عکس ، حرمت شکنی قبور شهدای العوامیه به دست نیروهای آل سعود

به گزارش مجله تانی بای، نیروی امنیتی آل سعود با سوءاستفاده از قرنطینه خانگی مردم العوامیه به مقبره شهدای این شهر یورش بردند و با از بین بردن سنگ قبر شهدا، این قبور را با خاک یکسان کردند.

عکس ، حرمت شکنی قبور شهدای العوامیه به دست نیروهای آل سعود

به گزارش گروه بین الملل مجله تانی بای، منابع رسانه ای از سوءاستفاده نیروهای امنیتی عربستان سعودی از شرایط به وجود آمده ناشی از شیوع بحران کرونا در این کشور برای حرمت شکنی قبور شهدای شهر العوامیه خبر دادند.

وبگاه العهد در گزارشی بیان کرد، نیروهای دستگاه امنیتی از تاریکی شب استفاده و به قبور شهدا در شهر العوامیه بی احترامی نموده اند.

یکی از اهالی منطقه قطیف در همین زمینه به العهد گفت، در پی شیوع کرونا قبرستان شهدا در 25 مارس تا اطلاع ثانوی بسته شد و عناصر امنیتی آل سعود از منع آمد و شد و نبود مردم در خیابان استفاده و تجاوز خود را اجرایی نموده اند.

در این گزارش آمده است: آدینه شب گذشته، مقامات از متعهد بودن اهالی العوامیه برای باقی ماندن در منازل به دلیل شیوع کرونا سوءاستفاده کردند و مقبره شهدای تحرکات مسالمت آمیز را برای خالی کردن کینه کور خود انتخاب کردند. آنها به عناصر خود دستور تخریب سنگ قبرها را دادند، سنگ هایی که اسامی شهدا بر روی آن نوشته شده بود.

بر اساس این گزارش، مقبره شامل 22 قبر شهدای عوامیه بوده است و همچنان پیکر 49 شهیدی که ترور یا اعدام شده اند به خانواده های آنها تحویل داده نشده است.

العهد در خاتمه گزارش خود به تخریب قبور ائمه بقیع (علیهم السلام) به دست موسسان وهابیت در عربستان سعودی اشاره نموده و نوشته، تخریب قبور شهدای العوامیه موضوع جدیدی نیست.

قبل از تخریب

پس از تخریب

حدود 10 تا 15 درصد از جمعیت عربستان را شیعیان تشکیل می دهند که عمدتاً در استان الشرقیه ساکن هستند. این استان مهمترین مرکز استخراج نفت در عربستان به شمار می آید.

مناطق شهری استان قطیف در عربستان به دو دلیل: ترکیب جمعیتی (اکثریت شیعه) و منابع غنی مالی از اهمیت زیادی برخوردار است. رژیم آل سعود نیز تحت تاثیر ایدئولوژی افراطی وهابیت، همیشه شیعیان قطیف را در عربستان تحت فشارهای غیرانسانی قرار داده است و به همین دلیل شیعیان این منطقه از فوریه 2011 با برگزاری اعتراضات خیابانی در استان الشرقیه عربستان، بویژه در منطقه قطیف و شهر عوامیه، خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی، برخورداری از حق آزادی بیان و برگزاری اجتماع و همچنین خاتمه تبعیض گسترده هستند.

در این تحرکات مسالمت آمیز، تعدادی از اهالی این منطقه به شهادت رسیدند و عده ای بازداشت و زندانی شدند.

شیخ نمر رهبر تحرکات مسالمت آمیز شیعیان عربستان در سال 2012 بازداشت شد و در 15 اکتبر 2015 دادگاه جنایی عربستان سعودی به دلیل اقدام علیه امنیت ملی و محاربه، به اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن در انظار عمومی محکوم و در 2 ژانویه 2016 اعدام شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 919

به "عکس ، حرمت شکنی قبور شهدای العوامیه به دست نیروهای آل سعود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، حرمت شکنی قبور شهدای العوامیه به دست نیروهای آل سعود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید