ویتنام خواستار دریافت غرامت از فراوری کننده عامل نارنجی شد

به گزارش مجله تانی بای، ویتنام از شرکت فراوری سموم کشاورزی آمریکایی مونسانتو خواسته تا به قربانیان یکی از محصولات این شرکت موسوم به ماده نارنجی که در زمان جنگ ویتنام از سوی این شرکت در اختیار ارتش آمریکا قرار می گرفت، غرامت پرداخت کند.

ویتنام خواستار دریافت غرامت از فراوری کننده عامل نارنجی شد

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از ایندیپندنت، این تحول در حالی انجام شده که اخیرا این شرکت موظف شده 289 میلیون دلار به یک مستخدم مدرسه که مدعی است استفاده از یکی از علف کش های این شرکت به نام علف کش راندآپ (ROUNDUP) باعث ابتلای او به سرطان مرگبار شده، غرامت بدهد.

نگوین پهونگ ترا، سخنگوی وزارت خارجه ویتنام گفت: این حکم یک سابقه قانونی را ایجاد می نماید که به موجب آن ادعاهای قبلی مبنی بر بی ضرر بودن علف کش های فراوری مونسانتو و دیگر شرکت های شیمیایی آمریکایی که در اختیار ارتش آمریکا در جنگ نهاده شدند، رد می گردد.

او به یک رسانه دولتی ویتنام توضیح داد: ویتنام از این جنگ متحمل تبعات عظیم به ویژه درخصوص تاثیرات پایدار و مخرب مواد شیمیایی سمی از جمله ماده نارنجی شد.

ماده نارنجی یک علف کش شیمیایی است که از سوی ارتش آمریکا برای محروم کردن شبه نظامیان ویتکونگ ویتنامی از منابع غذایی و همچنین مخفی گاه های جنگلی، مورد استفاده نهاده شد.

گزارش شد که در فاصله 1961 تا 1971 ارتش آمریکا در بالغ بر 30 هزار مایل از اراضی جنوب ویتنام حدود 12 میلیون گالون از این ماده را پاشیده است.

گفته شده که تا همین امروز نیز میلیون ها نفر در ویتنام هنوز از تاثیرات این ماده از جمله با به جهان آوردن جنین های دارای نقص عضو رنج می برند.

مونسانتو در پستی در وب سایتش گفته که تنها یکی از 9 پیمانکار دولتی است که این ماده شیمیایی را فراوری نموده اند.

این شرکت استدلال نموده است دولت آمریکا جزئیات فراوری ماده نارنجی و زمان و مکان و نحوه استفاده آن را مشخص نموده است. ماده نارنجی تنها برای استفاده از سوی دولت فراوری شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 489

به "ویتنام خواستار دریافت غرامت از فراوری کننده عامل نارنجی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویتنام خواستار دریافت غرامت از فراوری کننده عامل نارنجی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید