آینده و راهبردهای داعش با سرکرده جدید از نگاه رسانه سعودی

به گزارش مجله تانی بای، روزنامه سعودی الشرق الاوسط در گزارشی سناریو های احتمالی درباره آینده و راهبرد های داعش را در سایه انتصاب سرکرده و سخنگوی جدید این گروهک برشمرد.

آینده و راهبردهای داعش با سرکرده جدید از نگاه رسانه سعودی

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرنگاران، راهبرد داعش به سرکردگی ابو ابراهیم الهاشمی القرشی چیست؟ آیا در دوره پیش رو نفوذ این گروهک تروریستی بیشتر می شود یا فرایند رو به افول آن ادامه خواهد یافت؟ نقش واحد اطلاع رسانی داعش با انتصاب ابوحمزه القرشی به عنوان سخنگوی این گروهک چیست؟ داعش چگونه با شکاف های متعدد در درون خود مقابله خواهد نمود؟.

این سوال ها ذهن کارشناسان و پژوهشگران در حوزه گروه های افراطی را با انتصاب سرنموده جدید داعش مشغول نموده است و پاسخ به آن می تواند سناریوهای احتاقتصادی درباره داعش را که تا حد زیادی مبهم است، ترسیم کند.

روزنامه سعودی الشرق الاوسط امروز سه شنبه با ذکر مقدمه بالا آورده است: پژوهشگران در زمینه گروه های رادیکالی و کارشناسان امنیتی بر این قضیه اتفاق نظر دارند که با مرگ ابوبکر البغدادی سرنموده قبلی داعش زمان زیادی طول می کشد تا این گروهک تروریستی انسجام از دست رفته خود را بازیابد .

آنها می گویند: احتمال می رود که داعش در مقطع پیش رو با ایجاد تغییراتی در دیوان امنیت عمومی خود و اعلام مجازات بعضی عناصرش درصدد بهبود چهره شکست خورده خود در حفاظت از البغدادی و سخنگوی سابق این گروهک برآید.

گروهک تروریستی داعش نهم آبان ماه گذشته با انتشار یک پیغام صوتی خبر کشته شدن ابوبکر البغدادی خلیفه خودخوانده این گروهک و سخنگوی آن را تأیید کرد. این گروهک تروریستی همچنین فردی را با لقبابو ابراهیم الهاشمی القرشی به عنوان سرنموده جدید و جانشین البغدادی و فردی دیگری با لقب ابوحمزه القرشی را به عنوان سخنگوی داعش و جانشین ابوالحسن المهاجر معرفی کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، قبل از اینکه القرشی سرنموده داعش شود بر سر شمار عناصر این گروهک اختلاف نظر بود در حالی که گنادی کوزمین معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در آگوست گذشته شمار عناصر داعش در سوریه را قریب به سه هزار نفر خواند. گزارش های دیگر شمار عناصر داعش در عراق را بین یک تا سه هزار تخمین زده است، اما گزار های آمریکایی حاکی است داعش هنوز بیش از چهارده هزار تروریست و هجده هزار عضو دارد.

ساختار داخلی داعش

عمرو عبدالمنعم کارشناس مسائل گروه های رادیکال معتقد است که نظام داعش و ساختارهای داخلی آن که شامل 14 دیوان است از این پس هم هرگز تغییر نخواهد نمود و مهم ترین آن دیوان امنیت عمومی و دیوان خدمات و اطلاع رسانی داعش است که ماموریتی مشابه کار سرویس های اطلاعاتی کشورها دارد.

عبدالمنعم بر اساس یافته های خود گفت: دیوان امنیت عمومی داعش در حال حاضر تحت بازپرسی است و یکی از مسئولان ارشد آن که در درز غیرمستقیم اطلاعات به عناصر حراس الدین (شاخه القاعده در سوریه) دست داشته زندانی شده است و انتظار می رود که دیوان امنیت عمومی در مرحله پیش رو از نو ساماندهی شده وخبر از اعدام یکی از مسئولان آن منتشر شود تا به زعم داعش، شکست این گروهک در حفاظت از جان البغدادی جبران شود.

عبدالمنعم با اعتقاد به اینکه طبق تجربه، مرگ هر سرنموده گروه های جهادی تاثیرمستقیمی بر راستا حرکت این گروه ها نخواهد داشت، گفت: کادر سرنموده های داعش کمیته موسوم به کمیته تفویض تشکیل دادندکه عملا کار رهبری این گروه را برعهده داشت. از همین رو البغدادی پس از شکست داعش در موصل عملکرد آن بسیار محدود و فقط در حد حضور رسانه ای بود، اما این کمیته سرکردگی داعش را برعهده داشت. بخصوص که دیدیم چقدر زود سرنموده و سخنگوی داعش را معرفی کرد.

بر اساس پژوهشی که توسط کارشناسان دیده بان مبارزه با تروریسم الازهر تهیه شده است، مسئله ای که القرشی با آن روبه رو خواهد بود مسئله بودجه اقتصادی این گروهک و به قول خودشان بیت المال این گروهک و خزانه آن است که در کنترل بعضی سرنموده های داعش است و ممکن است آنها چیزی از آن را برگیرند یا از داعش جدا شوند و گروه های تروریستی دیگری تشکیل دهند. اتفاقی که پس از مرگ ابومصعب الزرقاوی و ابوحمزه المهاجر رخ داد.

گروه تروریستی داعش توسط ابومصعب الزرقاوی اردنی، سرنموده القاعده عراق، تحت عنوان گروه التوحید و جهاد و به منظور مبارزه مسلحانه با ارتش آمریکا در جریان اشغال عراق در سال 2003 تشکیل شد.

تاریخچه استفاده تروریست ها از رسانه برای ایجاد رعب و وحشت هم به به 22 سپتامبر 2004 باز می شود. در آن موقع گروه التوحید و الجهاد که از پایه گذاران داعش به شمار می رود یکی از گروگان های آمریکایی خود به نام یوجین آرمسترانگ را مقابل دوربین سربرید. فیلم این جنایت به سرعت در اینترنت منتشر شد.

درباره احتمال اینکه داعش در مرحله پیش رو عملیات جدیدی انجام دهد تا خود را بخصوص به القاعده ثابت کند، عبدالمنعم گفت: برنامه داعش فعلا بازپس گیری اعتبار خود از آمریکا و انتقام گیری از کُردها و نیروهای دموکراتیک سوریه است. داعش، علاوه بر آن جنگ رسانه ای علیه عناصر القاعده و سرنموده های آن راه خواهد انداخت. قتل البغدادی اختلافات میان القاعده و داعش را عمیق تر کرد، زیرا یکی از علل مرگ البغدادی را اخبار درز شده توسط القاعده می دانند و راز وجود نام حراس الدین در داستان کشته شدن البغدادی به همین دلیل است.

در پژوهش دیده بان الازهر آمده است: مرگ سرنموده های هر گروهک تروریستی می تواند تاثیر مثبت یا منفی روی آن داشته باشد، زیرا عده ای معتقدند مرگ سرنموده یک گروهک می تواند به انحلال و تضعیف شدید آن منجر شود، زیرا با مرگ او عملیات ها هم متوقف می شود و بسیار از عناصر مسلح گروهک را رها می نمایند و روحیه عناصرش شدیدا افت می نماید و دیگر نظام و سیستم گروهک هم از ثباتی برخوردار نیست. اما عده ای دیگر هم معتقدند اینکه یک گروهک تروریستی احساس کند سرنموده خود رادر راستا آرمان هایش از دست داده این قضیه می تواند عناصر بیشتری را جذب این گروهک نموده و حملات تروریستی آنها بیشتر شود.

شکاف در صفوف داعش

سرتیپ السید عبدالمحسن کارشناس امنیتی در مصر هم معتقد است: سخنگوی جدید داعش در پیغام صوتی اخیر خود خواستار پایبندی عناصر داعش به سفارش البغدادی در سپتامبر گذشته می شود که در آن به آزادسازی طرفداران داعش از زندان ها، استخدام طرفداران جدید برای تکمیل ماموریت، تهدید مجدد آمریکا و تاکید بر ادامه نفوذ داعش در خاورمیانه و خارج آن دعوت می نماید. این یعنی سخنگوی جدید داعش می خواهد روحیه عناصر داعش را برای برطرف شکاف های متعدد در آن بالا ببرد. این یعنی شکاف در بدنه داعش خیلی عمیق و زیاد است و قدرت اقتصادی و انسانی آن کاهش یافته از همین رو درصدد القای روحیه اعتمادبه نفس به بقایای عناصرش است. از همین رو از فتوحات خیالی در آینده سخن می گوید.

این کارشناس تاکید نمود: احتمالا داعش بار دیگر روی حملات شخصی یا به قول معروف گرگ های تنها و هسته های خفته خود برای انجام عملیات های فوری در کشورها اتکا می نماید تا ثابت کند که هنوز وجود دارد و می تواند دست به حملات تروریستی بزند.

دیده بان اسلام هراسی متعلق به دار الافتاء مصر هم می گوید: احتمالا داعش در مقطع پیش رو دست به حملات تروریستی در کشورهای غربی می زند و پس از هر حمله تروریستی، یک ویدیویی را منتشر و مسئولیت حمله را برعهده می گیرد و حمله خود را قصاص از غرب می خواند و البته این حملات می تواند فردی یا جمعی انجام شود تا ثابت کند که داعش هنوز محکم است و از مرگ سرنموده سابق خود متزلزل نشده است.

عمرو عبدالمنعم هم ادامه داد: داعش دست از سیاست سربازگیری خود به وسیله اغوای جوانان در مقطع پیش رو برنخواهد داشت، بخصوص که طی سال های گذشته صفوف این گروهک با از هم گسیختگی روبرو شده است.

عبدالمنعم با بیان اینکه داعش با از دست دادن سخنگوی قبلی خود ضربه سنگینی خورده است، گفت: بنابراین برای اعتمادسازی مجدد توسط این گروهک به زمان احتیاج است بخصوص که این گروهک از بازوهای رسانه ای و تبلیغاتی با ابزارهای فناوری نوین برخوردار است.

ناظران تأیید کردند که داعش از زمان فعالیت خود که در سال 2014 شکل گرفت، پیروز به بهره برداری از دنیای الکترونیکی برای انتشار عملیات های خود و جذب طرفداران از ملیت های مختلف به وسیله اغوای آنها با اندیشه های این گروهک شده است.

داعش کاملاً به رسانه های خود متکی شده است تا ایدئولوژی خود را به وسیله فضای مجازی پخش کند و طرفداران داعش بیشتر وقت خود را در فضای مجازی می گذرانند تا حامیان جدید و عناصری را از سراسر دنیا جذب نمایند داعش همچنین درباره چگونگی ساخت مواد منفجره خانگی و اینکه چگونه با حمله ای را انجام بدهند بدون اینکه اطرافیانشان در آن لحظه متوجه شوند، شرح می دهد.

کارشناس مصری در عین حال بازگشت داعش به قدرت کامل آن در سال های 2014 و 2015 را در نتیجه محاصره این گروهک و تسلط نیروهای دولتی سوریه و عراق بر مناطق عراق و سوریه بعید خواند و گفت: نیروهای دولتی و بین المللی شیوه های جدیدی غیر از شیوه های سنتی را برای جنگ بکار می گیرند که غلبه بر آن توسط داعش غیرممکن است، اما داعش می تواند با جنگ های چریکی و خیابانی قدرت های بزرگ را خسته کند. همان راهبرد قدیمی که با تربیت و بکارگیری عاملان حملات شخصی این گروهک معروف به گرگ های تنها وجود دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 573

به "آینده و راهبردهای داعش با سرکرده جدید از نگاه رسانه سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده و راهبردهای داعش با سرکرده جدید از نگاه رسانه سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید