رشد 40 درصدی تسهیلات بخش مسکن

به گزارش مجله تانی بای، گزارش بانک مرکزی از تسهیلات 6 ماهه بانک های کشور حاکی از رشد 40 درصدی تسهیلات دهی بخش صنعت مسکن و ساختمان نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

رشد 40 درصدی تسهیلات بخش مسکن

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، آنالیز ها نشان می دهد در نیمه نخست امسال، حدود 39.4 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن و ساختمان پرداخت شده است که حدود 6 درصد از کل تسهیلات 696.7 هزار میلیارد تومان تسهیلات داده شده را شامل می گردد. بانک مرکزی گزارش تسهیلات دهی بانک های کشور تا خاتمه شهریور ماه امسال به 5 صنعت اصلی منتشر کرد. آمارها نشان می دهد بخش خدمات با سهم 35 درصدی از کل تسهیلات داده شده بیشترین و بخش مسکن با سهم 6 درصدی کمترین سهم را از کل تسهیلات داده شده به خود اختصاص داده اند.

مقایسه تسهیلات داده شده در بخش مسکن و ساختمان در 6 ماه نخست امسال به نسبت مدت مشابه سال گذشته نیز نشان می دهد، اگرچه تسهیلات دهی بانک ها به این صنعت رشد 39 درصدی را ثبت نموده، اما در مقایسه با رشد تسهیلات دهی به سایر بخش های مالی کمترین رشد را داشته است.

براساس آمار منتشر شده در نیمه نخست سال گذشته 28.4 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن داده شده بود که این رقم با رشد 39 درصدی به حدود 39.4 هزار میلیارد تومان در نیمه نخست امسال رسیده است. آنالیز ها نشان می دهد مجموع تسهیلات داده شده در 6 ماه نخست امسال به نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد 82 درصدی را تجربه نموده است. در واقع از رقم 382.2 هزار میلیارد تومان در تا خاتمه شهریور 98 به رقم 696.7 هزار میلیارد تومان تا خاتمه شهریور امسال رسیده است. مقایسه این دو بازه زمانی نشان می دهد که تسهیلات دهی در بخش بازرگانی بیشترین رشد را داشته است. میزان تسهیلات دهی به صنعت بازرگانی در نیمه نخست سال گذشته 68.9 هزار میلیارد تومان بوده که با رشد 105 درصدی به رقم 141.3 هزار میلیارد تومان در امسال رسیده است. پس از آن تسهیلات دهی به بخش خدمات در بازه مذکور رشد 82 درصدی و تسهیلات دهی به بخش صنعت و معدن رشد 80 درصدی را ثبت نموده اند. رشد تسهیلات دهی به بخش کشاورزی نیز در بازه مذکور حدود 58 درصد بوده است. در نتیجه رشد 39 درصدی تسهیلات دهی به بخش مسکن در رتبه آخر واقع شده است.

از سوی دیگر گزارش بانک مرکزی اهداف تسهیلات دهی به هر بخش را نیز نشان می دهد. این اهداف 6 گانه شامل: ایجاد، تامین سرمایه در گردش، تعمیر، توسعه، خرید کالای شخصی و خرید مسکن است. براساس گزارش بانک مرکزی در نیمه نخست امسال، در بخش مسکن و ساختمان 30 درصد از تسهیلات 39 هزار میلیارد تومانی به خرید مسکن تعلق داشته است. به عبارت دیگر تا خاتمه شهریور ماه امسال حدود 11.8 هزار میلیارد تومان از تسهیلات داده شده در بخش مسکن و ساختمان به هدف خرید مسکن پرداخت شده است. پس از آن هدف تعمیر با سهم 26 درصدی واقع شده است. آمارها نشان می دهد حدود 10 هزار میلیارد تومان از تسهیلات داده شده در بخش مسکن با هدف تعمیر بوده است. هدف تامین سرمایه در گردش نیز سهم 9.7 درصدی از کل تسهیلات 6 ماهه داده شده به این بخش را شامل شده است.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1242

به "رشد 40 درصدی تسهیلات بخش مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 40 درصدی تسهیلات بخش مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید