بعضی در ایران هنوز فورس ماژور چین را درک نکرده اند

به گزارش مجله تانی بای، با وجود تعلیق تورهای مسافرتی چین برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، بعضی هتل ها در ایران به شرایط فورس ماژور جهانی تن نمی دهند و همچنان طلب جریمه بابت کنسلی تورهای چینی می نمایند.

بعضی در ایران هنوز فورس ماژور چین را درک نکرده اند

با تور ارزان چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، کمیسیون بهداشت چین مرگ 106 نفر در اثر ابتلا به کرونا ویروس را تایید و اعلام نموده که بیش از 4500 نفر به این ویروس آلوده اند و بیم آن می رود که این آمار افزایش یابد. در شهر ووهان که منشأ شیوع ویروس در چین شناخته شده است، میلیون ها انسان از ترس مبتلا شدن به این ویروس مرگبار در خانه هایشان قرنطینه شده اند. دولت چین همزمان با فرا رسیدن سال نو در این کشور و آغاز فصل سفر، برای مدت محدودی خروج تورها از چین را به حالت تعلیق درآورده است. بیشتر مراکز تفریحی و توریستی در بیشتر شهرهای چین تعطیل شده اند. پروازهای منتهی به شهر ووهان و برخی شهرهای چین متوقف شده و پول بلیت این پروازها به مردم بازگردانده شده است. سازمان بهداشت جهانی در آخرین بیانیه سطح ویروس جدید کرونا را بالا اعلام نموده است.

نگرانی از شیوع این بیماری، بسیاری از کشورها را که مقصد سفر چینی ها بوده اند، به حالت آماده باش درآورده تا اقدامات پیشگیرانه ای را از جمله تب سنجی در مبادی ورودی انجام دهند. بسیاری از اروپایی ها نیز سفرشان را به چین لغو نموده اند. برخی ایرلاین های خارجی هم پروازهایشان را به برخی شهرهای چین از جمله ووهان، متوقف نموده و شرایطی را فراهم نموده اند تا مسافران راستا چین را در عین حال راضی نگه دارند.

در ایران نیز که رویداد ایران باشکوه برای استقبال از گردشگران چینی همزمان با سال نو این کشور برگزار شده، این نگرانی ها باعث شد مسافران پروازهای چینی و برخی پروازهای خارجی در مبادی ورودی کنترل شوند. معاون کل وزارت بهداشت اعلام نمود: ویروس کرونا وارد کشور نشده است و مردم نگران نباشند. با این حال خبر مشاهده ویروس جدید کرونا در دو توریست چینی و آلمانی نگرانی ها را در برخی شهرهای مقصد گردشگران چینی تشدید کرد.

هرچند که رییس روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام نمود: آزمایش های اولیه ای روی دو توریست چینی و آلمانی که تحت نظر قرار دارند، منفی بوده است اما این شرایط سوالی را در بین برخی فعالان گردشگری بیان کرد مبنی بر این که آیا با تست دریافت از تب می توان این امید را داشت که گردشگر ورودی ناقل این بیماری نیست؟

محمد منظرنژاد ـ فعال گردشگری ـ در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به مسائل و چالش های حاضر در جذب گردشگر به ایران، اظهار کرد: از نظر سیاسی و مالی و مسائلی که در ماه های گذشته در اخبار وجود داشته باعث شده تا فعالیت گردشگری تحت تاثیر اخبار منفی قرار گیرد و سهم ما را از گردشگران خارجی کاهش چشمگیری دهد و فعالیت مالی شرکت های گردشگری را با تهدید روبرو کند. در حال حاضر و در حدود یک هفته، با آغاز سال جدید چینی و آغاز تعطیلات چینی ها، با تمام کوشش هایی که در نمایشگاه ها و کنفرانس های اخیر در کشور چین انجام شد، امیدوار بودیم چین بتواند تا حدودی بازار گردشگری ایران را متعادل کند که متاسفانه با بروز ویروس جدید کرونا، بازار چین نیز تحت تاثیر این موضوع نهاده شد.

وی ادامه داد: در کشور چین با قرنطینه شدن چندین شهر و چندین میلیون نفر جمعیت، شرایط فورس ماژور بوجود آمده؛ چرا که احتمال شیوع گسترده تر این ویروس داده شده است. از سوی دیگر با خبر شدیم دولت چین کلیه سفرها، پرواز ها و تورهای گروهی را به حالت تعلیق درآورده و برخی پرواز ها تا اطلاع ثانوی کنسل شده اند. مطمئنا این اقدامات برای پیشگیری از شیوع بیماری است و باید به قوانین جاری احترام گذاشت و حتی آمادگی برای پیشگیری از ورود این بیماری به کشور را بالا برد، ولی آیا با تست دریافت از تب می توان این امید را داشت که گردشگر ورودی ناقل این بیماری نباشد؟

او با اشاره به این که هم اکنون میزبان چند گروه از گردشگران چینی در ایران است، اضافه نمود: با توجه به علایم سرماخوردگی در برخی از این مهمانان، به درخواست همسفران ایشان مبنی بر انجام آزمایش و معاینه، از همه گردشگران این تورها درخواست کردیم برای معاینه به بیمارستان بروند و در انجام معاینه با ما همکاری نمایند. از طرفی شرکت چینی نیز با ما همکاری نموده و از مهمانانی که در حال حاضر در ایران حضور داشتند درخواست نموده که با ما برای معاینه پزشکی به بیمارستان بیایند، هرچند در نهایت هیچگونه علائمی در مورد این بیماری جدید در بین مهمانان این تورها دیده نشده و برنامه ادامه پیدا کرد، ولی برای تورهایی که به واسطه لغو پرواز و تورها به دلایل فورس ماژور (فوق العاده) و شیوع بیماری با توجه به اطلاعیه دولت چین در حال حاضر کنسل می گردد، ما باید وضع حاضر را بپذیریم و همکاری لازم را در داخل ایران برای مدیریت این شرایط انجام دهیم.

وی با انتقاد از برخورد برخی هتل ها در شرایط موجود، اظهار کرد: در حالی که برخی هتل ها با لغو تورهای چین همکاری لازم را داشته و شرایط را درک نموده اند و اقامت را بدون دریافت وجه خسارت، کنسل می نمایند اما برخی دیگر از هتل ها صحبت هایی عجیبی را مطرح و درخواست پرداخت خسارت از بابت کنسلی می نمایند. واقعا ما صنعتی شده ایم؟ آیا صنعتی فکر می کنیم؟ آیا یکدیگر را حمایت می کنیم؟

منظرنژاد ادامه داد: یک شرکت گردشگری در چنین شرایطی با توجه به تمام اتفاقات اخیر که در کوشش برای جذب گردشگر به ایران است، چگونه باید حمایت گردد؟ آیا شرایط فورس ماژور از نظر حقوقی در قوانین و مقررات مربوط به گردشگری تعریفی دارد که بتواند شرایط مشابه وضع موجود را مدیریت کند تا دیگر به رفتارهای سلیقه ای احتیاج نباشد؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 619

به "بعضی در ایران هنوز فورس ماژور چین را درک نکرده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعضی در ایران هنوز فورس ماژور چین را درک نکرده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید