مسائل دهان، درباره شرایط سلامتی شما چه می گویند؟

به گزارش مجله تانی بای، دانستن این موضوع که شرایط سلامت دهان چه تاثیری روی سلامت عمومی شما و ابتلا به سایر بیماری ها دارد، بسیار مهم است. در اینجا به مسائل دهانی اشاره می گردد که نشان دهنده وجود یک بیماری در بدن شماست:

مسائل دهان، درباره شرایط سلامتی شما چه می گویند؟

زبان صاف و کمرنگ: صاف بودن زبان می تواند نشانه ای از کمبود ویتامین B12، آهن و فولات در بدن باشد. طبق آمارهای دانشگاه پزشکی استنفورد، کمبود ویتامین B12 می تواند بعلاوه باعث ایجاد درد و قرمزی زبان گردد. در نظر داشته باشید که گیاه خواران و وگان ها بیشتر در معرض خطر ابتلا به کمبود این ویتامین هستند. یک راه چاره خوب برای جبران این کمبود، مصرف کافی محصولات حیوانی است.

التهاب لثه ها: این نوع التهاب می تواند نشانه ای از بروز التهاب مزمن در بدن شما باشد. شما باید این نوع التهاب را جدی بگیرید زیرا در صورت عدم توجه به آن، خطر ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری های قلبی در شما افزایش می یابد.

ضایعات ماندگار در دهان: ضایعات دهانی که بهبود نمی یابند، می توانند هشداری برای ابتلا به سرطان دهان باشند. تحقیقات بعلاوه نشان می دهد که این نوع ضایعات بعلاوه یک علامت رایج از ویروس اچ آی وی هستند. تمام ضایعات دهانی که بیش از دو هفته در دهان به جای مانده باشند، احتیاج به آنالیز های پزشکی دارند.

بیماری زبان جغرافیایی: زبان جغرافیایی یک بیماری التهابی اما بی ضرر است که سطح زبان را درگیر می کند. زبان به وسیله برآمدگی های سفید و صورتی رنگ کوچکی به نام پاپیلا، پوشیده شده است. در افراد مبتلا به این بیماری، زبان فاقد پاپیلا بوده و ظاهری صاف همراه با جزایری قرمز دارد و گاهی هم لبه های آن مقداری برآمده هستند. این ضایعات (جزایر قرمز رنگ) ظاهری نقشه یا جغرافیا مانند به زبان می دهند. این ضایعات اغلب پس از بهبود در یک ناحیه از زبان به ناحیه دیگری منتقل می شوند. گرچه ظاهر زبان جغرافیایی ممکن است هشدار دهنده باشد، اما مشکل خاصی ایجاد نمی کند و هیچ ارتباطی با عفونت یا سرطان ندارد. به گفته محققان کلینیک مایو، بیماری زبان جغرافیایی خطر ابتلا به بیماری های روانی را افزایش نمی دهد اما به علت ظاهر آن، باعث اضطراب در افراد مبتلا می گردد.

سوزش در دهان: شاید بعد از مصرف نوع خاصی از خمیردندان دچار سوزش در دهان شوید اما این مشکل می تواند نشانه ای از رفتن به سوی دوران یائسگی باشد. تحقیقات نشان می دهد که تغییرات هورمونی در طول یائسگی، موجب سوزش در دهان می گردد.

کم رنگ شدن زبان: زبان شما می تواند به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان کمرنگ گردد. در واقع باکتری ها و سلول های مرده می توانند یک پوشش سفید روی زبان شما ایجاد نمایند. با این حال اگر تمام مراقبت ها را برای حفظ سلامت دهان و دندان رعایت کنید و همچنان زبان تان کمرنگ باشد، شاید دچار کم خونی از نوع فقر آهن شده باشید.

دهان بدبو: این مشکل بهداشتی گاهی اوقات نشانه از یک عارضه جدی در بدن است. نارسایی کلیه می تواند موجب تنفس بد بو گردد.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1734

به "مسائل دهان، درباره شرایط سلامتی شما چه می گویند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل دهان، درباره شرایط سلامتی شما چه می گویند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید