مهم ترین عوامل فراموشی مطالب درسی

به گزارش مجله تانی بای، در این بسته دانستنی های تحصیلی درباره عامل فراموشی مطالب درسی در دانش آموزان خواهیم گفت.

مهم ترین عوامل فراموشی مطالب درسی

به گزارش گروه رسانه های مجله تانی بای، دانش آموزان ممکن است برای خواندن درس ساعت ها وقت صرف کنند اما به دلیل آن که اصولی درس نمی خوانند مطالب را فراموش کنند که این موضوع بسیار ناراحت کننده است. زمانی که دانش آموزان تمرکز ندارند، خواندن بی فایده خواهد بود. حقیقت این است که بسکمک از دانش آموزان با اصول درست درس خواندن آشنا نیستند در حالی که بسیار تلاش می کنند اما زمان یادآوری مطالب دچار مشکل می شوند .

برای افزایش تمرکز باید بصورت بخش های کوتاه درس خوانده شود پس از سرانجام یک بخش به ذهنتان مراجعه کنید و درباره مطالبی که مطالعه کرده اید متمرکز شوید. پایداری خوانش و زمان مطالعه را در هر روز یا هفته افزایش دهند .

اگر احساس می کنید حافظه شما تحلیل رفته و همه درس هایی که خوانده اید فراموش شده است، نا امید نشوید و به جای تسلیم شدن دنبال راه چاره باشید. روان شناسان معتقدند که انسان دارای سیستم حافظه ای با سه مرحله مجزا است: حافظه حسی، حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت. حافظه حسی بسیار فرار است و مدت زمان ذخیره سازی اطلاعات در آن کمتر از 1 ثانیه بررسی شده است. حافظه کوتاه مدت گنجایش بسیار محدودی دارد و پس از فیلتر کردن اطلاعات را به سرعت به حافظه بلند مدت منتقل می کند. حافظه بلند مدت دارای ظرفیت نامحدودی است و اطلاعات را با ماندگاری زیاد ثبت می کند .

فراموشی به این دلیل است که مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل نمی شوند. در واقع هر اطلاعاتی که در حافظه حسی و کوتاه مدت باشند اگر ارزشمند باشد به حافظه بلند مدت انتقال می یابد. مهم ترین عامل در فراموشی مطالب درسی مرور نکردن آن ها است. زمانی که مطالب جدید درسی را مطالعه کردید سعی کنید حتما در همان روز آن را مرور کنید و این کار را به آینده محول نکنید. اگر بعد از چند روز مطالب را مرور کنید به طور طبیعی بخش هایی از آن را فراموش خواهید کرد. بهترین کار مرور دروس در همان روز و چند روز بعد از مطالعه است تا مطالب به حافظه بلند مدت منتقل شود. رمز یادگیری مؤثر، تکرار مطالب است. تکرار، یکی از اهرم های قدرتمند در اختیار ما است که باعث می شود اطلاعات مدام به مغز مخابره شود و مغز با این تکرار ها مطالب را می فهمد .

اگر دانش آموزان مطلبی را به دیگران آموزش دهند دیرتر آن را فراموش خواهند کرد. دانش آموزان می توانند متن کتاب را برای خود با صدای بلند بازگو کنند. تحقیقات نشان می دهند اگر مطالب را با صدای بلند بیان کنیم آن ها را بهتر به خاطر خواهیم سپرد. هنگام مطالعه کاغذ و قلمی داشته باشید و مطالبی که میخوانید را بنویسید. این نوشته ها احتمالا و به دردتان نخواهد خورد اما کمک بزرگی به دانش آموزان برای به خاطر سپردن مطالب خواهد کرد .

سعی کنید فقط اطلاعات مهم و مناسب را مشخص کنید. برای مثال در یک صفحه فقط دور چند کلمه کلیدی را خط بکشید. هر چیزی را که می خوانید به زبان خود بازگو کنید. حتما درباره مطالب با دیگران بحث و گفت وگو کنید. پاراگراف هایی که اطلاعات مهمی در آن جاسازی شده است را بازخوانی کنید. بعد از چند رو محتوا، موضوع ها و نظریه های مهم را دوباره بخوانید و از خودتان امتحان بگیرید .

منبع:باشگاه مجله تانی بای

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 409

به "مهم ترین عوامل فراموشی مطالب درسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین عوامل فراموشی مطالب درسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید