اگر در محل کار استرس دارید، روغن رُز بو کنید

به گزارش مجله تانی بای، توپ های کاهش دهنده استرس یا تمرینات تنفسی را فراموش کنید. به گفته محققان ایرانی، رایحه درمانی ممکن است برترین راه برای مقابله با فشار های کاری باشد.

اگر در محل کار استرس دارید، روغن رُز بو کنید

پایگاه خبری دیلی میل اخیرا خبری منتشر نموده است که در آن محققان کشورمان اظهار نموده اند، رایحه درمانی می تواند کلید مبارزه با استرس ناشی از کار باشد و این شامل استنشاق روغن های گیاهی ضروری برای تقویت سلامت روان است.

به گزارش دیلی میل، توپ های کاهش دهنده استرس یا تمرینات تنفسی را فراموش کنید. به گفته محققان ایرانی، رایحه درمانی ممکن است برترین راه برای مقابله با فشار های کاری باشد.

نتایج یک مطالعه نشان داده است پرستارانی که یک شیشه روغن گل رز را به مدت یک ماه دور گردن خود بسته اند، سطح استرس شان کاهش یافته بود چرا که این کار به آن ها اجازه می داد بوی گل را هر کجا که می رفتند استشمام نمایند و همین امر سطح استرس را بیش از یک دهم کاهش می داد. کارشناسان در ایران ادعا می نمایند که این رویکرد به طور موثر استرس شغلی را کاهش می دهد و اثرات آن با استفاده مداوم می تواند حتی بیشتر گردد.

این درمان که قرن ها در مصر باستان، چین و هند انجام می شد، معمولاً شامل استنشاق یا استفاده از روغن های ماساژ برای تقویت سلامت روان یا کاهش درد است، اما بعضی از مطالعات رایحه درمانی را رد نموده اند و هشدار دادند که هیچ فایده ای ندارد. استرس، واکنش بدن به احساس تهدید یا فشار، رایج است و می تواند انگیزه دهنده باشد. اما سطوح بالای آن در طول زمان می تواند باعث خستگی ذهنی و اضطراب و بعلاوه فشار خون بالا، مسائل خواب و تغییر در اشتها گردد.

مطالعات قبلی نشان داده اند که پرستاران می توانند سطوح بسیار بالایی از استرس را تجربه نمایند، تا جایی که این استرس به عملکرد شغلی و زندگی شخصی آن ها آسیب می رساند و منجر به ترک کار می گردد. درمان های جایگزین از جمله یوگا، طب سوزنی و مدیتیشن همگی برای کاهش استرس توصیه شده اند. اما گروهی از محققان دانشگاه علوم پزشکی سمنان مدعی شدند که رایحه درمانی گزینه دیگری است. برای مشخص اینکه آیا این درمان می تواند استرس پرستاران را کاهش دهد، محسن عمادی خلف و همکارانش 118 فرد را که در دو بیمارستان در ایران کار می کردند، آنالیز کردند. پرستاران 36 ساله بودند و به طور میانه بیش از یک دهه در این حرفه بودند. محققان آن ها را به سه گروه تقسیم کردند.

به آن ها یک لوله 0.5 میلی لیتری روغن اسطوخودوس یا گل رز برای چسباندن روی پیراهنشان داده شد چرا که که گفته می گردد هر دو این روغن ها استرس را کاهش می دهند و کیفیت خواب را افزایش می دهند. در حالی که به گروه دارونما روغن کنجد داده شد. به این افراد در آغاز شیفت لباس مذکور داده شد و به مدت چهار هفته هر روز دو ساعت آن را می پوشیدند.

از هر داوطلب در خصوص سلامتی اش سؤال شد و پرسشنامه ای را در خصوص سطح استرس خود در روز اول کارآزمایی و سپس در پیگیری های دو و چهار هفته بعد تکمیل کردند. امتیاز بین 104 تا 136، نشان دهنده سطوح بالای استرس بود، در حالی که 69 تا 103 نشان دهنده استرس میانه بود. زیر 68 نیز کم در نظر گرفته می شد.

نتایج که در مجله Explore: The Journal of Science & Healing منتشر شد، نشان می دهد که پس از دو هفته، هیچ تاثیر قابل توجهی بر سطوح استرس وجود نداشت. اما پس از چهار هفته، کسانی که رایحه گل رز را استشمام کردند، به طور میانه 13 درصد از استرس شان کاهش یافت و عدد آن از 85 به 74 کاهش یافت.

برای مقایسه، افرادی که در گروه روغن کنجد بودند، سطح استرسشان از 88 به 86 (دو درصد) کاهش یافته بود. این بدان معناست که پرستاران گروه روغن گل رز در سرانجام مطالعه 12 امتیاز کمتر از گروه کنترل در آزمون استرس کسب کردند.

پرستارانی که در معرض اسطوخودوس قرار گرفتند، شاهد کاهش سطح استرس خود از 89 به 80 بودند. اگرچه تیم تحقیقاتی می گوید این از نظر آماری معنادار نیست، زیرا این شرکت نمایندگان تنها شش امتیاز کمتر از گروه دارای روغن کنجد در استرس کسب کردند.

محققان نوشتند: بوی گل رز به مدت دو ساعت در روز و در مدت زمان طولانی به طور موثر استرس شغلی را در میان پرستاران کاهش داد. آن ها افزودند: با توجه به اینکه استرس شغلی در هر دو گروه مداخله به مرور زمان کاهش یافت، اثر رایحه درمانی می تواند در طول زمان تجمعی و با استفاده مداوم افزایش یابد. این تیم پیشنهاد کرد که تأثیر این روغن ها به نحوه تأثیر روغن ها بر مغز و سیستم عصبی بستگی دارد. روغن های خاصی هنگام استنشاق، عصب بویایی را که مسئول حس بویایی است، تحریک می نمایند. این امر با سیستم لیمبیک - بخشی از مغز که پاسخ های عاطفی را پردازش می نماید - مرتبط است.

علاوه بر این، به گفته محققان، مطالعات نشان داده است که رایحه درمانی واکنش ستیز یا گریز بدن را کاهش می دهد. محققان خاطرنشان کردند که سطح استرس پرستاران ممکن است به علت عواملی غیر از رایحه درمانی باشد، بنابراین یافته ها باید با احتیاط تفسیر شوند. سازمان خدمات ملی سلامت بریتانیا (NHS) به افرادی که با استرس دست و پنجه نرم می نمایند توصیه می نماید با دوستان، خانواده یا پزشک صحبت نمایند، از تمرینات تنفسی استفاده نمایند و از قبل برای رویداد های استرس زا برنامه ریزی نمایند. موارد شدید را می توان برای گفتار درمانی ارجاع داد.

سازمان خدمات ملی سلامت بریتانیا اشاره می نماید که رایحه درمانی به علت اثرات فیزیولوژیکی که دارد می تواند سلامت جسمی و روحی را به وسیله استنشاق و بعلاوه ماساژ دادن روغن ها روی پوست بهبود بخشد. به گزارش سازمان خدمات ملی سلامت بریتانیا، این روغن ها به علت واکنش های عاطفی و فیزیولوژیکی که باعث می شوند، می توانند اضطراب، تنش، درد و افسردگی را کاهش دهند.

منبع: فرادید
انتشار: 9 بهمن 1401 بروزرسانی: 9 بهمن 1401 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 2166

به "اگر در محل کار استرس دارید، روغن رُز بو کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر در محل کار استرس دارید، روغن رُز بو کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید