ائتلاف ایران و روسیه در حوزه برق

به گزارش مجله تانی بای، وزیر خارجه روسیه اظهار داشت کشورش مصمم است یک طرح 15 ساله را اجرایی کند؛طرح اتصال شبکه برق ایران به شبکه برق روسیه.

ائتلاف ایران و روسیه در حوزه برق

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در ملاقات با جیحون بایرام اف گفت: مسکو و باکو، مصمم به اجرای طرح اتصال شبکه برق روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان هستند.

وی افزود: اتصال سیستم های برق ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، طرح بسیار مهم و مورد احتیاج است. این طرح برای همکاریهای چندجانبه در چارچوب ایجاد چنین کوریدوری درصورتی که علیه ایران تحریم های غیرقانونی امریکا وجود نداشت، موثر، سودمند و آسان بود.

وزیر خارجه روسیه گفت: من اطمینان دارم که ما این طرح را اجرا می کنیم و برای کل منطقه اوراسیا سودمند خواهد بود.

موضوع پیوستن سیستم برق ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان از حدود 15 سال پیش مطرح است.

ایران ، روسیه و جمهوری آذربایجان در سال 1396 گروه کاری برای آنالیز اتصال شبکه های انرژی برق سه کشور ایجاد کردند.

شرکت برق سراسری روسیه در مرداد ماه سال 98 خاطرنشان کرد: نمایندگان ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان موافقتنامه ای را برای طراحی مشترک طرح توجیه فنی و مالی پیوستن سیستم برق سه کشور در چارچوب راهگذار بین المللی شمال - جنوب امضا کردند.

در بیانیه شرکت سیستمنی اپراتور که برق روسیه را تامین می نماید، گفته شده است: این موافقت نامه میان شرکت توانیر ایران، شرکت سیستمنی اپراتور روسیه و آذر انرژی جمهوری آذربایجان امضا شده است.

در چارچوب این موافقت نامه، جنبه های فنی و مالی شرایط مختلف پیوستن سیستم های انرژی ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان مطالعه خواهد شد.

علاوه بر آن امکان تحویل نیروی برق و افزایش ظرفیت های انتقال برق بین کشورهای شرکت کننده در موافقت نامه آنالیز خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق ایران پیش از این گفته بود:اگر این اتفاق رخ دهد به معنای آن خواهد بود که از نظر الکتریکی شبکه برق سه کشور شبکه ای یکپارچه خواهد شد و چون شبکه روسیه نیز به اروپا وصل است یاری می نماید به اینکه یک هم پوشانی ایجاد گردد.

سخنگوی صنعت برق افزود: این همکاری ها یاری می نماید که ما اگر کمبود برقی در هر زمانی داشته باشیم بتوان از ظرفیت کشورهای دیگر برای تامین برق استفاده کنیم.

به گفته وی سنکرون(متصل) کردن شبکه برق کشورمان با روسیه همچنین یاری خواهد نمود هر زمان فراوری برق مازادی داشته باشیم بتوان این مازاد را به راحتی صادر کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1143

به "ائتلاف ایران و روسیه در حوزه برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ائتلاف ایران و روسیه در حوزه برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید