توزیع سفر در سطح استان خراسان رضوی و توقف زائران در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس

به گزارش مجله تانی بای، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی توزیع سفر در سطح استان و توقف زائران در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس را از برنامه های این اداره کل برای افزایش ماندگاری مسافران در این استان اظهار داشت.

توزیع سفر در سطح استان خراسان رضوی و توقف زائران در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس

به گزارش مجله تانی بای به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر، در مورد برنامه های میراث فرهنگی استان برای افزایش تکرار سفر به مشهد اظهار کرد: در حال برنامه ریزی توزیع سفر در خراسان هستیم. در حال حاضر پیش بینی می گردد که تقریبا 100 هزار اثر تاریخی در استان وجود دارد که هنوز به طور کامل مورد شناسایی و آنالیز قرار نگرفته است.

او اضافه نمود: اکنون 1560 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی قرار گرفته است و نزدیک به دوهزار اثر هم آنالیز شده است که در سراسر استان پخش شده اند و منحصر به مشهدنمی شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی عنوان نمود: باید برنامه ریزی کنیم تا زائر و مسافری که به مشهد می آید پس از زیارت از محورهای تاریخی در سطح استان هم دیدن کند، مانند اتفاقی که در دیگر استان های کشور هم رخ می دهد به طور مثال زمانی که به تبریز سفر می کنیم از کندوان هم دیدن می کنیم.

مکرمی فر عنوان نمود: در شهر گناباد یک اثر ثبت جهانی و در استان بوم گردی های متعدد، مجموعه های تاریخی، آرامگاه ها، شعرا، مفاخر و مشاهیر زیادی داریم که می توان از آن ها برای ماندگاری مسافر استفاده کرد.

او اضافه نمود: همچنین بافت های تاریخی ارزشمندی چه غرب، چه شرق و چه جنوب خراسان در اختیار داریم که بی نظیر و وصف ناپذیر هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: علاوه بر بافت های تاریخی، طبیعت خراسان هم می تواند در ماندگاری مسافر در این استان موثر باشد چرا که مسیرهای زیبایی داریم مخصوصا در شمال خراسان که می تواند زیبایی های دو چندانی را به مسافر نشان دهد.

مکرمی فر ابراز کرد: غیر از موارد گفته شده آیین ها، مراسم، سنت ها و پوشاکی که در این استان وجود دارد می تواند موجبات ماندگاری ماسفر در این استان را فراهم کند.

او عنوان نمود: در حال برنامه ریزی هستیم که بتوانیم مسافر و زائر را پس از زیارت به سمت مجموعه ها و آثار تاریخی موجود در استان سوق دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اضافه نمود: تورهای فراوانی را تشویق کردیم که بازدید از بوم گردی ها را در اولویت قرار دهند برای مثال بوم گردی ها در برج رادکان چناران گسترش پیدا نموده است. خانه های تاریخی و غذاهای سنتی که این مناطقبوم گردی به ماسفران ارائه می نمایند باعث استقبال از بوم گردی ها شده است.

مکرمی فر ادامه داد: ما در حال گسترش اقامت گاه های بوم گرد ی هستیم. در حال حاضر چیزی حدود 35 بوم گردی داریم، حدود هشت بوم گردی در حال افتتاح است، سه بوم گردی در مرحله نهایی قرار گرفته است و 118 بوم گردی مجوزهای لازم و موافقت نامه اصولی را دریافت نموده اند.

او گفت: در حال حاضر سفر در محور جنوب قنات جهانی گناباد، محور کلات، محور درگز رو به افزایش است؛ سفر به محور مجموعه جامی تایباد به خصوص مجموعه آسباد نشتیفان گسترش پیدا نموده است و تورهای زیادی به آن جا سفر می نمایند بیشتر اروپایی هستند و تورهایی که به سمت نیشابور و کلات سفر می نمایند بیشتر داخلی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی مدعی شد: به عقیده من ظرفیت های خراسان برای اهالی این استان ناشناخته باقی مانده است؛ در کوشش هستیم با اطلاع رسانی که از سال آینده آغاز خواهد شد این ظرفیت های تاریخی، معنوی، طبیعی، ملموس و ناملموس را برای اهالی این استان معرفی کنیم که این جاذبه ها موجبات افزایش ماندگاری مسافران را فراهم کند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 245

به "توزیع سفر در سطح استان خراسان رضوی و توقف زائران در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع سفر در سطح استان خراسان رضوی و توقف زائران در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید