در نشست رئیس سیا با مجلس نمایندگان آمریکا چه گذشت؟ ، جزئیات تازه ای از نقش بن سلمان در قتل خاشقجی ، مخالفت ترزا می با ربودن خاشقجی توسط سرویس امنیتی انگلیس برای نجات جان او

به گزارش مجله تانی بای، گزارش سیا به نمایندگان مجلس آمریکا درباره نقش ولیعهد سعودی در قتل جمال خاشقجی نشان می دهد که این سازمان به طور کامل در جریان سناریوی عربستان و نقشه قتل بوده است.

در نشست رئیس سیا با مجلس نمایندگان آمریکا چه گذشت؟ ، جزئیات تازه ای از نقش بن سلمان در قتل خاشقجی ، مخالفت ترزا می با ربودن خاشقجی توسط سرویس امنیتی انگلیس برای نجات جان او

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

ماجرای قتل جمال خاشقجی و نقش بن سلمان ولیعهد عربستان در این جنایت، حالا با گزارش رئیس سیا به نمایندگان مجلس آمریکا ابعاد تازه ای پیدا نموده است چرا که نشان می دهد دستگاه اطلاعاتی آمریکا به طور کامل در جریان سناریوی عربستان و ولیعهد این کشور برای قتل این روزنامه نگار سعودی بوده است.

این خبر در حالی اعلام شد که جینا هاسبل رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا، دیروز پشت درهای بسته گزارش مفصلی را در خصوص نحوه قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی و عاملان پشت پرده آن در اختیار مجلس نمایندگان آمریکا قرار داد.

شبکه ام بی سی آمریکا در گزارشی به نقل از 3 مسئول آگاه از این جلسه اطلاع داد هاسبل در ابتدای این جلسه تاکیدکرد با وجود آنکه دونالد ترامپ وی را از ارائه اطلاعات منع نموده اما قانونا مجاز به انجام چنین کاری نبوده و نمی تواند درخواست مجلس نمایندگان و سنا را برای حضور و تقدیم اطلاعات در رابطه با این جنایت رد کند.

در بخش دیگری از این سخنان هاسبل اطلاع داد که سیا پیش از جنایت هم از کوشش های انجام شده برای سوء قصد به جان خاشقجی اطلاع داشت اما ترامپ و کوشنر به این سازمان اجازه ندادند تا از وی حمایت نموده و مانع از قتل او شوند.

رئیس سیا در ادامه گفت: از یک سال پیش متوجه شدیم که ولیعهد عربستان به وسیله شماری از نیروهای اطلاعاتی عربستانی در حال تعقیب خاشقجی در واشنگتن است، ما تماس های آنها را در رابطه با مکان حضور خاشقجی هم شنود کردیم، حتی یک بار قرار بود او را در یک رستوران با یک کلت مسلح به صدا خفه کن با شلیک به قلبش از پشت سر بکشند اما ما وارد عمل شده و 3 نفر از اعضای سازمان اطلاعات عربستان را دستگیر کردیم حتی به درخواست ترامپ برای عدم بروز مسئله ای بزرگ از اعلام این خبر هم خودداری کردیم.

با این حال ولیعهد عربستان به کوشش های خود برای قتل خاشقجی ادامه داد و گروهی از سازمان اطلاعات عربستان متشکل از حدود 35 نفر از افسران زبده این سازمان را مامور این کار کرد اما تصادفا آنها پیروز به انجام این کار نشدند زیرا او دو شب را در یک خانه نمی خوابید و هر بار در منزل یکی از دوستانش شب را به صبح می رساند.

در بخش دیگری از سخنان هاسبل آمده است: بعد از مدتی یک سرمایه دار بزرگ عربستانی خود را به خاشقجی نزدیک و با او طرح دوستی ریخت و به او گفت که از مخالفان سیاست های ولیعهد محمد بن سلمان است و می خواهد از او حمایت کند و از آن موقع هم از او حمایت اقتصادی کرد.

با شکل گیری دوستی بین این دو، خاشقجی به این سرمایه دار اطلاع داد که قصد ازدواج دارد اما نمی خواهد برای تکمیل روند اداری آن به سفارت عربستان در واشنگتن برود زیرا برادر ولیعهد در آنجا سفیر است و یکی از نامزدهای تصدی ولایت عهدی بعد از او هم محسوب می گردد از این رو به لندن می روم و کارهای اداری را در آنجا انجام خواهم داد.

بعد از آن بود که با هواپیمای شخصی این سرمایه دار عربستانی و به همراه او به لندن مسافرت کردند، سازمان سیا مکالمات سری این سرمایه دار و نحوه آماده سازی برای منتقل شدن او به استانبول را شنود نموده است.

دست آخر هم این سرمایه دار عربستانی که ادعای مخالفت با ولیعهد را دارد پیروز شد خاشقجی را مجاب کند به استانبول برود و بعد از یک هفته اقامت در لندن با او راهی استانبول شدند، اینجا بود که این سرمایه دار به مسئولان عربستانی اطلاع داد که راهی استانبول هستند.

او در این مکالمه آمادگی خود را برای ارتباط با افسران اطلاعاتی سعودی اعلام نمود اما تاکید نمود کانال ارتباط باید از دفتر ولیعهد به وی داده گردد.

ولیعهد سعودی هم یک شماره تلفن را برای ارتباط این سرمایه دار تعیین کرد و این همان شماره ای است که به وسیله آن با او تماس گرفته می گردد.

رئیس سازمان سیا در جلسه استماع اعتراف کرد که با رسیدن خاشقجی به استانبول سیا می دانست که این روزنامه نگار به مرگ نزدیک می گردد، این مسئله را با سازمان اطلاعات انگلیس در میان گذاشت و تصمیم گرفته شد که خاشقجی ربوده گردد، تا به کنسولگری عربستان در استانبول نرود و کشته نگردد، 12 افسر سازمان اطلاعات انگلیس برای ربودن او مامور شدند تا بعد از آن او به سفارت انگلیس منتقل گردد اما ترزا می حاضر به تایید این عملیات نشد و گفت که نمی خواهد سازمان اطلاعات انگلیس را درگیر این مسئله کند.

دو روز قبل از قتل هم ترامپ و دامادش کوشنر دستور دادند که سیا وارد این ماجرا نگردد این در حالی است که سازمان اطلاعات آمریکا طرحی را برای ربودن وی و انتقالش با یک خودروی دیپلماتیک به داخل سفارت آمریکا در آنکارا جهت دورکردنش از سازمان اطلاعات عربستان هم تدارک دیده بود.

اینجا بود که ولیعهد عربستان 15 افسر اطلاعاتی حرفه ای و 3 پزشک قانونی را مجهز به ابزارهای شیمیایی و اره ای فولادی جهت قطع دست و پا به استانبول فرستاد.

آنها یک هتل را برای 4 روز رزرو کردند، ولیعهد هم دستور تامین تعدادی از هواپیماهای مسافرتی را داد که یکی از آنها از ریاض به استانبول سفر و 7 افسر سعودی را منتقل کرد یک هواپیمای دیگر از ریاض به قاهره رفت و از آنجا به استانبول عزیمت کرد تا تمامی تیم اعدام با یکدیگر وارد نشوند.

هواپیمای سومی هم با شماری از افسران سعودی به آنکارا پرید تا برای هر امر غیر مترقبه ای در نزدیکی استانبول باشد.

به اعتقاد رئیس سیا ، بعد از مشکل سیاسی به وجود آمده با کانادا و ثبت نام حدود 2 میلیون سعودی در صفحه خاشقجی و اعلام حمایت آنها از مخالفت با دستور بن سلمان برای خروج از کانادا و نیز دوستی و همسویی که بین او و دکتر محمد عبدالکریم دکتر مخصوص بن سلمان در ریاض که به جرگه مخالفانش پیوسته بود و شنیده شدن زمزمه هایی در رابطه با کوشش این دو برای تشکیل یک حزب سیاسی در کانادا و ایالات متحده همگی از انگیزه های انجام این کار با حداکثر سرعت محسوب می گردد.

به گفته این 3 مسئول که نامشان فاش نشده است، هاسبل تمامی اطلاعات مربوط به خاشقی را در اختیار مجلس نمایندگان قرار داد اما آنها هم اطلاعاتی دارند که مطالب غافلگیرکننده ای است که در کنگره از آن پرده خواهند برداشت؛ امری که می تواند منجر به محاکمه کوشنر و معاون رئیس سازمان اطلاعات آمریکا و استیضاح ترامپ گردد.

منبع: اعتمادآنلاین

منبع: انتخاب
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 432

به "در نشست رئیس سیا با مجلس نمایندگان آمریکا چه گذشت؟ ، جزئیات تازه ای از نقش بن سلمان در قتل خاشقجی ، مخالفت ترزا می با ربودن خاشقجی توسط سرویس امنیتی انگلیس برای نجات جان او" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در نشست رئیس سیا با مجلس نمایندگان آمریکا چه گذشت؟ ، جزئیات تازه ای از نقش بن سلمان در قتل خاشقجی ، مخالفت ترزا می با ربودن خاشقجی توسط سرویس امنیتی انگلیس برای نجات جان او"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید