مقاومت خودروسازان در برابر شواری رقابت ، تکلیف پیش فروش خودرو چه می گردد؟

به گزارش مجله تانی بای، به گزارش خبرنگاران، اوایل شهریورماه سال جاری بود که شورای رقابت در مصوبه ای تازه بیان کرد خریداران در بخشی از خودرو با پیش پرداخت سهیم هستند و خودروسازان هم حق پیش فروش خودروهایی که قیمت آن مشخص نشده را ندارند.

مقاومت خودروسازان در برابر شواری رقابت ، تکلیف پیش فروش خودرو چه می گردد؟

در مصوبه شورای رقابت آمده است:

چنانچه مراجع ذی صلاح در رابطه با خودروهای انحصاری مشمول دستورالعمل قیمت شورا، با پیش فروش خودرو موافقت نمایند به نسبت مبلغ پرداختی بابت پیش پرداخت، هر مشتری درصدی از قیمت رسمی خودرو را در زمان ثبت نام (نسبت به قیمت کارخانه) پرداخت نموده است در این صورت سهمی از خودرو که پیش پرداخت آن قبلاً صورت گرفته مشمول هیچ گونه تورم قیمتی احتمالی نخواهد شد و صرفاً بقیه سهم به جای مانده مشمول تورم بخشی احتمالی خواهد بود.

توجه به دغدغه خریداران

البته رضا شیوا رئیس شورای رقابت، در مورد مصوبه شورای رقابت که در آن خریداران در بخشی از قیمت خودرو سهیم خواهند بود، گفته است: در این مصوبه ما دغدغه جدی خریداران خودرو را مورد آنالیز قرار دادیم و در نهایت تصمیم گرفتیم که مصرف نماینده با توجه به مبلغ پیش پرداختی که در ازای خرید خودرو به شرکت های خودروسازی پرداخت می نماید در قیمت تمام شده خودرو سهیم باشد.

وی در این رابطه با اعلام اینکه این مصوبه عطف به ما سبق نیست، اضافه نمود: این مصوبه از تاریخ ابلاغ آن قابل اجراست و شامل گذشته نمی گردد. البته سود مشارکتی که شرکت های خودروسازی به مصرف نمایندگان پرداخت می کردند در چارچوب تصمیم گیری خود خودروساز است. به نحوی که شاید بعضی از خودروسازان برای تشویق خرید سودی را برای خریداران در نظر بگیرند اما سوال این است اگر کسی سود مشارکت دریافت کند این مصوبه شاملش نمی گردد یا خیر باید بگویم شورا برای تمام کسانی که پیش خرید می نمایند این مصوبه را اجرایی می نماید.

رئیس شورای رقابت با تاکید بر اینکه در سال گذشته گزارشات بسیار زیادی از سوی خریداران خودرو به ما ارسال شده بود، اضافه نمود: در این شکایات مصرف نماینده اعلام نموده است که حدود یک یا دو سال گذشته مبلغی را به اسم پیش پرداخت به خودروساز داده است اما در زمان دریافت خودرو ارزش پول پرداختی ما کاهش یافته و باید متناسب با تورم هزینه بیشتری را برای مابقی قیمت خودرو پرداخت کنیم که این موضوع اصلاً عادلانه نیست.

مقاومت خودروسازان در برابر شواری رقابت

دو هفته ای از اعلام این مصوبه به وسیله شورای رقابت گذشت و خودروسازان در طول این مدت هیچ موضعگیری در این رابطه انجام ندادند اما اخیراً سایپا در واکنش به این مصوبه خبر توقف پیش فروش محصولات خود را مطرح نموده است.

مجید باقری قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، گفته است: به علت مصوبه شورای رقابت و تا مشخص تکلیف این موضوع سایپا در سال 1400 هیچ خودرویی را پیش فروش نمی نماید؛ در امسال فقط فروش فوق العاده خواهیم داشت و دیگر پیش فروش خودرو نداریم.

به اعتقاد وی با طرح نو شورای رقابت امکان پیش فروش محصولات نو را نخواهیم داشت و برای حل این موضوع مشغول رایزنی با شورای رقابت هستیم.

در حال حاضر هنوز شورای رقابت واکنشی نسبت به این موضوع نداشته و همچنان اجرایی شدن مصوبه نو شورای رقابت به وسیله خودروسازان با ابهامات زیادی همراه است.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودروی خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1746

به "مقاومت خودروسازان در برابر شواری رقابت ، تکلیف پیش فروش خودرو چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاومت خودروسازان در برابر شواری رقابت ، تکلیف پیش فروش خودرو چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید