چشم انداز نفت ایران در انتظار احیای برجام

به گزارش مجله تانی بای، با آغاز مذاکرات غیرمستقیم برای احیای برجام، منابع غربی ارزیابی می نمایند که نفت ایران ممکن است زودتر از حد انتظار به بازار برگردد. ژورنال نفت و گاز با اشاره به گزارش شرکت تحقیقات نفت کپلر نوشته است: آغاز مذاکرات نشانه مثبتی از اتفاقات آینده است. ممکن است تهران و واشنگتن به زودی سر میز مذاکره بنشینند و اگر چنین اتفاقی روی دهد و به توافق برسند، حدود دو میلیون بشکه در روز نفت ایران می تواند به مجموع فراوری اوپک افزوده گردد.

چشم انداز نفت ایران در انتظار احیای برجام

کوین رایت، تحلیلگر شرکت کپلر در سنگاپور ماه گذشته گفته بود که واردات نفت چین از ایران در ماه مارس به 856 هزار بشکه در روز خواهد رسید که بیشترین میزان در دو سال گذشته است و رشد 129 درصدی نسبت به واردات فوریه خواهد داشت. معامله گران می گویند محموله های نفت ایرانی به دلیل تحریم ها ارزانتر هستند و در چین قیمت آنها معمولا سه تا پنج دلار در هر بشکه پایین قیمت نفت برنت است. این قیمت جذاب باعث شده است شرکت های چینی همزمان با صعود قیمت های دنیای، به افزایش خرید نفت ایران اقدام نمایند.

از طرفی تحریم هایی که در زمان دولت دونالد ترامپ علیه صادرات نفت ایران وضع شد، باعث شد بسیاری از خریداران در سراسر دنیا به دلیل واهمه از مجازات آمریکا، قادر به خرید نفت ایران نباشند. حالا با آمدن جو بایدن به نظر می رسد شرایط متفاوت تری در بازارای نفت دنیای تجربه خواهد شد.

براساس گزارش اویل پرایس، تحلیلگران گلدمن ساکس پیش بینی نموده اند رسیدن به توافقی که به برچیده شدن کامل تحریم ها علیه ایران منجر گردد، ماه ها زمان خواهد برد و گروه اوپک پلاس طی این مدت رویدادها را زیرنظر خواهد داشت و اگر لازم باشد سیاست ها را تغییر خواهد داد تا فضا را برای بازگشت نفت ایران به بازار فراهم کند. گلدمن ساکس همچنان به نفت خوش بین است و انتظار دارد علاوه بر 2میلیون بشکه فراوریی در روز که قرار است عربستان سعودی و متحدانش در فاصله ماه مه تا ژوئیه احیا نمایند، تقاضای قوی، افزایش فراوری اوپک پلاس به میزان 2میلیون بشکه دیگر در روز در 3ماهه سوم را ایجاد کند.

قبلا محمد خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک هم به ایسنا گفته بود: ایران مشتریان سنتی خود را دارد و اگر تحریم ها برداشته گردد، هر چند ممکن است که در کوتاه مدت نتواند به روال سابق بازگردد اما بازگشت ایران به بازار نفت و وقوع یک تحول امری شدنی است.

ایران در حال حاضر میزان نفت بیشتری از آنچه آمار رسمی نشان می دهند، صادر می نماید که عمده آن به مقصد چین است. پس از برطرف تحریم ها، آمار صادرات هم روشن تر خواهد شد. شاید مشکل بزرگتر برای فراورینمایندگان نفت آمریکا این باشد که صادرات نفت ایران به هند شروع خواهد شد و جای بخشی از نفت آمریکا را می گیرد. هند پس از توقف خرید نفت ایران به دلیل تحریم های واشنگتن، به واردات نفت آمریکا پرداخت.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1551

به "چشم انداز نفت ایران در انتظار احیای برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم انداز نفت ایران در انتظار احیای برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید