به وزارت کشور عراق پس از نیمه عریان کردن یک نوجوان، موی سرش را با چاقو می برند، موجب اعتراض های گسترده در شبکه های اجتماعی این کشور و به دنبال آن واکنش مقام های دولت از جمله الکاظمی نخست وزیر عراق شد.

کاربران به رفتار اهانت آمیز نیرو های امنیتی با این نوجوان بازداشت شده، اعتراض کردند و خواستار برخورد با خاطیان شدند.

بر پایه گزارش ها، این نوجوان در جریان اعتراضات اجتماعی در بغداد بازداشت شد، اما متعاقبا وزارت کشور نوار ویدئویی از این نوجوان منتشر کرد که در آن کل حادثه را تشریح نموده است.

حامد سعید 14 سال سن دارد و از اهالی منطقه حاشیه نشین کمالیه در شمال شرق بغداد است که در جریان اعتراضات اجتماعی به اتهام سرقت یک موتورسیکلت در 18 ماه مه (29 اردیبهشت ماه) بازداشت شده است.

او می گوید که در جریان اعتراضات اجتماعی، نخست به اتهام حمله به نیرو های امنیتی بازداشت شد و تعدادی از نیرو ها در همان مکان حادثه پس از نیمه عریان کردن، با تیزبر اقدام به ترشیدن مو های سرش کردند.

این نوجوان عراقی سپس به اتهام سرقت یک دستگاه موتورسیکلت در بغداد بازداشت می گردد که بعد از انتشار گسترده نوار اهانت نیرو های امنیتی به او در میدان تحریر در مرکز پایتخت، با مداخله شورای عالی قضایی، آزاد می گردد.

نخست وزیر عراق امروز دوشنبه از این نوجوان عراقی که مورد اهانت قرار گرفته، دلجویی کرد و او را در دفتر کارش پذیرفت و در عین حال گفت: اهانت انجام شده در حق این نوجوان نباید به پای همه نیرو های امنیتی عراق نوشته گردد.

مصطفی الکاظمی در پی انتشار گسترده نوار ویدئویی در شبکه های اجتماعی، دستور تحقیق و تفحص در باره حادثه داد و طبق اعلام دفتر نخست وزیری عراق، همه افراد خاطی بازداشت شدند و قرارداد های کاری آن ها به عنوان نیرو های حفظ نظم و قانون، فسخ شد.

کمیسیون حقوق بشر در مجلس عراق نیز با تاکید بر ضرورت پیگیری پرونده کودک آزاری نیرو های امنیتی اعلام نمود که در بین نیرو های امنیتی عراق، نقص شدید آگاهی نسبت به حقوق شهروندی وجود دارد.

دولت عراق امیدوار است با آزادی این نوجوان و اعلام برخورد با خاطیان و دیدار شخصی نخست وزیر با حامد سعید، قضیه در افکار عمومی خاتمه یافته تلقی گردد و آرامش به کشور بازگردد.

الکاظمی به همین دلیل گفته است که تمامی هزینه های شخصی ادامه تحصیل این نوجوان را در راستای حفظ عزت و کرامت شهروندان عراقی برعهده می گیرد.

بغداد و بسیاری از شهر های جنوب و مرکز عراق در طول دو ماه اخیر شاهد اعتراضات اجتماعی به کمبود برق و خدمات عمومی و پاره ای دیگر از مطالبه های اجتماعی بوده است.

شدیدترین این اعتراض ها، پنجم مرداد گذشته به درگیری با نیرو های دولتی انجامید که در اثر آن دو تظاهرکننده کشته و ده ها تن از نیرو های امنیتی و معترضان در بغداد زخمی شدند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1105

به "انتشار کلیپی از نیرو های امنیتی عراق جنجال به پا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار کلیپی از نیرو های امنیتی عراق جنجال به پا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید