نمایشگاه بانوی ایران در مجموعه سعدآباد افتتاح شد

به گزارش مجله تانی بای، نمایشگاه بانوی ایران با حضور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی روز پنجشنبه 15 آذر 97 در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد افتتاح شد.

نمایشگاه بانوی ایران در مجموعه سعدآباد افتتاح شد

به گزارش مجله تانی بای به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: کشور جمهوری اسلامی ایران سومین کشور فراوری کننده صنایع دستی از لحاظ تنوع در جهان است و خوشبختانه طی روز های گذشته با ثبت دو شهر و یک روستای دیگر از کشورمان، شهر آباده در زمینه منبت، شهر میبد در زمینه زیلو و روستای خراشاد در زمینه حوله بافی (توبافی)، با داشتن هشت شهر و دو روستای جهانی در لیست شهرها و روستاهای جهانی سازمان شورای جهانی صنایع دستی بر صدر لیست در این حوزه ایستاده ایم.

او ادامه داد: دو شب پیش با حضور ریاست محترم جمهوری و در سفر به استان سمنان افتتاح پروژه پرنده های صلح صنایع دستی ایران را داشتیم که براساس این طرح پرندگان صلح و صنایع دستی ایران به اقصی نقاط جهان پرواز کردند تا پیغام صلح و دوستی را به مردم جهان برسانند.

محمودیان با ابراز خرسندی از حضور در افتتاح این نمایشگاه اضافه نمود: خوشحالم که در آیین رونمایی این لباس فاخر بار دیگر اقتدار ایران را در زمینه هنر و صنایع دستی در زمینه احیای زری بافی و ترمه بافی و استفاده از آن در منسوجات را به رخ می کشیم.

معاون صنایع دستی اضافه نمود: با این همه قدرتی که در زمینه منسوجات سنتی و صنایع دستی داریم و بیش از 295 رشته فعال ما در ایران در حوزه صنایع دستی است آنچه که ما از آن به عنوان مزیت رقابتی ایران نام می بریم و گنج پنهانی که در حوزه منسوجات سنتی صنایع دستی داریم خیلی به ما برمی خورد اگر قرار باشد کشوری بیاید در زمینه سوزن دوزی مدعی باشد. سوزن دوزان بلوچ هستند، عزیزانی هستند که در قشم و میناب و دورافتاده ترین مناطق کشور گلابتون دوزی میکنند و آرام و بی صدا در یک حاشیه اقتصاد سالم به کار سوزن دوزی و فراوری صنایع دستی می پردازد این مثال عینی اقتصاد مقاومتی است.

محمودیان اضافه نمود: لباسی که در این نمایشگاه عرضه شده است اقتدار هنر ایران را نشان می دهد و اگر قرار باشد راجع به پارچه های دست باف و راجع به صنایع دستی کشوری صحبت بشود تنها کشوری که میتواند یکه تاز باشد ایران است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اضافه نمود: ما در آینده طرح و نقشه های خیلی زیادی برای احیای منسوجات سنتی در حوزه صنایع دستی داریم که امشب نمونه ای از آن را در معرض دید همگان می گذاریم و باز هم معتقد هستیم که صفر تا صد لباسی که مال صنایع دستی ایران است متعلق به هنرهای سنتی است تمامش دست دوز و کار این مرزوبوم است آن چیز است که در این شرایط که سال حمایت از کالای ایرانی نام گرفته و بحث اقتصاد مقاومتی نمایانگر قدرت صنایع دستی و صنعتگران هنرمند ماست.

منبع: میراث آریا
انتشار: 21 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 227

به "نمایشگاه بانوی ایران در مجموعه سعدآباد افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه بانوی ایران در مجموعه سعدآباد افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید