راه های درمان تنبلی تخمدان

به گزارش مجله تانی بای، رژیم غذایی مناسب، فعالیت جسمی، کاهش وزن، خواب کافی و مدیریت استرس و فشار روحی می توانند به درمان تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک یاری نمایند. برای کنترل عوارض ناشی از تنبلی تخمدان مانند ناباروری، رشد بیش از حد مو و بروز آکنه، احتمالا پزشک دارو تجویز خواهد نمود.

راه های درمان تنبلی تخمدان

خبرنگاران | سرویس سلامت - شایع ترین علت عدم تخمک گذاری و هیپرآندروژنیسم (مقدار بالای آندروژن در بدن) را می توان سندرم تخمدان پلی کیستیک دانست. این بیماری اغلب با چاقی و مقاومت به انسولین همراه است. پزشکان راه های متعددی برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک به بیماران خود توصیه می نمایند؛ از جمله: رژیم غذایی مناسب، داشتن فعالیت جسمی، خواب کافی، مدیریت استرس و کاهش فشار روحی.

تحقیقات متعددی نشان داده اند که کاهش وزن و انجام ورزش به صورت منظم می توانند علائمی مانند اختلال در قاعدگی و ناباروری و همچنین اثربخشی دارو های مورد استفاده برای کنترل گلوکز و بهبود مقاومت به انسولین را بهبود ببخشند. علاوه بر این، خوردن غذا های سالم و استفاده از رژیم مناسب می توانند احتمال ابتلا به عوارض جانبی سندرم تخمدان پلی کیستیک مانند بیماری های قلبی و دیابت را کاهش دهند. در ادامه به توضیح روش های درمانی مورد استفاده خواهیم پرداخت.

راه های درمان تنبلی تخمدان

استفاده از رژیم غذایی برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

اگر دچار اضافه وزن هستید، با کاهش وزن می توانید بسیاری از علائم تنبلی تخمدان را کاهش دهید. کاهش 5 تا 10 درصد از وزن بدن می تواند به کاهش مقاومت به انسولین، عارضه ای که در مبتلایان به این بیماری وجود دارد، یاری کند. در نتیجه، این امر موجب تنظیم چرخه قاعدگی، کنترل بروز آکنه و کاهش رشد بیش از حد مو خواهد شد.

همچنین کاهش وزن می تواند احتمال توانایی باروری در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک را افزایش دهد. در واقع به گفته متخصصان، 75 درصد از زنان مبتلا به این سندرم توانسته اند با کاهش وزن، به کنترل قند خون و بهبود سطح هورمون آندروژن یاری نمایند که این عوامل باعث بهبود تخمک گذاری و باروری خواهند شد.

بهترین رژیم غذایی برای درمان تنبلی تخمدان چیست؟

به یاد داشته باشید که هر نوع رژیم غذایی که به کاهش وزن منجر گردد، می تواند به بهبود و درمان تخمدان پلی کیستیک یاری کند.

بدیهی است استفاده از یک برنامه غذایی که حاوی غذا های گیاهی (سبزیجات، میوه ها، آجیل ها و حبوبات)، چربی های خوب، پروتئین های کم چرب، لبنیات کم چرب و منابع غنی از کلسیم باشد را می توانید برای آغاز رژیم غذایی در نظر داشته باشید.

چه نوع ورزش و فعالیتی برای درمان تنبلی تخمدان مناسب است؟

پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا و هر گونه فعالیت بدنی می توانند به بهبود سندرم تخمدان پلی کیستیک یاری نمایند. فقط به یاد داشته باشید که بهتر است پنج بار در هفته و به مدت حداقل 30 دقیقه، فعالیت بدنی داشته باشید. سه ساعت ورزش در هفته می تواند به بهبود حساسیت به انسولین در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یاری کند.

از بین بردن استرس

افسردگی و اضطراب در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک شایع است؛ علت این موضوع را می توان عدم تعادل هورمونی دانست که باعث تغییرات در خلق و خوی آن ها می گردد. برای تسکین استرس، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • یوگا می تواند به تسکین تنش در افراد یاری کند.
  • کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی، می تواند به کاهش احساس استرس و بهبود سطح قند خون یاری کند.

دارو های توصیه شده برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

برخی از افراد، تنها با تغییر شیوه زندگی می توانند علائم این سندرم را کنترل نمایند. اما بسیاری از زنان برای کنترل علائمی مانند باروری و دیگر عوامل خطرزا مانند مقاومت به انسولین، به مصرف دارو احتیاج دارند. عدم درمان مقاومت به انسولین می تواند به دیابت و کلسترول خون منجر شده و در نهایت ممکن است فرد دچار بیماری قلبی گردد.

رایج ترین دارو های تجویز شده برای درمان تنبلی تخمدان عبارتند از:

  • قرص های ضد بارداری. دارو های ضد بارداری خوراکی حاوی استروژن و پروژستین بوده که به تنظیم چرخه قاعدگی و کنترل علائم تنبلی تخمدان یاری می نمایند. این دارو ها با کاهش سطح هورمون های مردانه، می توانند به کنترل رشد بیش از حد مو و بروز آکنه نیز یاری نمایند. همچنین مصرف این قرص ها می تواند احتمال ابتلا به سرطان آندومتر را نیز کاهش دهد.
  • دارو های حساسیت به انسولین. برای این شرایط، معمولا داروی متفورمین یا پیوگلیتازون تجویز می گردد. اگرچه این دو دارو برای درمان دیابت مورد استفاده قرار می گیرند، اما تحقیقات زیادی نشان داده اند که برای درمان تخمدان پلی کیستیک نیز بسیار موثر هستند. این داروها با کاهش مقاومت به انسولین و سطح بالای انسولین، میزان بالای آندروژن را کاهش می دهند. در نتیجه این دارو ها به بهبود تخمک گذاری و تنظیم دوره های قاعدگی یاری می نمایند. به یاد داشته باشید که این فرایند می تواند 4 تا 6 ماه طول بکشد و ممکن است مصرف این دارو ها برای تمام زنان مبتلا به تنبلی تخمدان موثر نباشند.

از آنجایی که مصرف این دارو ها ممکن است تخمک گذاری را فعال کند، زنانی که قصد بارداری ندارند، باید هم زمان با مصرف این داروها، از قرص های ضد بارداری نیز استفاده نمایند.

خبر خوب این است که مصرف این دارو ها همچنین می توانند به بهبود آکنه، رشد بیش از حد مو، ریزش مو، تسهیل کاهش وزن، کاهش سطح کلسترول و حتی کاهش احتمال ابتلا به بیماری قلبی نیز یاری نمایند.

درمان های باروری

پزشک برای درمان ناشی از کاهش یا فقدان تخمک گذاری، ممکن است داروی کلومیفن را تجویز کند. طبق آمار، مصرف این دارو به مدت 6 ماه، برای حدود 20 تا 40 درصد از زنان مبتلا به تنبلی تخمدان، موثر بوده است.

از دیگر روش های درمان می توان به لقاح آزمایشگاهی (IVF) اشاره نمود. در این روش، لقاح تخمک و اسپرم در محیط آزمایشگاهی اجرا شده و سپس به رحم منتقل می شوند.

توقف یا کاهش رشد بیش از حد مو

استفاده از دارو یا کرم های مو بر می توانند به طور موقت، مو های زائد را از بین ببرند. هرچند برای برطرف دائمی مو های زائد، بهتر است که از لیزر استفاده گردد.

کرم تجویزی افلورنتین HCl می تواند به کاهش رشد مو های جدید یاری کند، اما مو های قبلی را از بین نمی برد. همچنین پزشک ممکن است برای کاهش رشد مو های جدید، دارو هایی مانند اسپیرونولاکتون یا سیپروترون استات را تجویز کند. از آنجایی که بسیاری از این نوع داروها، ممکن است باعث ایجاد نقص مادرزادی شوند، پزشک توصیه خواهد نمود که هم زمان با مصرف این دارو ها از قرص های ضد بارداری نیز استفاده گردد. اثر بخشی این دارو ها ممکن است تا شش ماه طول بکشد.

آکنه

استفاده از قرص های ضد بارداری، دارو های آنتی آندروژن و دارو های حساسیت به انسولین می توانند با کاهش سطح هورمون های مردانه، به درمان تنبلی تخمدان و بیماری آکنه ناشی از آن یاری نمایند. علاوه بر این پزشک ممکن است دارو های دیگری برای باز کردن منافذ پوست، کنترل باکتری های پوستی و تسکین التهاب تجویز کند. دارو هایی مانند رتینوئید و آنتی بیوتیک ها.

هشدار: رتینوئید می تواند باعث ایجاد نقص مادرزادی گردد. بنابراین اگر باردار هستید و یا قصد حامله شدن را دارید، نباید از این دارو بهره ببرید.

برگرفته از: endocrineweb.com

منبع: setare.com
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1420

به "راه های درمان تنبلی تخمدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های درمان تنبلی تخمدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید