چرا کف پا صاف می گردد؟

به گزارش مجله تانی بای، علی ترکمان در مصاحبه با رادیو سلامت، اضافه کرد: در ناحیه کف پا، دو تا قوس داریم. یعنی یک قوس اصلی است که از ناحیه پاشنه پا آغاز می گردد و تا سر انگشت ها می باشد که این انحنایی که به صورت طولی از ناحیه پاشنه تا ناحیه انگشتان پا بهش قوس اصلی می گویند.

چرا کف پا صاف می گردد؟

وی ادامه داد: یک قوس هم در ناحیه خود قاعده انگشت ها داریم که عمود بر این قوس طولی است. این قوس ها خاصیت فنریت دارند در ناحیه کف پا ایجاد می گردد که وقتی فرد روی زمین راه می رود و فشار می آورد فشار کمتری به ناحیه کف پا وارد گردد و فشار تقسیم می گردد و خستگی، درد و ناراحتی در ناحیه کف پا در پیاده روی های طولانی ایجاد نگردد.

این متخصص ارتوپدی اضافه کرد: افرادی که صافی کف پا دارند این دو تا قوس را یا کمتر از حد معمول دارند یا اصلاً ندارند و ناحیه کف پا کلاً روی زمین است و فنریت ندارند و این ها طولانی مدت پیاده روی می نمایند احساس خستگی در کف و ساق پا ایجاد می گردد.

وی بیان نمود: قوس کف پا تا سن 10 سالگی شکل می گیرد و به طور دقیق فردی که در سن 5 یا 6 سالگی است یا زیر 10 سال است، آیا در آینده چه وضعیتی پیدا می نماید و تا 10 سالگی قوس ها شکل پیدا می نمایند.

ترکمان در پاسخ به این پرسش که دلیل صافی کف پا چیست، بیان نمود: غالباً افرادی که صافی کف پا دارند کل مفاصل آن ها اصولاً از حالت عادی نرم تر است. نرم و شل بودن مفاصل اکثراً به این حالت است که غالباً ریشه ژنتیکی است و بیماری محسوب نمی گردد.

وی در مورد درمان صافی کف پا گفت: درمان قطعی ندارد و ساختار بدنی افراد به این شکل است. البته در موارد شدید عمل جراحی انجام می گردد و یکسری تغییرات روی استخوان های مچ پا انجام می گردد که زاویه و شکل استخوان ها را تغییر داد و تاندون ها باید عوض گردد؛ ولی غالباً به صورت روتین نیست.

این متخصص ارتوپدی در سرانجام گفت: در حالت روتین، از کفی های طبی پا استفاده می گردد. کفش های ورزشی و قوس دار مناسب ترین کفش برای افرادی است که صافی کف پا دارند. کفی و کفش ها هم درمان نیست و فقط جلوگیری از عوارض است.

منبع: مهر

منبع: فرارو
انتشار: 7 دی 1401 بروزرسانی: 7 دی 1401 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 2147

به "چرا کف پا صاف می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کف پا صاف می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید