ماکنعلی: ستاد تنظیم بازار باید دلیل گرانی تخم مرغ را بگوید

به گزارش مجله تانی بای، رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان عامل افزایش قیمت تخم مرغ نیست چراکه هم اکنون 600 تن بیش از نیاز کشور تولید می شود، گفت: ستاد تنظیم بازار باید دلیل گرانی تخم مرغ را بگوید.

ماکنعلی: ستاد تنظیم بازار باید دلیل گرانی تخم مرغ را بگوید

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، علی صفر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی کشور امروز در نشست خبری گفت: 35 کانون آلوده به بیماری ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور شناسایی و مهار شد و هیچ گونه خسارتی نداشته است.

ماکنعلی گفت: در حال حاضر تولید تخم مرغ 600 تن در روز بیش از نیاز کشور است و بیماری آنفلوآنزای حاد پرندگان باعث کاهش تولید تخم مرغ در کشور نشده است.

وی در پاسخ به این سؤال که اگر مازاد تخم مرغ وجود دارد پس چرا قیمت ها در بازار افزایشی است، گفت: مسأله قیمت مربوط به مؤلفه های اقتصادی است. طبق آمار دقیق 2400 تن نیاز روزانه کشور است در حالی که 3000 تولید می شود؛ بنابراین 600 تن مازاد تولید وجود دارد.

رئیس سازمان دامپزشکی اضافه نمود: در زمینه قیمت باید مسؤولان ستاد تنظیم بازار صحبت کنند، اما زمانی که صادرات با دلار برای تولیدکنندگان ارزشمند است، افزایش قیمت در داخل هم اتفاق می افتد.

لازم به ذکر است، قیمت تخم مرغ در ماه های اخیر به شانه ای 45 هزار تومان رسید و در همان زمان صادرات تخم مرغ هم انجام می شد. تصمیم گیری تولید در حوزه وزارت جهاد و تصمیم گیری های صادرات در بخش وزارت صنعت انجام می شود و مدیریت های جزیره ای و صادرات بدون توجه به نیاز داخل از نظر کارشناسان عاملی برای افزایش قیمت تخم مرغ شده است.

بر اساس اعلام منابع خارجی پس از شیوع ویروس کرونا بسیاری از کشور ها صادرات خود را محدود یا متوقف کردند و تأمین نیاز داخل را در اولویت خود قرار داده اند، به عنوان نمونه روسیه مدتی است صادرات برخی محصولات کشاورزی از جمله گندم و نهاده های خوراک دام و طیور را متوقف کرد و پس از آن عوارض زیادی در نظر گرفته است.

افزایش بیش از یک میلیون راس دام در کشور

رئیس سازمان دامپزشکی کشور همچنین از افزایش یک میلیون و 100 رأسی تعداد گاو در یک سال گذشته و 10 میلیون رأس گوسفند و بز در دو سال گذشته خبر داد.

وی همچنین گفت: صادرات تخم مرغ به میزان 65 هزار تن و گوشت مرغ به میزان 25 هزار تن اجرا شده است.

لازم به ذکر است، علی رغم اعلام این خبر مبنی بر افزایش جمعیت گاو و گوسفند در کشور، اما قیمت گوشت هم به شدت افزایش یافته و قیمت گوشت گوساله به کیلویی 120 و گوشت گوسفندی تا 145 هزار تومان رسیده است. در یک هفته گذشته هم افزایش جدیدی در قیمت گوشت در بازار اتفاق افتاده است.

وی در پاسخ به این سؤال که تکلیف لبنیات سنتی به کجا رسید، بالاخره مردم می توانند از این محصولات استفاده کنند و آیا سلامت آن ها مورد تأیید دامپزشکی است؟ گفت: در صورتی که این محصولات با تأیید دامپزشکی عرضه شود مسئله ای ندارند، اما نواقصی هم در کار ما بوده که مکان های عرضه لبنیات سنتی همینطوری ایجاد می شوند و باید این ها ساماندهی شوند.

لازم به ذکر است لبنیاتی های سنتی از سال های گذشته قارچ وار رشد می کنند. از یک سو مسؤولان بهداشتی این گونه محصولات را غیربهداشتی عنوان می کنند و از سوی دیگر قیمت مناسب و طعم و مزه عالی آن ها نسبت به لبنیات صنعتی مردم را روز به روز به سمت خود می کشاند و این پارادوکس سال ها است وجود دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1447

به "ماکنعلی: ستاد تنظیم بازار باید دلیل گرانی تخم مرغ را بگوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماکنعلی: ستاد تنظیم بازار باید دلیل گرانی تخم مرغ را بگوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید