حواشی یک جشنواره

به گزارش مجله تانی بای، تهران (پانا) - زمان زیادی است که فیلمسازهای فیلم کوتاه از سانسور و ممیزی فیلم هایشان قبل از نمایش در جشنواره ها یا اکران عمومی آثارشان، فریادها سر داده اند. اعمال این محدودیت ها و حذف شدن ها هم هیچ گاه به روشنی و با شفافیت از سوی مسئولان فرهنگی و هنری اعلام نشده است.

حواشی یک جشنواره

آزاده فضلی- ممیزی تیغ تیزی است که سال هاست در جشنواره های سینمایی کاربرد دارد؛ این موضوع در فیلم کوتاه به دلیل جسارت و شجاعتی که فیلمسازهای کوتاه در پرداختن به موضوعات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و ... دارند، بیش از انواع دیگر فیلمسازی است و سبب حذف خیلی از آثار شده است. زمان زیادی است که فیلمسازهای فیلم کوتاه از سانسور و ممیزی فیلم هایشان قبل از نمایش در جشنواره ها یا اکران عمومی آثارشان، فریادها سر داده اند. اعمال این محدودیت ها و حذف شدن ها هم هیچ گاه به روشنی و با شفافیت از سوی مسئولان فرهنگی و هنری اعلام نشده است.

از طرف دیگر، مشابه موضوعات و سوژه هایی که فیلمسازهای کوتاه ایرانی در آثارشان به آنها می پردازند، در فضای جامعه هم دیده می شوند. این هنرمندان هم اغلب نگاهی سانسور محور در آثارشان دارند، چراکه اغلب آنها در پی دیده شدن فیلم هایشان در ایران و از طریق مخاطبان ایرانی هستند و نگاهی غیرمعقول به امور و نمایش آنها ندارند. فیلمسازها عموماً به موضوعی جنجالی می پردازند که در صدد رفع آن موضوع هستند و راه حلی برای رفع آن ارائه می کنند اما در بیشتر مواقع این پرداختن به یک موضوع، سبب شده تا آثار فیلمسازها از گردونه اکران و حضور در جشنواره ها حذف شوند.

در گزارش پیش رو برخی موارد و عواملی که سبب اعتراض های وسیعی از سوی فیلمسازهای کوتاهی که فیلم هایشان برای حضور در جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران اعلام نشدند صورت گرفت، بر می شمریم.

در سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران که اعتراض های وسیعی از سوی فیلمسازهای کوتاهی که فیلم هایشان برای حضور در جشنواره اعلام نشدند صورت گرفت، فرایند انتخاب فیلم های به این صورت بوده است که هر یک از اعضای هیات انتخاب که در این دوره به مشاوران انتخاب تغییر نام داده بود، بدون اطلاع از امتیاز دیگر مشاوران، امتیاز خود را برای هر فیلم به دبیر جشنواره اعلام کرده اند و به همین دلیل هیچ کدام از مشاوران انتخاب فیلم ها به طور دقیق نمی دانند فیلم ها چه امتیازی آورده اند و در نهایت چه فیلمی بالاترین امتیاز را از آن خود کرده است.

شنیده ها حاکی از آن است که سیدصادق موسوی دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران پس اعلام آرای مشاوران انتخاب و رسیدن برخی فیلم ها به حدنصاب مورد نظر، تعدادی از فیلم ها را با نظر خود که در مقام دبیر یک جشنواره است، کنار گذاشته است و تعدادی دیگر از فیلم هایی که حدنصاب مورد نظر را نداشتند، وارد گود رقابت در بخش ملی فستیوال تهران کرده است!

اتفاقاتی نظیر ورود یک فیلم به جشنواره از طرف دبیر یک جشنواره، موارد خاص محسوب می شوند که البته در کشور ما، راستا صحیح خودش را طی نمی کند.

اینکه چقدر عملکرد سیدصادق موسوی، روال است و آیا دبیرهای دیگر جشنواره های معتبر در سطح بین المللی هم این گونه عمل می کنند، لازم است قیاسی با دیگر جشنواره های بین المللی داشته باشیم. در بیشتر جشنواره های بین المللی مواردی دیده شده است که دبیر جشنواره، در شرایطی، یک فیلم را به لیست منتخبان وارد کند، برای مثال در جشنواره فیلم کن، فیلم سینمایی فروشنده ساخته اصغر فرهادی به دلیل تاخیر پیش آمده، به جشنواره نرسید اما دبیر جشنواره آن را وارد جشنواره کن کرد. به اعتقاد نگارنده، این گونه اتفاقات، موارد خاص محسوب می شوند که البته در کشور ما، راستا صحیح خودش را طی نمی کند. عموماً این انتخاب ها در زمانی اتفاق می افتد که خیلی از فیلم های خوب به دلایل مختلفی حذف شده اند و بعداً، دبیر اقدام به ورود تعدادی دیگر از فیلم ها به جریان رقابت جشنواره می کند و این کاملاً با جشنواره هایی نظیر کن فرق می کند که دبیر برای رسیدن یک فیلم خوب به باکس اکران جشنواره تلاش می کند.

اعتراض به سانسور و حذف های سلیقه ای با ارسال نامه به آکادمی اسکار!

نکته دیگری که بعد از اعلام فیلم های بخش ملی جشنواره فیلم کوتاه تهران، رخ داد نظر دو عضو آکادمی اسکار در ایران بود که البته بعد از مشخص شدن برخی ابهامات، از نظر خود برگشتند.

12 تیرماه 1400 بود که سیدصادق موسوی در یک نشست رسانه ای اظهار داشت جشنواره فیلم کوتاه تهران یکی از دروازه های راه یابی فیلم های کوتاه به جشن سالانه اسکار شده است و بر این اساس قرار شد جایزه بزرگ بخش بین الملل به جشنواره اسکار معرفی شود. پس از اعلام لیست فیلم های راه یافته به مسابقه ملی جشنواره فیلم کوتاه تهران و اعتراضات وسیعی که از سوی فیلمسازها برای حذف فیلم هایشان! (که البته تعداد فیلم های حذفی به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد)، علی عسگری که عضو آکادمی اسکار است در پست اینستاگرامی خود اظهار داشت برای حمایت از فیلمسازانی که فیلم هایشان سانسور شده، به فیلم معرفی شده از طرف جشنواره فیلم کوتاه تهران رای نخواهم داد. و پس از او فرنوش صمدی دیگر عضو آکادمی اسکار هم در پستی اینستاگرامی نوشت: اینجانب فرنوش صمدی، به عنوان یکی از اعضای آکادمی اسکار، وظیفه خود می دانم جهت اعتراض به سانسور و حذف های سلیقه ای هرساله در جشنواره فیلم کوتاه تهران (جشنواره ای که قرار است حمایت کننده فیلمسازان جوان کشورش باشد) نامه ای تهیه کرده و با امضا و حمایت اعضا و خانواده فیلم کوتاه ایران، برای اطلاع رسانی دست اندرکاران و دیگر اعضای آکادمی اسکار از این بی عدالتی ها و عمل غیرحرفه ای تلاشی کرده باشم. به امید اصلاحات و تغییر رویه جشنواره مورد تایید اسکار.

اما روز بعد، پس از اینکه علی عسگری مخالفت خود را برای ارسال نامه به اسکار و شرکت ندادن فیلم های فیلمسازها در جشنواره فیلم کوتاه تهران اظهار داشت، فرنوش صمدی هم از تصمیم قبلی خود، به دلیل نتایج حاصل از ارسال نامه به اعضای آکادمی اسکار علیه سیاست های اخیر جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، از این کار منصرف شد.

علی عسگری در صفحه خود نوشت: در ابتدا این مساله را مشخص کنم که در پست قبلی ام اشاره نکردم که فیلمسازها برای اعتراض به سانسور، فیلم هایشان را به جشنواره فیلم کوتاه ندهند. اعتقاد دارم جشنواره متعلق به فیلمسازهاست نه مدیران جشنواره و اتفاقا چه جایی بهتر از جشنواره فیلم کوتاه؛ این مهمترین عرصه فیلم کوتاه در ایران برای عرضه فیلم هایمان. از آن مهمتر فیلمسازی یک کار گروهی است و من به عنوان کارگردان نمی توانم برای تمام گروهم تصمیم بگیرم و تمامی آنها را از نمایش فیلم هایشان در جشنواره محروم کنم.

امسال فیلمی با نام زائران داشتم که می توانستم به جشنواره ارسال کنم اما چون فیلم در ترکیه و با عوامل ترک ساخته شده بود انگیزه ای برای فرستادن فیلم که تا به حال هم پیروز بوده، نداشتم. بنابراین هر زمان دوباره فیلمی در ایران بسازم آن را به جشنواره می دهم و دوباره (همان طور که از سال 82 هر وقت شرایطش بوده این کار را کرده ام) به دیدنی فیلم های جشنواره خواهم نشست و به این حذف سیستماتیک تن نخواهم داد؛ چراکه در سال های اخیر به شکل سیستماتیک، نه تنها برخی از فیلم ها بلکه برخی از فیلمسازها حذف شده اند و این تکنیکی است که سال ها به کمک آن تعداد قابل توجهی از مهمترین فیلمسازان این کشور حذف شده اند. بنابراین بیایید خودمان، خودمان را حذف نکنیم.

اما برای انتخاب بهترین فیلم کوتاه اسکار، من تنها به عنوان یک نفر رای نمی دهم تا اعتراض خود را به سانسور (نه تنها در مرحله انتخاب بلکه در مرحله تولید) اعلام کرده باشم، چون تا زمانی که تمامی فیلم ها به شکل عادلانه قضاوت و انتخاب نشوند نمی توان به فیلم معرفی شده از این جشنواره اعتماد کرد. فارغ از اینکه این تصمیم شخصی است و این تصمیم را برای تمام جامعه فیلم کوتاه نمی گیرم، این رای ندادن من تاثیری در فیلم منتخب اسکار نخواهد داشت چراکه تعداد رای دهندگان زیاد هستند و این رای ندادن، به شکل نمادین و به احترام تمامی فیلمسازانی است که فیلم هایشان به دلایل غیرکیفی حذف شده است. اما بحث مهمتر از این، نامه ای است که قرار است از طریق برخی فیلمسازها امضا و به آکادمی اسکار ارسال شود.

من کاملا با این تصمیم مخالف هستم و از دوستان و همکارانم می خواهم که این کار را انجام ندهند. فارغ از مساله حیثیتی، هزینه و تلاش فراوانی که سال ها برای به دست آوردن این عنوان شده، حذف نام جشنواره فیلم کوتاه تهران از جشنواره های مورد تایید اسکار اتفاق مهمی در فرایند سانسور فیلم ها به وجود نمی آورد. سوال اینجاست که اگر این حذف اتفاق بیفتد آیا فیلم ها دیگر سانسور نمی شوند؟ مدیران جشنواره جایگاهشان را از دست می دهند؟ جشنواره به این شکل برگزار نمی شود؟ خیر، هیچ یک از این اتفاقات نمی افتد اما برای فیلمسازان جوان فیلم کوتاه که با ورود فیلم هایشان به جشنواره مورد تایید اسکار انگیزه گرفته اند، اتفاق تلخی می افتد. حذف این عنوان از جشنواره ضربه ای است به فیلمسازان، نه مدیران و برنامه ریزان جشنواره. احساس می کنم با این کار انها و ما هستیم که باز حذف می شویم و خودزنی می کنیم. پس تاکید می کنم برای اعتراض خودمان را حذف نکنیم و به فکر راه حل بهتری باشیم. فکرش را بکنید 10 سال پیش اگر به همین دلیل سانسور که از زمان ورود سینما به ایران وجود داشته، از آکادمی اسکار می خواستیم فیلم های ایرانی را از اسکار حذف کند و با این اتفاق حالا دو اسکار اصغر فرهادی وجود نداشتند که برای سانسورکننده ها توفیر چندانی نمی کرد اما ما می دانیم که این دو اسکار برای سینمای ایران اهمیت ویژه ای داشته اند.

صادقانه اعلام می کنم که من هیچ گونه عداوتی با انجمن و جشنواره فیلم کوتاه ندارم و قطعاً همگی از زحمات برخی از بچه های انجمن (به ویژه آرش رصافی که من خودم از او زیاد آموختم) آگاه هستیم اما هدف و دغدغه ما برگزاری جشنواره ای با کیفیت تر و اصولی تر و در خور هزینه هایی خرج شده برایش است. جشنواره ای که به جای مشاوران فیلم ها، هیات انتخاب مشخص، ثابت و کارشناس تر داشته باشد و در آن فیلم ها به این شکل، قلع و قمع نشوند. در بهترین حالت، 1500 تا 2000 اهل فیلم کوتاه این فیلم ها را می بینند. سانسوری اینچنین بی رحمانه شایسته این علاقمندان که در برخی سال ها از سر و کول هم برای دیدن فیلم ها بالا می فرایند، نیست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1812

به "حواشی یک جشنواره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حواشی یک جشنواره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید