خبرنگاران درس های یک ویروس

به گزارش مجله تانی بای، مشهد- خبرنگاران- شیوع کرونا و روزهای خانه نشینی برای جلوگیری از انتشار این ویروس با همه خاطرات تلخ و شیرین مملو از درس ها و عبرت هایی است که باید به آن توجه داشت.

خبرنگاران درس های یک ویروس

اقشار مختلف مردم کاشمر در ارتباط با این ویروس، مقابله با آن، آماده شدن برای شرایط مشابه و درس هایی که از این ویروس گرفته اند مواردی را در مصاحبه با خبرنگار خبرنگاران مطرح نموده اند که در این گزارش به آن می پردازیم.

کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی گفت: از کرونا درس گرفتیم که هیچ رسانه، وسیله و پیغامی نمی تواند جایگزین دیدار چهره به چهره و دیدار گرم و دیدار صمیمانه باشد.

احمدرضا محب علی با بیان اینکه درس دیگر این ویروس این است که قدر داشته های خود را بدانیم اضافه نمود: این روزها فهمیدیم انسان ها بدون هم هیچ هستند و ما محتاج گرمی دستان عزیزان و لبخند یکدیگریم.

وی ادامه داد: زندگی ماشینی امروزی باعث شده است گاهی از یاد، نام و دیدار هم غفلت کنیم اما کرونا به یادمان آورد که چقدر بی راهه می رفتیم.

وی گفت: کرونا به ما یاد داد در زمینه تامین زیرساخت ها و امکانات بهداشتی کوتاهی شده است اما می گردد با مشارکت بیشتر مردم و دلسوزی های مسوولان بعضی امور را مدیریت کرد.

محب علی اضافه نمود: کرونا یادآوری کرد که قدر همدیگر را بدانیم و به جای غصه خوردن بر نداشته ها، داشته های خود را مرور نموده و به همدلی و همزبانی بیشتر توجه کنیم.

یک بانوی فرهنگی در کاشمر نیز گفت: اولین درس این ویروس این بود که قدر سلامتی و تندرستی را بیشتر بدانیم زیرا تندرستی بهترین نعمت است و بدون سلامتی اگر بیشترین ثروت را هم داشته باشیم زندگی لذت بخش نخواهد بود و ثروت در کنار سلامتی معنا می گیرد.

زری خوشرو اضافه نمود: از این ویروس کوچک که دنیا را به هم ریخت یاد گرفتیم که قدرت خدا بالاترین قدرت است.

وی ادامه داد: درس گرفتیم که در گرفتاری ها باید بیشتر هوای هم نوعان خود را داشته باشم زیرا سرنوشت همه ما به هم گره خورده است.

رییس مرکز آموزش عالی کاشمر هم گفت: باید آمادگی برای مقابله با بحران های احتمالی را داشته باشیم زیرا مدیریت ریسک اولویت بالاتر و مهمتر از مدیریت بحران دارد تا در بحران ها جا نمانیم.

هادی معماریان درس دیگر این ویروس را اعتماد به نظرات کارشناسی مبتنی بر دانش مجامع علمی و معتبر مطرح نمود و اضافه نمود: لزوم سرمایه گذاری هر چه بیشتر بر روی توسعه علوم نظری و عملی که لازم و ملزوم یکدیگر هستند درس دیگر ویروس کروناست تا راستا توسعه هموار گردد.

بانویی که در بخش خصوصی اشتغال دارد گفت: سلامتی خودم، خانواده ام و تک تک افراد جامعه بیش از هر چیزی برایم مهم است زیرا این ویروس آموخت سلامتی افراد به راحتی و با کمترین تماس و ارتباط با افراد آلوده به خطر می افتد.

شیما غیوری اضافه نمود: کرونا به خانواده ها یادآوری کرد که با یکدیگر بدون تنش و دلخوری ارتباط داشته باشیم و بدانیم چقدر به وجود یکدیگر احتیاج داریم.

وی ادامه داد: باید همواره شاکر باشیم و از زیاده خواهی دوری کنیم.

یک فعال حوزه فرهنگی نیز گفت: گرچه کرونا برای همه ما ترس و دلهره و ناامیدی به ارمغان آورد ولی آموخت که باید بیشتر حوصله کرد.

غلامحسین دیاغ اضافه نمود: این ویروس به ما آموخت افرادی در جامعه مدافع سلامت هستند اما در گیرودار مادیات آنها را فراموش نمودهایم و اکنون بشتر به اهمیت وجودشان پی می بریم.

وی ادامه داد: این ویروس آموخت که همدلی، همیاری و دوست داشتن یکدیگر بر مادیات اولویت دارد چرا که شاید فردا دیگر نباشیم و از مادیات خود نتوانیم استفاده کنیم.

وی گفت: درس دیگر این ویروس این است که با همبستگی می توان سلامتی و آسایش و رفاه را بین یکدیگر تقسیم کرد و همه اقشار جامعه، سالم و توانا می توانند در کنار هم زندگی خود را از سر بگیرند.

استاد دانشگاه پیغام نور کاشمر نیز گفت: ویروس کرونا به ما آموخت که علاوه بر والدین و معلمان و سایر دلسوزان، عواملی همچون فضای مجازی در شکل گیری شخصیت ما تاثیرگذار هستند.

سید عباس عابدی اضافه نمود: امکانات دیجیتالی به صورت آنی مناسبات ما را در زندگی بازتعریف می نماید و نهاد خانواده، دین، آموزش و پرورش، اقتصاد، سیاست و هنر هم متاثر از این ابزارهاست و نگرش ها، باورها، هنجارها، ارزش ها، عقاید، رسوم و سنن و سایر مناسبات انسانی تحت تاثیر مستقیم دنیا ارتباطی نوپدید قرار گرفته است.

به هر حال این ایام هم با صبوری سپری خواهد شد اما کاش روزهای کرونایی را فرصتی برای دانستن قدر همدیگر بدانیم و از این ویروس بیاموزیم که مغرور نشویم و به فکر همنوعان خود باشیم زیرا همه ما در یک کشتی نشسته ایم و هر کدام آن را سوراخ کنیم همه ما غرق می شویم و پول، ثروت، مقام، مدرک، زر و زور نمی تواند به ما یاری کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 888

به "خبرنگاران درس های یک ویروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران درس های یک ویروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید