انگلیسی ها هم به خیابان ها آمدند

به گزارش مجله تانی بای، ایرنا نوشت: انگلیسی های معترض به نژادپرستی در این کشور و قتل یک سیاهپوست توسط پلیس سفیدپوست آمریکایی، دیروز و امروز(یکشنبه 11 خرداد) در خیابان های لندن و سایر شهرهای انگلیس دست به تظاهرات زدند.

انگلیسی ها هم به خیابان ها آمدند

صدها تن از معترضان در چارچوب پویشی به نام زندگی سیاه پوستان اهمیت دارد، صبح امروز در منطقه بریکستون در جنوب لندن تجمع نموده و علیه نژادپرستی و حمایت از سیاهپوستان شعارهایی سردادند. آنها ضمن حمل شعارنوشته هایی که روی آن عبارت هایی همچون سیاهپوستان مهم هستند؛ ننگ بر اسلام هراسی و به مهاجران خوش آمد می گوییم، فریاد می زدند: انگلیس بی گناه نیست.

معترضان که تعدادشان به هزاران تن می رسید چند ساعت بعد در میدان مشهور ترافلگار لندن تجمع نموده و فریاد عدالت خواهی و صلح سردادند.

در این حرکت اعتراضی که در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار گردید، فعالان حقوق بشری، نمایندگان اتحادیه های کارگری و دانشجویان سخنانی را در محکومیت رفتار پلیس آمریکا ایراد کردند. آنها دیروز نیز برای اعلام حمایت و همبستگی با معترضان آمریکایی مقابل سفارت این کشور در لندن تجمع نموده و شعارهایی را علیه دولت دونالد ترامپ سردادند.

در 24 ساعت گذشته نیز تظاهرات مشابهی در شهرهای بیرمنگام، منچستر، کاردیف و گلاسکو در چارچوب پویش زندگی سیاه پوستان اهمیت دارد برگزار گردیده و معترضان مراتب انزجار خود را از نژادپرستی در سراسر دنیا ابراز کردند.

جورج فلوید 43 ساله شهروند سیاهپوست آمریکایی سه شنبه هفته گذشته (6 خرداد) در حالی که درک شووین افسر پلیس سفیدپوست زانویش را روی گردن او گذاشته بود، کشته شد.

دیشب(شنبه شب) هزاران آمریکایی در شهرهای مختلف دست به تظاهرات گسترده زدند که با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.

شهروندان خشمگین آمریکایی با وجود تهدیدهای رئیس جمهوری و هشدارهای مقام های ایالتی در اعتراض به نژادپرستی و قتل یک فرد سیاهپوست، در دو روز اخیر دست به تظاهرات زده که در بعضی شهرها به درگیری با نیروهای امنیتی کشیده شده است.

در همین پیوند، جمعی از نمایندگان مجلس انگلیس امروز با صدور بیانیه ای، آنچه رفتار نژادپرستانه دولت ها در دنیا با اقلیت های نژادی خواندند را به باد انتقاد گرفته و تصریح کردند که از مرگ شهروند سیاهپوست آمریکایی، به دست پلیس سفید پوست، چشم پوشی نخواهند کرد.

در این بیانیه آمده است: ما در کنار خانواده، دوستان و هم محله ای های جورج فلوید در مینیاپولیس ایستاده و نمی توانیم از مرگ او به عنوان یک سیاه پوست غیرمسلح چشم پوشی کنیم.

امضاکنندگان این بیانیه، مرگ فلوید را بخشی از تاریخ محرومیت اجتماعی و استثمار مالی آفریقایی های آمریکا تعبیر و تاکید نمودند: ما به عنوان جنبش ضد امپریالیستی تصدیق می کنیم که آمریکا بر پایه سلطه گری و برده داری از آفریقایی ها بنا شده و از این منظر، شانه به شانه همه آن هایی که در این کشور و سراسر دنیا از خشونت تبعیض آمیز دولتی به ستوه آمده اند، ایستاده ایم.

نمایندگان مجلس انگلیس که خود را عضو پویش سوسیالیست می نامند، خاطرنشان کردند: اینک مهم است که ما در انگلیس درک کنیم، از آفت رفتار تبعیض آمیز دولتی مبرا نیستیم. سیاهپوستان انگلیسی نیز به طور نامتناسب از رفتار خشن پلیس رنج می برند و تعداد آنها در زندان نسبت به دیگر اقلیت های نژادی بیشتر است.

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس در واکنش به این تحولات، قتل شهروند سیاهپوست آمریکایی را غم انگیز توصیف اما از محکومیت رفتار دولت ترامپ خودداری کرد. با این حال لیسا نندی وزیر امور خارجه دولت در سایه، واکنش لندن را ضعیف و اشتباه توصیف و تاکید نمود که دنیا نباید از این تحولات چشم پوشی کند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 987

به "انگلیسی ها هم به خیابان ها آمدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیسی ها هم به خیابان ها آمدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید