ضرورت هوشمندسازی نظام توزیع کالا در کنار درج قیمت فراوری روی محصولات

به گزارش مجله تانی بای، خبرنگاران/خراسان رضوی کارشناس مسئول نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به فاز دوم طرح درج قیمت فراوریکننده روی کالاها گفت: درج قیمت فراوری روی کالا شرط لازم بوده اما کافی نیست. اگرچه فراوریکننده قیمت فراوری را روی کالای خویش درج می نماید اما پارامترهای فراوری هم باید ثابت باشد. در مجموع حلقه های توزیع و عرضه پس از این باید ضرایب سود مربوط به خود را رعایت کند.

ضرورت هوشمندسازی نظام توزیع کالا در کنار درج قیمت فراوری روی محصولات

عباس اخوان در گفت وگو با خبرنگاران در مورد فاز دوم طرح درج قیمت فراورینماینده(به جای قیمت مصرف نماینده) روی کالاها از 19 دی ماه امسال در استان اظهار کرد: از 27 آذر ماه امسال واحدهای فراورینماینده ملزم به درج قیمت فراورینماینده روی محصولاتی از جمله آب معدنی، ماءالشعیر، لوازم خانگی و انواع آبمیوه و از چهارم دی ملزم به درج این قیمت روی کالاهای دیگری مانند دستمال کاغذی، پوشک بچه، پودر لباسشویی، یخچال فریزر، تلویزیون و ماشین لباسشویی شده اند. در همین خصوص در استان کارگروهی راه اندازی شده که بر اساس آن با یاری سازمان تعزیرات حکومتی خراسان رضوی واحدهای فراورینماینده برای اجرای این مهم آنالیز می گردد.

وی اضافه نمود: در فاز دوم اجرای این طرح که از 19 دی ماه شروع شده، واحدهای فراورینماینده انواع سس، رب، کنسروها، ترشیجات، ماکارونی، فیلتر روغن، روغن موتور و محصولات شوینده نیز مکلف شدند قیمت فراورینماینده را روی کالاهای خود درج نمایند. بر این اساس هر هفته کالاهای متفاوتی برای درج قیمت فراورینماینده اعلام می گردد.

کارشناس مسئول نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان نمود: برخی از کالاها در گذشته فراوری شده و روی آن قیمت فراورینماینده درج نشده است؛ این کالاها هنوز هم در سطح بازار جهت عرضه وجود دارد اما کوشش می گردد کالاهایی که قیمت فراورینماینده روی آن درج شده به زودی به دست مصرف نماینده برسد. برخی از واحدها به خصوص واحدهای فراورینماینده نوشابه در استان قیمت فراورینماینده را روی محصول خود لحاظ نموده و به بازار عرضه نموده اند.

اخوان درباره بازرسی های اجرا شده برای درج قیمت فراوری در واحدهای فراوریی توضیح داد: تا کنون 10 مورد بازرسی در مرکز استان از واحدهای فراورینماینده اجرا شده و این بازرسی ها ادامه دارد.

وی ادامه داد: اگرچه فراورینماینده قیمت فراوری را روی کالای خویش درج می نماید اما پارامترهای فراوری هم باید ثابت باشد. گاهی پارامترهای فراوری متغیر می گردد و محتمل است در سبد عرضه مصرف نماینده با تعدد قیمت روبرو گردد. در حقیقت فراورینماینده با توجه به قیمت تمام شده فراوری کالا آن را به فروش می رساند.

کارشناس مسئول نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی درباره اینکه آیا درج قیمت فراوری به نفع مصرف نماینده است، مطرح کرد: اگرچه قیمت فراورینماینده روی کالا درج می گردد اما باید شبکه عرضه بعد از آن نیز شفاف باشد. نباید تعدد در ارزش کالا وجود داشته باشد و کالا دست به دست بچرخد و قیمت آن افزایش یابد. بنابراین درج قیمت فراورینماینده شرط ضروری است ولی کافی نیست. در این میان شبکه توزیع کالا نیز باید کنترل شده و این امر تنها با هوشمندسازی نظام توزیع کالا صورت می گیرد.

اخوان توضیح داد: در سطح عرضه هم باید روی کالا برچسب مصرف نماینده درج گردد و بر روی این مساله هم نظارت صورت گیرد. در بخش عمده فروشی ضریب سود سه درصد لحاظ می گردد. به طور کلی بعد از مشخص قیمت کارخانه تا قیمتی که به دست مصرف نماینده می رسد، باید حداکثر 15 درصد سود لحاظ گردد. البته در برخی کالاها این عدد متغییر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اسفند 1400 بروزرسانی: 1 اسفند 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1929

به "ضرورت هوشمندسازی نظام توزیع کالا در کنار درج قیمت فراوری روی محصولات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت هوشمندسازی نظام توزیع کالا در کنار درج قیمت فراوری روی محصولات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید