رازیانه و خواص آن

به گزارش مجله تانی بای، تمام قسمت های گیاه رازیانه که طبع گرم و خشک دارد، دارای خاصیت دارویی و درمانی است. بذر این گیاه بیشترین مورد مصرف را دارد.یک عدد رازیانه میانه حاویِ حدود 73 کالری، 3 گرم پروتئین و 17 گرم کربوهیدرات است و میزان کمی چربی بدون کلسترول دارد. بعلاوه رازیانه حاوی میزان زیادی فیبر است.

رازیانه و خواص آن

رازیانه چیست؟ خواص رازیانه کدامند؟

رازیانه از دریای مدیترانه منشاء می گیرد و فرهنگ این منطقه مدت ها از رازیانه در آشپزی و پزشکی استفاده می کرد. رازیانه به عنوان یک گیاه در سراسر دنیا توسعه نیافته است و بومی نشده است، بلکه این گیاه عمدتا در آب و هوای ساحلی و در رودخانه ها رشد می نماید.

فواید سلامتی رازیانه

فواید رازیانه برای سلامتی عبارتند از تسکین مسائلی از قبیل: کم خونی، سوء هاضمه، تنگی نفس، یبوست، کولیک، اسهال، ناراحتی تنفسی، اختلالات قاعدگی و فواید آن در خصوص مراقبت از چشم. رازیانه، که دارای نام علمی Foeniculum Vulgare Miller، و یا جوهر رازیانه است، به طور گسترده در سراسر دنیا در خوشبو نماینده های دهان، خمیر دندان ها، دسرها و آنتی اسیدها مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد های مختلفی در آشپزی دارد.
کم خونی
آهن و هیستیدین، اسید آمینه های موجود در این گیاه ، در درمان کم خونی مفید هستند. در حالی که آهن سازنده اصلی هموگلبین است، هیستیدین فراوری هموگلوبین را تحریک می نماید و بعلاوه در تشکیل سایر اجزای تشکیل دهنده خون یاری می نماید.
سوء هاضمه
رازیانه روشی رایج برای سوء هاضمه است، به ویژه در شبه قاره هند، که دانه های رازیانه را پس از غذا میجوند. این کار برای تسهیل هضم و از بین بردن بوی بد دهان انجام می گردد.

بعضی از اجزای روغن اسانس رازیانه، محرک هستند و باعث ترشح هورمون های گوارشی و معده می شوند، در حالی که کاهش تورم معده و روده را کاهش میدهند و جذب مناسب مواد مغذی از مواد غذایی را تسهیل مینمایند.

علاوه بر این، رازیانه می تواند یبوست را از بین ببرد و بدین ترتیب بدن را از طیف گسترده ای از مسائل روده که ریشه در یبوست دارند، محافظت کند. بعلاوه رازیانه دارای خواص آنتی اسیدی (basic) است و به طور گسترده ای در آماده سازی آنتی اسیدها مورد استفاده قرار می گیرد. در برنامه های آشپزی، این گیاه به عنوان یک ماده تشکیل دهنده اصلی بسیاری از پیش غذاها مورد استفاده قرار می گیرد.

نفخ
رازیانه، به دلیل خواص بادشکن اسید آسپارتیک موجود در خود، به عنوان ضد نفخ بسیار محبوب است. عصاره آن می تواند به وسیله همه افراد، از نوزادان تا سالمندان، به عنوان راهی برای کاهش اشتها و حذف گاز اضافی از معده استفاده گردد. این گیاه معمولا در داروها برای کاهش علائم دیسپپسی غیر زخم و نفخ در نوزادان و خردسالان مورد استفاده قرار می گیرد.
یبوست
دانه های رازیانه، به ویژه به شکل پودر شده، می توانند به عنوان یک ملین عمل نمایند. عصاره گیاهی آن به پاک کردن روده یاری می نماید، در حالی که اثر تحریک نماینده آن باعث حفظ حرکات دودی مناسب در روده می گردد و در نتیجه به وسیله تحریک اسید معده و فراوری صفرا به دفع مناسب یاری میکند. این گیاه معمولا در داروهایی که درد شکمی، اسهال، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و سایر مسائل روده را درمان مینمایند، یافت می گردد.
بیماری قلبی
رازیانه منبع خوبی از فیبر است، همانطور که در بالا ذکر شد، اما علاوه بر مزیت هضم غذا که فیبر فراهم می آورد، رازیانه به حفظ اندازه کلسترول سالم در جریان خون نیز یاری میکند. این بدان معنی است که رازیانه می تواند حذف کلسترول LDL را که عامل مهمی در بیماری های قلبی، آترواسکلروز و سکته مغزی است را تحریک کند.
سرطان
سبزی خام این گیاه، به طور گسترده در خصوص محافظت فرد علیه سرطان مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما عصاره دانه رازیانه مورد مطالعه قرار گرفته است، و یافته های مربوط به حفاظت فرد علیه سرطان کاملا چشمگیر هستند.

این یافته ها نشان می دهند که عصاره رازیانه به دلیل غلظت فلاونوئید ها، آلکالوئیدها و فنل ها نه تنها میتواند از رشد تومورها جلوگیری کند، بلکه می تواند تا حدودی محافظ شیمیایی در برابر اثرات مضر پرتودرمانی در طول درمان سرطان باشد. تعیین شده است که عصاره دانه رازیانه در پیشگیری از سرطان های مختلف سینه و کبد موثر است.

فشار خون
رازیانه منبعی غنی از پتاسیم است که ماده مغذی ضروری در بدن ما است و برای تعدادی از فرآیندهای مهم حیاتی است. یکی از ویژگی های پتاسیم، کیفیت آن به عنوان یک وازودیلاتور است که بدین معنی است که تنش عروق خونی را کاهش می دهد و بنابراین فشار خون کاهش می یابد.

فشار خون بالا به طیف گسترده ای از مسائل مربوط به سلامتی مرتبط است، از جمله حمله قلبی، سکته مغزی، و آترواسکلروز. بعلاوه برای بیماران دیابتی، مسائل فشار خون می توانند باعث کاهش سطح انسولین و قند خون شوند و می توانند دلیل بسیاری از عوارض احتمالی کشنده باشند. یک فنجان رازیانه در رژیم غذایی روزانه شما پتاسیم مورد احتیاج شما را تامین میکند و مزایای بسیار زیادی همراه خود دارد.

عملکرد مغز
پتاسیم که در سطوح بالا در دانه های رازیانه یافت می گردد، یک الکترولیت است یعنی راهنمایی الکتریکی را در سراسر بدن تسهیل می نماید. این راهنمایی الکتریکی شامل اتصالات درون مغز است که یک صفحه کلید واقعی از جریان الکتریکی است. پتاسیم می تواند باعث افزایش عملکرد مغز و توانایی های شناختی به وسیله این ویژگی گردد. بعلاوه، رازیانه یک وازودیلاتور است، یعنی اکسیژن بیشتری به مغز می رساند و فعالیت عصبی می تواند به صورت مطلوبی انجام گردد.
اسهال
رازیانه در صورتی که اسهال ناشی از عفونت باکتریایی باشد، در درمان اسهال مفید است، زیرا بعضی از اجزای موجود در روغن اسانس رازیانه مانند آنتول و سینئول دارای خواص ضد عفونی نماینده و ضد باکتری هستند.

بعضی از اسید آمینه ها، مانند هیستیدین، می توانند به هضم و عملکرد مناسب دستگاه گوارش یاری نمایند، در نتیجه به از بین بردن اسهال به دلیل سوء هاضمه یاری مینمایند. رازیانه مدت ها است که به عنوان راهی برای از بین بردن اسهال، در فرهنگ های بومی مورد استفاده قرار میگرفته است.

کولیک
مولکول های پلیمری و سنگین در درمان کولیک کلیوی مفید هستند. چنین پلیمرهایی، که فیتواستروژن نیز نامیده می شوند، در آنتول، یکی از اجزای روغن اسانس رازیانه، یافت میشوند. این ویژگی رازیانه، آن را در درمان کولیک کلیوی موثر می سازد. رازیانه دارای ویژگی های ضد اسپاسم است که به شل شدن ماهیچه ها و کاهش ناراحتی های مربوط به این بیماری یاری میکند.
سیستم ایمنی
1 فنجان رازیانه تقریبا حاوی 20٪ احتیاج روزانه ویتامین C است که باعث می گردد رازیانه منبع غنی این عنصر مفید در رژیم غذایی ما باشد. ویتامین C موجب بهبود سلامت سیستم ایمنی بدن، فراوری و ترمیم بافت پوست، یاری به ایجاد کلاژن و بعلاوه محافظت از دیواره های رگ های خونی به عنوان آنتی اکسیدان در برابر اثرات مضر رادیکال های آزاد است که اغلب می توانند به بیماری های قلبی منجر شوند!
اختلالات قاعدگی
رازیانه به عنوان Emenagogue شناخته میگردد، به این معنی که با تنظیم درست عملکرد هورمونی در بدن، درد قاعدگی را کاهش می دهد و قاعدگی را تنظیم می نماید. علاوه بر این، رازیانه به عنوان تسکین دهنده درد و آرامش بخش برای زنان یائسه مورد استفاده قرار میگیرد.
مراقبت از چشم
استفاده از رازیانه در غذا به محافظت از چشم ها یاری می نماید و بعلاوه به کاهش اختلالات مربوط به پیری زودرس و دژنراسیون ماکول نیز یاری می نماید. این مزیت به دلیل فراوانی آنتی اکسیدان ها (ویتامین C و اسیدهای آمینه هایی مانند آرژنین که برای جوان سازی بافت ها و پیشگیری از پیری بسیار مفید هستند) و سم زدایی ها و محرک ها، می باشد.

به بیان دقیقتر این آنتی اکسیدان ها در روغن اسانس رازیانه و بعلاوه مواد معدنی مانند کبالت و منیزیم بیشتر هستند. در نهایت، آب برگ های رازیانه و خود گیاه رازیانه، می تواند به صورت خارجی بر روی چشم استفاده گردد تا تحریک و خستگی چشم را کاهش دهد.

رازیانه بعلاوه منبعی غنی از فلاونوئوندها است که در محافظت علیه مرگ سلول های رنگدانه ناشی از اکسیداتیو، مفید هستند. با محافظت در برابر این تخریب سلول های رنگدانه، رازیانه می تواند به دلایل متعددی در سلامت چشم نقش داشته باشد.

اختلالات تنفسی
رازیانه به دلیل وجود سینوئل و آنتول که در میان سایر فوایدی که دارند، خلط آور هستند، در اختلالات تنفسی مانند احتقان، برونشیت و سرفه مفید است. دانه ها و پودر رازیانه می توانند به تجزیه خلط و تسریع شل شدن خلط که در گلو و بینی تجمع یافته اند، برای حذف سریعتر از بدن و بهبودی سریع تر از بیماری تنفسی یاری نمایند.
سایر فواید و موارد مصرف
این گیاه دیورتیک است یعنی اندازه و فراوانی ادرار را افزایش می دهد، در نتیجه به حذف مواد سمی از بدن یاری میکند و در روماتیسم و تورم نیز مفید است.

رازیانه بعلاوه فراوری و ترشح شیر را در مادران شیرده افزایش می دهد و از آنجا که این شیر حاوی بعضی از خواص رازیانه است، برای نوزاد نیز ضد نفخ است.

رازیانه باعث تقویت مو، جلوگیری از ریزش مو، آرامش بدن و تقویت حافظه میگردد و تأثیر شگفت انگیزی در خنک نمایندگی در تابستان دارد. این فواید زمانی که رازیانه را در آب خیس کنید و آب آن را صاف کنید و با کمی شکر و نمک سیاه مصرف کنید، به دست می آیند.

موارد احتیاط
باید به یاد داشته باشید که هر چیزی که بیش از حد مصرف گردد، میتواند مضر باشد. بدیهی است که این مسئله برای این گیاه نیز صدق میکند.

بعضی از اجزای روغن اسانس رازیانه مانند آنتول و چندین ماده شیمیایی موجود در این گیاه، اگر زیاد مصرف شوند علاوه بر اینکه مفید هستند، می توانند خطرناک باشند.

باید به یاد داشته باشید که ترکیباتی که می توانند باکتری ها و میکروب ها را در دوزهای پایین بکشند میتوانند برای شما زیان آور نیز باشند.

استفاده بیش از حد از این گیاه می تواند موجب دشوارتر شدن تنفس، افزایش ضربان قلب، ضربان قلب نامنظم و مسائل عصبی گردد.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1818

به "رازیانه و خواص آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازیانه و خواص آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید