ضدآب ترین ماده دنیا ساخته شد!، عکس

به گزارش مجله تانی بای، فرادید نوشت: محققان فنلاندی لایه بیرونی مایع مانندی را از سیلیکون ساخته اند که می تواند کارهای خانگی و صنایع گوناگون را با خاصیت آبگریزی خودش متحول کند.

ضدآب ترین ماده دنیا ساخته شد!، عکس

دانشمندان مقاوم ترین سطح در برابر آب را ساخته اند، پیشرفتی که می تواند از حجم کارهای خانگی کم کند و دنیا صنعت را متحول کند.

یک تیم تحقیقاتی در فنلاند به سرپرستی رابین راس از دانشگاه آلتو با یاری محققان دانشگاهی مکانیزمی ایجاد نموده اند که سبب می گردد قطرات آب با اثربخشی بی سابقه ای از سطوح سر بخورند.

آشپزی، حمل و نقل، نورشناسی و صدها فناوری دیگر، تحت تأثیر نحوه چسبیدن آب به سطوح یا سر خوردن از آن ها هستند، بنابراین برخورداری از سطوح مقاوم در برابر آب در آینده می تواند بسیاری از فناوری های خانگی و صنعتی مانند لوله کشی، حمل و نقل و صنعت خودرو را متحول کند.

تیم تحقیقاتی، سطوح سیلیکونی جامد با لایه بیرونی مایع مانندی ایجاد نموده که با سر خوردن قطرات از روی سطوح، آب را دفع می نماید. این روکش منعطف به عنوان روان کننده بین محصول و قطرات آب عمل می نماید.

این کشف، ایده های موجود در خصوص اصطکاک میان سطوح جامد و آب را به چالش کشیده و راه جدیدی را برای مطالعه لغزندگی در سطح مولکولی باز خواهد نمود.

ساکاری لِپیکو، نویسنده اصلی این مطالعه که روز دوشنبه در مجله Nature Chemistry منتشر شد، گفته است: این اولین بار است که کسی مستقیماً به سطح نانومتر رفته تا سطوح ناهمگن مولکولی ایجاد کند.

لپیکو می افزاید: این که حتی پوشش کم باعث لغزندگی فوق العاده می گردد، غیرعادی و شگفت انگیز است. به گفته لپیکو، این کشف در هر جایی که سطوح دفع کننده قطرات مورد احتیاج باشد، کارایی خواهد داشت، به عبارت دیگر، این کشف صدها مثال از زندگی روزمره تا محیط های صنعتی را پوشش خواهد داد.

مواردی مانند انتقال حرارت در لوله ها، یخ زدایی و مه شکن از کاربردهای بالقوه این کشف هستند. بعلاوه در حوزه میکروسیال ها (جایی که قطرات ریز باید به آرامی جابجا شوند) و در حوزه سطوح خود-تمیزشونده کاربرد دارد. مکانیسم غیرمعمول ما روش جدیدی برای افزایش تحرک قطرات در هر جایی است که احتیاج به آن باشد.

مشکل اصلیِ پوشش SAM این است که بسیار نازک است و پس از تماس فیزیکی به راحتی پراکنده می گردد. اما مطالعه آن ها آگاهی علمی ما را بالا می برد تا بتوانیم از آن برای ایجاد برنامه های کاربردی بادوام استفاده کنیم.

محققان دانشگاه آلتو، پیش از این فناوری های ضدآب را توسعه داده اند. آن ها سال 2020 یک سطح فوق آبگریز با پوشش زرهی ایجاد کردند، ماده ای بسیار موثر که در تنظیمات پزشکی برای دفع آب کاربرد دارد و از توسعه باکتری ها، ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا جلوگیری می نماید.

سطوح فوق آبگریز به راحتی آسیب می بینند، در نتیجه کارایی شان به طور قابل توجهی کاهش می یابد. پوشش زرهی ساخته شده به وسیله این تیم تحقیقاتی، دوام سطوح را بالاتر برده و از توسعه عوامل بیماری زا جلوگیری می نماید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 آبان 1402 بروزرسانی: 2 آبان 1402 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 2260

به "ضدآب ترین ماده دنیا ساخته شد!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضدآب ترین ماده دنیا ساخته شد!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید