خواب خوب طول عمر را افزایش می دهد

به گزارش مجله تانی بای، این مطالعه نشان داد افراد جوانی که عادات خواب سالم تری دارند، کمتر از سایرینی که عادات خواب غلط و ناسالم دارند، دچار مرگ زودرس بخصوص ناشی از بیماری های قلبی عروقی می شوند.

خواب خوب طول عمر را افزایش می دهد

علاوه بر این، داده ها نشان می دهد که حدود هشت درصد از مرگ ومیر ها به هر دلیلی، می تواند به الگو های خواب ضعیف نسبت داده گردد.

متخصصان داده های پزشکی 172 هزار زن را که بین سال های 2013 تا 2018 میلادی در نظرسنجی ملی سلامت شرکت کردند، مورد مطالعه قرار دادند. این نظرسنجی هر ساله به وسیله مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC) انجام می گردد.

متخصصان در این افراد پنج فاکتور خواب سالم را ارزیابی کردند؛ مدت خواب ایده آل هفت تا هشت ساعت در شب، مشکل به خواب رفتن کمتر از دو بار در هفته، مشکل خواب ماندن کمتر از دو بار در هفته، عدم استفاده از دارو های خواب آور و احساس خوب پس از بیدار شدن حداقل پنج روز در هفته.

به گزارش دویچه وله، برای تجزیه و تحلیل، متخصصان عوامل دیگری را که ممکن است خطر مرگ را افزایش داده باشند، کنترل کردند؛ از جمله شرایط اجتماعی-اقتصادی پایین تر، مصرف سیگار و الکل و سایر شرایط پزشکی.

بر اساس نتایج، افرادی که هر پنج فاکتور را داشتند، 30 درصد کمتر به هر دلیلی جان خود را از دست دادند، 21 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی و 19 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان بودند. بعلاوه در میان کسانی که هر پنج معیار خواب سالم را داشتند، امید به زندگی در مردان 4.7 سال بیشتر و در زنان 2.4 سال بیشتر بوده است.

به گفته متخصصان، حتی از سنین جوانی، اگر افراد بهداشت خواب خوبی داشته باشند، می تواند برای سلامت کلی درازمدت آن ها مفید باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 اسفند 1401 بروزرسانی: 13 اسفند 1401 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 2181

به "خواب خوب طول عمر را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب خوب طول عمر را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید