علائم هشدار دهنده حمله قلبی در زنان و مردان کدامند؟

به گزارش مجله تانی بای، حمله یا سکته قلبی (آنفارکتوس) زمانی اتفاق می افتد که خونرسانی به قسمتی از عضله قلب به علت مسدود شدن یکی از عروق کرونر (عروقی که خون را به عضله قلب می رساند) به علت وجود لخته خون متوقف گردد و سلول های آن قسمت از عضله قلب دچار مرگ دائم و غیرقابل برگشت گردد. در ادامه با علائم حمله قلبی در زنان و مردان آشنا می شوید.

علائم هشدار دهنده حمله قلبی در زنان و مردان کدامند؟
ماهیچه های قلب شما برای زنده ماندن به اکسیژن احتیاج دارند. حمله قلبی زمانی رخ می دهد که جریان خونی که اکسیژن را به ماهیچه های قلب می رساند به شدت کاهش می یابد یا قطع می گردد. این اتفاق به این دلیل می افتد که عروق قلبی که ماهیچه های قلب را تغذیه می نمایند، باریک می شوند و باریک شدن این عروق نیز براثر تجمع چربی، کلسترول و مواد دیگر است که به آن ها پلاک گفته می شوند. این فرایند تشکیل رسوبات و باریک شدن عروق، به آرامی پیش می رود و به این فرایند، تصلب شرایین گفته می گردد.

هنگامی که قسمتی از پلاک های تشکیل شده در عروق می شکند و از دیواره رگ ها جدا می گردد، در اطراف آن، لخته خون تشکیل می گردد. این لخته خونی نیز می تواند موجب مسدود شدن رگ ها گردد. هنگامی که ماهیچه های قلب، به دلیل عدم خون رسانی کافی، دچار کمبود شدید اکسیژن و مواد لازم شده اند، به این حالت ایسکمی یا کمبود خون موضعی گفته می گردد. وقتی بر اثر ایسکمی قلبی، قسمتی از ماهیچه های قلب آسیب ببیند یا از کار بیافتد، به این حالت حمله قلبی یا سکته قلبی گفته می گردد.1

عوامل خطر حمله قلبیسیگار

فشار خون بالا

چربی زیاد رژیم غذایی

کنترل نامناسب کلسترول خون ،بویژه LDL (کلسترول بد) بالا و HDL (کلسترول خوب)پایین

بیماری قند خون

جنس مذکر

سن

وراثت

بسیاری فاکتورهای خطر نامبرده به اضافه وزن مربوط است.2

علائم حمله قلبیطبق تحقیقات اجرا شده نشانه های حمله قلبی در خانم ها و آقایان تفاوت هایی با یکدیگر دارد.

علائم هشدار دهنده حمله قلبی در زنان

احساس درد در ناحیه فک، گردن، پشت و بازودرد ناگهانی یا تدریجی در ناحیه فک، گردن، پشت و بازو در زنان می تواند یکی از مهم ترین علائم این عارضه باشد. درد می تواند بین این نواحی یا بخش های دیگر بدن باشد و درد شدید هنگام خواب بروز کند.

عرق سردعرق سرد معمولا دلیلی بر آغاز آنفلوآنزا یا گرمای بیش از حد بدن قلمداد می گردد؛ ولی می تواند از علائم اولیه حمله قلبی باشد.

تنگی نفس، احساس سبکی سر و حالت تهوعاین حالت بیشتر در افرادی دیده می گردد که همراه با تنگی نفس، در قفسه سینه احساس درد ندارند. بر اساس مطالعات منتشر شده در انجمن قلب آمریکا، حدود 42 درصد زنانی که دچار حمله قلبی می شوند، از یک ماه قبل علائمی مانند تنگی نفس دارند. این اختلال ناگهانی و بدون هر گونه فعالیت بدنی رخ می دهد.

احساس فشار و ناراحتی در قفسه سینهاین درد بسیار شدید است و می تواند در زنان و مردان دیده گردد. درد در قفسه سینه ناشی از حمله قلبی در زنان در هر بخشی از قفسه سینه و نه فقط در قسمت چپ دیده می گردد. این درد معمولا چند دقیقه طول می کشد و مجدد عود می نماید.

معده درداین درد شبیه به سوزش معده و بعضا بسیار ناراحت نماینده است.

خستگیخستگی بیش از میزان یکی از مهم ترین علائم این عارضه در زنان از یک ماه قبل از حمله است، اختلال خواب نیز در این بیماران دیده می گردد.3

علائم هشداردهنده حمله قلبی در مردان

مسائل گوارشیتهوع، استفراغ و سایر مسائل معده می تواند نشانه های هشدار دهنده حمله قلبی در مردان باشد. درد شکم یا سوزش معده نیز می تواند نشانه ای از حمله قلبی خاموش باشد. گفته می گردد که سالانه 200 هزار مرد آمریکایی، دچار حمله قلبی خاموش می شوند.

خر و پفخر و پف مداوم علامت ابتلا به آپنه خواب است. آپنه خواب شرایطی جدی است که باعث قطع تنفس در هنگام خواب عمیق می گردد. آپنه خواب دلیل اصلی ابتلا به فشار خون بالا و حمله قلبی در مردان است. فشار خون بالا خود عامل ضربان قلب نامنظم است و خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می دهد.

فشار قفسه سینهاگر احساس سنگینی روی قفسه سینه می کنید، این علامتی هشدار دهنده برای ابتلا به حمله قلبی است. این ناراحتی معمولا در قسمت چپ قفسه سینه و یا وسط آن اتفاق می افتد. آغاز ناگهانی درد در قفسه سینه نیز نشانه ای از ابتلا به حمله قلبی است که به آن حمله قلبی هالیوودی نیز گفته می گردد؛ درست همانطور که در فیلم ها این تصویر را بارها دیده اید. چنین دردی یک مورد اورژانس پزشکی است و باید سریعا تحت درمان قرار گیرد.

تنفس سنگینکم آوردن نفس و تنفس سنگین مثل زمان حمل بار، آن هم وقتی که دراز کشیده اید، ممکن است نشانه حمله یا مشکل قلبی باشد. بعلاوه ممکن است نشانه آریتمی قلب (غیرطبیعی بودن ریتم قلب) باشد. در صورت داشتن چنین نشانه ای حتما فرد باید مورد آزمایش قرار بگیرد. به خصوص اگر تازه در بدنتان چنین اتفاقی را مشاهده می کنید.

درد در نقاط دیگر بدنحمله قلبی فقط به معنای احساس درد در قفسه سینه نیست؛ بلکه نقاط دیگر بدن مانند معده، شانه ها، یک یا هر دو دست، کمر، گردن، فک و حتی دندان ها نیز دچار درد می شوند. اگر شما در شرایط استرس زا نیستید، اما علائم اضطراب قوی مانند تنگی نفس یا سنگینی قفسه سینه را دارید، ممکن است در آستانه حمله قلبی قرار گرفته باشید.4

چگونه می توان از حمله قلبی پیشگیری کرد؟با کاهش عوامل موثر بر ابتلا به بیمار عروق کرونری قلب، می توان احتمال بروز حمله قلبی را نیز کاهش داد. حتی در صورتی که به بیماری عروق کرونری قلب مبتلا هستید، می توانید برای پیشگیری از حمله قلبی، اقدامانی انجام دهید؛ این اقدامات شامل داشتن سبک زندگی سالم و تحت نظر پزشک بودن به طور منظم و مداوم است.

سبک زندگی سالم: داشتن سبک زندگی سالم برای سالم نگه داشتن قلب، شامل تغذیه سالم، فعایت بدنی داشتن، ترک سیگار، کنترل استرس و کنترل وزن می باشد.

مراقبت های منظم پزشکی: مراقبت های منظم پزشکی برای پیشگیری از حمله قلبی، شامل درمان و کنترل بیماری های موثر بر قلب می گردد. این بیماری ها شامل موارد زیر می شوند:

دیابت (قند خون)

بالا بودن کلسترول خون

بالا بودن فشار خون1

اقدامات ضروری در بروز حمله قلبی یا سکته قلبیبا اورژانس تماس بگیرید.

حتی الامکان بیمار را بی حرکت در حالت درازکش به پشت بخوابانید و از حرکات اضافی پرهیز نمایید (مالیدن پشت بیمار و راه رفتن هیچ کمکی به بیمار نمی نماید).

در صورت وجود اکسیژن در محل ماسک اکسیژن بگذارید و از ازدحام اطراف بیمار خودداری کنید.

سعی در آرامش بیمار داشته باشند از هرگونه اضطرابی پرهیز نمایید.

چنانچه فشارسنج در دسترس دارید بعد از گرفتن فشارخون بیمار قرص زیر زبانی یا اسپری زیر زبانی نیتروگلیسیرین به بیمار بدهید.

در صورتی که بیمار سابقه خونریزی گوارشی و مغزی اخیر نداشته باشند قرص آسپرین جویدنی 300 گرم (3 قرص) به بیمار بدهید تا آرام بجود.

در صورت عدم بهبود درد تا 5 دقیقه می توان مجددا در صورت نرمال بودن فشار خون دومین قرص زیر زبانی را استفاده نمود.

برترین جا برای ادامه درمان نزدیکترین بیمارستان یا کلینیک می باشد.2

پی نوشت:

1.www.drgalb.ir

2.www.drhsnajafi.com

3.www.irna.ir

4.www.isna.ir

منبع: راسخون
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1821

به "علائم هشدار دهنده حمله قلبی در زنان و مردان کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم هشدار دهنده حمله قلبی در زنان و مردان کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید