مذاکرات موشکی- فضایی قزاقستان و امارات

به گزارش مجله تانی بای، همکاری در زمینه ایجاد یک مجموعه موشکی فضایی در پایگاه هوایی بایکونور بر مبنای موشک های روسی سایوز، موضوعی است که در همکاری های فضایی امارات و قزاقستان بر آن تأکید شد.

مذاکرات موشکی- فضایی قزاقستان و امارات

به گزارش گروه بین الملل مجله تانی بای به نقل از آژانس خبری ملی قرقیزستان، مسائل همکاری با امارات متحده عربی در حوزه اکتشافات فضایی در قزاقستان مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

این جلسه مذاکره در طی دیدار میان وزیر امور خارجه قزاقستان، بیبوت آتامکولوف، و سفیر امارات متحده عربی در نورسلطان، سلطان احمد الجابر، صورت گرفت. طرفین در این دیدار پیرامون طیف گسترده ای از موضوعات، از جمله همکاری های سیاسی دوجانبه، مالی و فرهنگی نیز رایزنی کردند.

وزیر امور خارجه قزاقستان در این دیدار گفت: قزاقستان و امارات متحده عربی به صورت سنتی دوست و مرتبط هستند و روابط همکاری خود را در حالی که بازخوردهای مثبتی طی سال های اخیر گرفته اند، ادامه می دهند. ما همچنین برنامه داریم تا همکاری های متقابلا سودمند خود را در آینده نیز ادامه دهیم.

بر اساس گزارش وب سایت وزارت امور خارجه قزاقستان، طرفین در این دیدار در مورد زمینه های همکاری مشترک در حوزه اکتشاف فضایی نیز بحث و گفتگو کردند. در این گزارش تصریح شده است: در این زمینه، طرفین بر اهمیت ایجاد یک مجموعه موشکی در محدوده ایستگاه فضایی بایکونور به وسیله مدرنیزه کردن پاد لانچرهای موشک سایوز و موشک ماهواره بر سایوز 2، که مورد درخواست های مکرر بازارهای دنیای برای ارائه خدمات است، تاکید کردند. روسیه یک شریک این پروژه در کنار قزاقستان و امارات متحده عربی است.

در مقابل، طرف امارات متحده عربی ضمن ابراز قدردانی از قزاقستان برای حمایت و همکاری در توسعه صنایع فضایی در این کشور، اشاره نمود که پرواز نخستین فضانورد اماراتی هزا المنصوری از پایگاه فضایی بایکونو برای 25 سپتامبر (3 مهر) برنامه ریزی شده است.

لازم به ذکر است پایگاه فضایی بایکونور قدیمی ترین ایستگاه فضایی دنیا است که در دوره اتحاد جماهیر شوروی در این جمهوری ساخته شد. طی سال های پس از فروپاشی شوروی، این پایگاه به صورت اجاره ای و با مشارکت قزاقستان در اختیار روسیه نهاده شده است. موشک های سایوز روسی معروف ترین موشک های ماهواره بر و حامل محموله های فضایی هستند که از این پایگاه به فضا پرتاب می شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 272

به "مذاکرات موشکی- فضایی قزاقستان و امارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات موشکی- فضایی قزاقستان و امارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید