خبرنگاران عراق سفیران چهار کشور غربی را فراخواند

به گزارش مجله تانی بای، تهران- خبرنگاران- وزارت خارجه عراق روز دوشنبه سفیران کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان و کانادا را به دلیل دخالت در امور داخلی این کشور فراخواند.

خبرنگاران عراق سفیران چهار کشور غربی را فراخواند

به گزارش پایگاه خبری سومریه نیوز، وزارت خارجه عراق با صدور بیانیه ای بیان کرد: این وزارتخانه برونو اوبیر سفیر فرانسه، استیفان هیکی سفیر انگلیس، یوخان مولر کاردار آلمان و سفیر کانادا را به دلیل صدور بیانیه مشترک علیه عراق احضار کرد. این سفرا با عبدالکریم هاشم معاون وزیر خارجه عراق ملاقات کردند.

طبق بیانیه، عبدالکریم هاشم گفت: مناسبات دیپلماتیک عراق با کشورهای جهان مبتنی بر اصل کوشش برای تحقق منافع مشترک و رویارویی با خطرات مشترک است. بر همین اساس، عراق مناسبات خوبی با بسیاری از کشورهای جهان دارد که اصل عدم دخالت در امور آنها و حفظ حاکمیت شان را رعایت می نماید و این امر ستودنی است.

سفیران چهار کشور اروپایی روز گذشته (یکشنبه) در بیانیه ای مشترک از عادل عبدالمهدی رئیس جمهوری مستعفی عراق خواستند که با تضمین حمایت از جان تظاهرکنندگان، تحقیقات لازم را برای تعقیب و مجازات عواملان قتل معترضان عراقی به سرعت شروع کند.

این مقام عراقی در ادامه، بیانیه مشترک چهار کشور اروپایی درباره عراق را مردود توصیف کرد و آن را دخالت در امور داخلی این کشور و در تناقض با توافق وین درباره تنظیم مناسبات میان کشورها دانست.

هاشم همچنین ماموریت سفیران در بغداد را تحکیم مناسبات و تقویت آنها بدون دخالت در امور داخلی عنوان و تاکید نمود که اگر احتیاج به صدور بیانیه ای درباره عراق باشد، باید این اقدام با هماهنگی وزارت خارجه صورت بگیرد.

وی ادامه داد: عراق طی سال های گذشته و با تجاربی که داشته ثابت نموده که مردم بالغ و عاقلی دارد و کسی حق ندارد در امور داخلی انها دخالت یا اظهار نظر کند و یا بخواهد نظر خود را بر آنها تحمیل کند. همه نمایندگی موجود د ربغداد نیز باید به معیارهای دیپلماتیک در تنظیم روابط کشورها پایدار باشند.

بیش از دو ماه از تظاهرات مردم عراق می گذرد. تظاهراتی که در اعتراض به اوضاع سیاسی و مالی این کشور شروع شد. طی هفته های اخیر این تظاهرات در بعضی استان ها به خشونت کشیده شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 889

به "خبرنگاران عراق سفیران چهار کشور غربی را فراخواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران عراق سفیران چهار کشور غربی را فراخواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید