بررسی شاخص و شرایط بورس تهران در روز چهارشنبه، 5 شهریور 99؛ تیک آف پرقدرت بورس

به گزارش مجله تانی بای، شاخص کل بورس تهران امروز حدود 68 هزار واحد رشد کرد که در مجموع و در یک مقایسه تاریخی، مقداری کم سابقه محسوب می شود. بر این اساس، در سایه حمایت حدود 100 نهاد حقیقی دولتی و خصوصی، طی چند روز اخیر حدود 12 هزار میلیارد تومان از صفوف فروش جمع شد و در نتیجه، بورس امروز تقریباً به طور یکدست سبزپوش بود.

بررسی شاخص و شرایط بورس تهران در روز چهارشنبه، 5 شهریور 99؛ تیک آف پرقدرت بورس

به گزارش خبرنگاران، حالا به نظر می رسد با توجه به تداوم حمایت حقوقی ها و بازگشت بخشی از سرمایه حقیقی ها به بازار سرمایه، بورس تهران، دست کم در میان مدت، روندی صعودی در پیش داشته باشد. به این ترتیب، معاملات امروز را شاید بتوان به منزله یک تیک آف برای بورس تهران در نظر گرفت.

شاخص کل بورس تهران امروز با رشدی در حدود 68 هزار واحد (معادل حدود 4.16 درصد) به کانال یک میلیون و 718 هزار واحدی پا گذاشت و در همان جا آرام گرفت. شاخص کل هم وزن هم امروز حدود 2.43 درصد رشد کرد که از رشد تقریباً یک دست نماد ها در بازار حکایت می کرد. این در حالی بود که در جریان معاملات امروز، در مقابل بسیاری از نمادها، به ویژه لیدر های بازار، صفوف خرید تشکیل شده بود و همین موضوع موجب افت نسبی در مجموع ارزش معاملات در بازار شد.

امروز در بورس حدود 8 هزار و 500 میلیارد تومان و در فرابورس هم حدود 6 هزار و 400 میلیارد تومان سهام دست به دست شد که در مجموع، ارزش معاملات بورس و فرابورس را به حدود 15 هزار میلیارد تومان می رساند. تشکیل صفوف خرید در مقابل بسیاری از نماد های بازار نشان دهنده این است که در صورت تداوم رشد در روز دوشنبه هفته آینده به عنوان اولین روز کاری هفته، احتمالاً مجموع ارزش معاملات به دلیل قفل شدن آن ها همچنان پایین تر از میانگین میان مدت خواهد بود. این در حالی است که به این ترتیب رشد بالایی برای شاخص در جریان معاملات روز دوشنبه هم پیش بینی می شود.

نماد های فارس، فولاد و شستا بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص بورس و نماد های کگهر، میدکو و آریا، بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص فرابورس بر جای گذاشتند. نماد های کاهنده از رشد شاخص در بورس، بر خلاف روز های اصلاح، اکنون از میان نماد های کم طرفدارتر هستند. بر این اساس، امروز نماد های وملی، لپارس و مداران، بیشترین تاثیر کاهشی را بر ارتفاع شاخص کل داشتند. بیشترین حجم تقاضا هم به نماد های وتجارت، وبصادر و ثبهساز اختصاص داشت و به ویژه نشانه ای بود از اینکه تقاضا برای نما های پرطرفدار گروه بانکی رو به افزایش است.

اقدام لحظه آخری حقوقی ها با بورس چه کرد؟

با این همه، به نظر می رسد بازار هنوز هم با شوک چهار روز اخیر حقوقی ها در مقام جمع کنندگان صفوف فروش به پیش می رود. برخی برآورد ها نشان می دهند که بیش از 100 نهاد حقوقی دولتی و خصوصی، در فاصله 29 مردادماه تا سوم شهریورماه، بازیگران اصلی شوک دهنده به بازار بوده اند.

در این میان، بیشترین خرید سهام را شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی به میزان 407 میلیون و 109 هزار سهم انجام داد. شرکت سرمایه گذاری گروه اقتصادی سپهر صادرات دیگر خریدار بزرگ روز های منفی بورس تهران با خرید 350 میلیون سهم بود. بر این اساس، تخمین زده می شود که حقوقی ها در فاصله زمانی مورد اشاره در بالا، حدود 12 هزار میلیارد تومان سهم خریدند.

امروز پذیره نویسی نماد پالایش (صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم) که پیش از این با نماد دارا دوم شناخته می شد، آغاز شد. به گفته مسئولین بورسی، تغییر نام این صندوق به دلیل تغییر متولی تاسیس آن بوده است که اکنون، به جای وزارت امور اقتصادی و دارایی، شرکت پالایش و پخش است. پذیره نویسی واحد های این صندوق تا 19 شهریورماه ادامه خواهد یافت.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1142

به "بررسی شاخص و شرایط بورس تهران در روز چهارشنبه، 5 شهریور 99؛ تیک آف پرقدرت بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی شاخص و شرایط بورس تهران در روز چهارشنبه، 5 شهریور 99؛ تیک آف پرقدرت بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید