نمی توانیم منتظر واکسن داخلی در تابستان باشیم

به گزارش مجله تانی بای، حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از 4 طرح عظیم پتروشیمی، با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور، گفت: اگر جهش ویروس انگلیسی کرونا نبود ما شاهد این پیک نبودیم، اساس مشکل این است که ویروس انگلیسی از عراق وارد خوزستان و از آنجا وارد استان های همجوار شد و بعد به سراسر کشور راه یافت.

نمی توانیم منتظر واکسن داخلی در تابستان باشیم

وی با بیان اینکه این ویروس است که شدت عمل نشان می دهد و انتقال آن خیلی سریع است، اضافه نمود: بنابراین هیچکس دنبال علت های غلط نگردد و بداند که عامل اصلی مشکل ما ورود ویروس جهش یافته انگلیسی از مرزهای عراق به کشور است.

رئیس جمهور گفت: همیشه مراسم هایی همچون عروسی، عید، سفرها، ترددها و دورهمی ها در شدت یافتن ویروس کرونا تأثیرگذار است به همین جهت هر جا دستورالعمل ها را رعایت نکنیم این ویروس شدت می یابد.

روحانی با اشاره به اینکه امیدواریم همه دست به دست هم بدهیم و از این ویروس عبور کنیم، گفت: تا یک هفته آینده می توانیم از شرایط سخت کرونایی در بسیاری از استان ها عبور کنیم.

وی اعلام نمود: در آنالیز های شب گذشته در مورد شرایط شیوع کرونا در کشور، به غیر از چند استانی که شرایط سختی دارند بقیه استان های کشور نسبتاً شرایط قابل قبولی دارند. البته فارس در لیست استان های سخت بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه واکسن، کلید حل کرونا است، گفت: شرکت های خصوصی راحت تر می توانند واکسن ها را وارد نمایند، ما نمی توانیم منتظر واکسن داخلی در تابستان باشیم به همین جهت باید در اردیبهشت و خرداد که بسیار حیاتی است، از واکسن وارداتی استفاده کنیم.

روحانی گفت: هر شرکتی که برای ورود واکسن، کوچک ترین مسئله ای دارد به دفتر رئیس جمهور نامه بنویسد؛ من مستقیماً موضوع را دنبال می کنم زیرا در هفته های آینده به راحتی می توانیم میلیون ها دوز واکسن وارد کنیم.

وی همچنین به مهمترین برنامه های دولت در 100 روز انتهای پرداخت و گفت: از برنامه های مهم دولت، سلامت مردم و مساله مبارزه با کرونا است. در روزهای انتهای برای مبارزه با کرونا باید اقدامات ویژه انجام دهیم که بخشی از آن مربوط به واکسن می گردد.

رئیس جمهور اضافه نمود: اگر مردم واکسن تزریق نمایند و در سطح وسیعی یعنی به 60 تا 70 درصد مردم واکسن تزریق کنیم، این زنجیره را قطع و سلامت مردم را تضمین می کنیم، حتی اگر این ویروس باز هم باشد و جولان دهد. البته پروتکل های بهداشتی را بعد از واکسن هم باید مراعات کنیم و برای ما مهم است که توصیه های بهداشتی رعایت گردد.

روحانی گفت: در این 100 روز مسئله مقابله جدی تر با ویروس کرونا بخصوص جهش انگلیسی آن که بسیار خطرناک است را خواهیم داشت.

وی برنامه دیگر دولت در 100 روز انتهای را شکستن تحریم ها عنوان و تاکید نمود: در حال حاضر سربازان دیپلماسی ما در وین در حال کوشش هستند. برای ما مهم نیست دشمن چه زمانی رفتار عاقلانه می نماید اما آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد. اگر آنها به صورت کامل به برجام بازگردند ما نیز پس از راستی آزمایی که زمان زیادی نمی برد، به توافق باز می گردیم.

رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: بنابراین این اظهار نگرانی که امروز در آمریکا و اروپا مطرح می گردد مبنی براینکه داریم غنی سازی 60 درصد را شروع می کنیم و بعضی تعبیر کردند 60 درصد یعنی با یک حرکت به 90 درصد رسیدن، درست نیست.

روحانی با بیان اینکه پیش از این هم می توانستیم 60 درصد را انجام دهیم، اعلام نمود: همین امروز اگر اراده کنیم می توانیم غنی سازی 90 درصد را انجام دهیم. ما به دنبال بمب هسته ای نیستیم، این شما هستید که بمب های جدید می سازید بنابراین این اتهام روی پیشانی شماست. نمی خواهد درباره دولت و ملت ایران حرف بزنید.

وی تاکید نمود: هر روز که به تعهدات برجام برگردید ما هم بلافاصله به تعهدات خود برمی گردیم و غنی سازی مان طبق تعهد 3.67 بیشتر نخواهد بود و غنی سازی 60 درصد متوقف می گردد به همین جهت اگر شما به همه تعهدات برگردید ما هم برمی گردیم.

رئیس جمهور خطاب به طرف مقابل در مذاکرات، توضیح داد: غصه این چیزها را نخورید. ایران به همه تعهدات خود پایبند است. ایران در عمل نشان داد وقتی قول می دهد قول او مردانه است و شما هم نشان دادید که قولتان بی اعتبار است. بنابراین درباره ایران نگران نباشید.

روحانی اضافه نمود: ایران مردانه حرف می زند، مردانه کار و با اخلاق حرکت می نماید، سخنی که می گوید به سخن خود پایبند است.

وی همچنین انتها بخشیدن به طرح های مهم فراوری در 100 روز پیش رو را یکی دیگر از برنامه های دولت دانست و گفت: تا جایی که برای ما امکان پذیر است طرح آب شیرین را اجرا می کنیم. کار بسیار عظیمی در سال 99 صورت گرفته است بعضی هم در 100 آینده انجام می گردد.

رئیس جمهور تاکید نمود: ایران در اوج تحریم دشمن، در جنگ مالی و در کرونا پیروز شد عظیمترین جهش را در فراوری پتروشیمی در عرض یک سال و چند ماه در افتتاح های مختلف نشان دهد. ریل گذاری لازم در کشور برای دولت بعدی هم صورت گرفته است و 30 تا 40 و گاهی تا 70 درصد جهت آماده شده است.

روحانی معیشت را برنامه چهارم دولت در 100 روز باقی مانده دانست و توضیح داد: در همین ماه رمضان به یک بسته معیشتی حمایتی جدید ویژه ماه مبارک رمضان پرداخت کردیم و تا انتها دولت برای معیشت مردم بازهم کوشش خواهیم کرد و هر کاری از دستمان بربیاید انجام می دهیم.

وی با بیان اینکه در رابطه با همسان سازی حقوق بازنشستگان در تامین اجتماعی نیز کار خوبی در دست انجام است، اضافه نمود: از این رو هر کاری از دستمان بربیاید برای راحتی و معیشت مردم انجام می دهیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به افتتاح های امروز، گفت: صنعت نفت همیشه در تاریخ ما در مقاطع مختلف درخشیده است، گفت: در سال های اخیر و دهه 90 جز دو سال نخست مربوط به دولت یازدهم و دوازدهم است، اگر دهه شصت را دهه جنگ، دهه هفتاد را دهه سازندگی، دهه هشتاد را دهه تحولات بنامیم، در دهه 90 دوبار در دنیای سیاست و دیپلماسی به میدان آمدیم و هر دو بار دشمنانمان را شکست داده ایم پس اگر بگوییم این دهه، دهه پیروزی نجات ملی است اشتباه نگفته ایم.

روحانی اضافه نمود: اگر بگوییم این دهه، دهه پیشرفت در کشور و جهش در فراوری و توسعه کشور بوده است ناصواب نگفته ایم. کار بسیار عظیمی در این مدت صورت گرفته است که بخشی از این کارها مربوط به نفت است.

وی گفت: اقدامات مختلفی از جمله کشف میدانی با 53 میلیارد بشکه در نام آوران، توسعه میدان های عظیم نفتی و گازی، لوله کشی به جاسک پالایشگاه گازی بید بلند تحقیق و توسعه و نوآوری، جمع کردن فلرها و گازرسانی به روستاها صورت گرفته و امروز به مرز گازرسانی به 33 هزار روستا رسیده ایم.

رئیس جمهور با بیان اینکه طرح های عسلویه و پارس جنوبی تقریبا انتها یافته است، گفت: در این سه سال جنگ مالی دشمن می خواست ما را از ارز آوری محروم کند اما صادرات غیر نفتی به صحنه آمد که یکی از آنها پتروشیمی بود.

روحانی با اشاره به اینکه پتروشیمی یکی از صنایع مقدم برای جنگ مالی بود، اضافه نمود: یک طرحی امروز افتتاح شد با سرمایه گذاری یک میلیارد دلار، از سال 95 شروع شده بود که محصول یک سال آن فقط یک میلیارد دلار است.

وی گفت: این طرح ها پس از خروج خارجی ها توسط مهندسان ما به بهره برداری رسید و غیر از ارز آوری، اشتغال هم توسط این طرح ها تامین شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1549

به "نمی توانیم منتظر واکسن داخلی در تابستان باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمی توانیم منتظر واکسن داخلی در تابستان باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید