غار سنگ شکنان به قطب گردشگری منطقه تبدیل می گردد، ساخت موزه جهرم سال جاری شروع می گردد

به گزارش مجله تانی بای، سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: غار سنگ شکنان در جهرم مرمت می گردد و این اثر به قطب گردشگری در این منطقه تبدیل خواهد شد.

غار سنگ شکنان به قطب گردشگری منطقه تبدیل می گردد، ساخت موزه جهرم سال جاری شروع می گردد

دکتر علی اصغر مونسان سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه سفر به جهرم در جمع خبرنگاران ضمن ابراز خرسندی از فرصت فراهم شده برای سفر به این شهرستان گفت: از بناهای تاریخی جهرم (غار و بازار) بازدید شد و ظرفیت های خوبی برای رونق گردشگری در این شهرستان وجود دارد.

او اضافه نمود: در این بازدیدها مقرر شد با توجه به آثار تاریخی شاخص شهرستان، در امسال ساخت موزه جهرم از اعتبارات ملی و استانی و با مشارکت شهرداری آغاز گردد.

او آمادگی وزارت میراث فرهنگی برای مشارکت در مرمت بازار جهرم با نظر مساعد نماینده جهرم در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون عمران گفت.

مونسان ادامه داد: مرمت غار سنگ شکنان نیز با توجه به ترک هایی که در سقف مشاهده می گردد در دستور کار است و مقرر شد برای مرمت و تبدیل این بنا به قطب گردشگری از اعتبارات ملی و استانی استفاده گردد.

مونسان اضافه نمود: قطعا در برنامه ریزی گردشگری کشور شهرستان جهرم به عنوان یک نقطه مهم گردشگری مد نظر است و جهرم به دلیل داشتن ظرفیت های ویژه به خصوص در حوزه گردشگری کشاورزی و بوم گردی باید از حجم قابل توجه گردشگران خارجی ورودی به استان فارس، بهره مند گردد.

دکتر مونسان در ادامه گفت: از سال 96 مجوز بخش های ایجاد موزه به بخش های غیر دولتی قوت گرفت به طوری که در سال 97 به ازای هر 10 روز یک مجوز موزه غیر دولتی صادر شده است و هم اکنون در مجموعه موزه دولتی و خصوصی بیش از 600 موزه فعال در کشور داریم.

مونسان در زمینه توجه به گردشگری روستایی نیز مطرح نمود: کشور ما بسیار پهناور و دارای ظرفیت ها و سایت های تاریخی بسیار زیاد است و در حال حاضر 34 هزار اثر تاریخی ملی و 24 اثر ثبت جهانی داریم و مسلما نگهداری و مرمت دائمی آنها نیازمند به بودجه بسیار کلان است که به خاطر تحریم، دولت از نظر بودجه و درآمد تحت فشار است و به ناچار با اولویت بندی اقدام به مرمت آثار تاریخی می نماییم.

او اضافه نمود: در دولت دوازدهم بسیار کوشش شده است که با واگذاری بناها به مردم و با سرمایه گذاری بخش خصوصی، ضمن مرمت آثار با استانداردهای میراث فرهنگی، کسب و کار و اشتغال راه اندازی شده است و این آمادگی وجود که برای رونق گردشگری روستایی؛ بناهای تاریخی غیر نفیس در روستاها به مردم واگذار گردد تا سرمایه گذاران بتوانند از این فضاها به صورت اقامتی برای گردشگران استفاده نمایند.

سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در انتها توضیح داد: ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در دولت دوازدهم از عدد 1700 واحد عبور نموده است و طرح به خوبی توانسته است موضوع اشتغال روستایی و جلوگیری از مهاجرت شهرها که از دغدغه های پس از انقلاب بوده است را ساماندهی نماید و جوانان با ریشه روستایی ، به روستای خود مهاجرت نموده و خانه اجدادی خود را به اقامتگاه های بوم گردی تبدیل نموده اند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 1 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 251

به "غار سنگ شکنان به قطب گردشگری منطقه تبدیل می گردد، ساخت موزه جهرم سال جاری شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار سنگ شکنان به قطب گردشگری منطقه تبدیل می گردد، ساخت موزه جهرم سال جاری شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید