موضع آمریکا درباره نامزد مدیر کلی آژانس بین المللی انرژی اتمی

به گزارش مجله تانی بای، وزیر انرژی آمریکا رسما از نامزد آرژانتینی پست مدیر کلی آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور تلویحی حمایت کرده است.

موضع آمریکا درباره نامزد مدیر کلی آژانس بین المللی انرژی اتمی

به گزارش گروه بین الملل مجله تانی بای به نقل از رویترز، ریک پری وزیر انرژی آمریکا امروز سه شنبه گفت: نامزد آرژانتینی برای مدیر کلی آژانس بین المللی انرژی اتمی یک نامزد کامل است.

وی البته حاضر به حمایت رسمی از این نامزد آرژانتینی نشده است. یوکیا آمانو مدیر کل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه جولای در حالی که برای کناره گیری از این سمت به علت بیماری آماده شده بود، از جهان رفت. شورای حکام آژانس متشکل از 35 کشور جهان قصد دارد ماه آینده جانشین آمانو را معین کند.

تاکنون 4 نامزد برای جانشینی آمانو معرفی شده اند: کورنل فروتا اهل رومانی و معاون سابق آمانو، رافائل گروسی نماینده آرژانتین در آژانس بین المللی انرژی اتمی، لاسینه زبرو رئیس بخش ممنوعیت آزمایش های هسته ای آژانس از بورکینافاسو و مارتا زیاکووا رئیس بخش قوانین آژانس اهل اسلواکی.

گروسی تنها نامزدی است که تاکنون به طور آشکار و علنی رقابت خود را برای احراز این پست آغاز کرده است. دیپلمات ها بر این باورند که گروسی نسبت به سایر نامزدهای مطرح شده شانس بیشتری برای احراز این پست دارد.

در حالی که موضع اکثر کشورهای عضو شورای حکام هنوز نامعین است، گروسی در ماه آگوست در واشنگتن با مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا دیدار کرده است. برخی دیپلمات ها بر این باورند که این دیدار به معنای حمایت مستحکم ایالات متحده از گروسی برای احراز این پست بوده است.

ریک پری وزیر انرژی آمریکا امروز سه شنبه در وین بود تا در نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی شرکت کند، وی در پاسخ به سئوالات مجله تانی بای درباره نامزدی گروسی، گفت: او یک نامزد کامل از نظر من است. او کسی است که همه پیچیدگی های این جهان را درک می کند.

زمانی که از ریک پری سئوال شد که آیا این اظهارات به معنای حمایت رسمی از گروسی است، ریک پری حاضر به حمایت از وی نشده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 331

به "موضع آمریکا درباره نامزد مدیر کلی آژانس بین المللی انرژی اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع آمریکا درباره نامزد مدیر کلی آژانس بین المللی انرژی اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید