واردات 3 میلیون دز واکسن کرونا توسط بخش خصوصی تا دو هفته دیگر

به گزارش مجله تانی بای، نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه اگر اتفاقی خاصی نیفتد تا دو هفته دیگر اولین مرحله از محموله های واکسن کرونا توسط بخش خصوصی وارد کشور می شود، گفت: سه میلیون دز واکسن کرونا در راه ایران است.

واردات 3 میلیون دز واکسن کرونا توسط بخش خصوصی تا دو هفته دیگر

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سفرنامه کیش بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، حسین سلاح ورزی در حاشیه بیست و هشتمین نشست هیات کنندگان اتاق البرز در مورد آخرین شرایط تامین واکسن کرونا برای کارکنان مجموعه های تولیدی و صنعتی کشور، اظهار کرد: در سطح دنیا بطور جدی این مبحث وجود دارد که واکسن جزو کالای عمومی محسوب می شود یا کالای خصوصی است و اتفاقا نقطه نظرات متفاوتی میان اقتصاددانان در این مورد وجود دارد.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه در ایران طی سال های گذشته انواع واکسن های مورد نیاز وزارت بهداشت توسط بخش خصوصی وارد شده است، گفت: اکنون در مورد واکسن کرونا به دلیل شرایط خاصی که در بحث تولید آن و از طرفی زمان بندی برای ساخت واکسن های تولیدی وجود داشت، اساسا بازاری نبود که بتوان خرید و فروش این واکسن را در آن انجام داد و به جزء دولت ها هیچ فرد یا مجموعه ای اجازه خرید و عرضه آن را نداشت.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در این شرایط از سوی شرکت هایی که در طول سالیان گذشته و به عنوان کنندگان رسمی کمپانی های واکسن ساز با وزارت بهداشت در تعامل بودند، اعلام شد که توانایی واردات واکسن دارند.

وی در ادامه توضیح داد: حداقل سه شرکت معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت که از کنندگان رسمی کمپانی های واکسن ساز بوده و از اعضای اتاق بازرگانی هم هستند در مقاطعی از طریق سرمایه گذارانی که روی توسعه تولید این واکسن ها کار کرده بودند، مسئله تامین چندین دز واکسن را مطرح کردند.

سلاح ورزی مطرح کرد: با وجود طرح چنین پیشنهاداتی حداقل دو مرتبه از سوی سازمان غذا و دارو در راستای تایید نهایی این درخواست ها تعلل شد و فرصت واردات محموله های واکسن های کرونا مورد نیاز را از دست دادیم.

وی گفت: طبق آخرین اطلاعات دریافتی خوشبختانه در مجموع مقرر شد که حدود سه میلیون دز واکسن توسط این شرکت های ایرانی یا کنندگان رسمی کمپانی های واکسن ساز وارد کشور شود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد: در این رابطه قراردادهای واردات یک میلیون و دو میلیون دز واکسن کرونا را داریم که مراحل نهایی را طی می کند و به تایید وزارت بهداشت هم می رسد، اگر اتفاقی نیفتد تا دو هفته دیگر اولین محموله از این محموله های واکسن کرونا وارد کشور خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه همزمان با این اتفاق های خوب در راستای واردات واکسن کرونا، برخی مخالفان هم ادعا داشتند که نباید واردات واکسن توسط بخش خصوصی انجام شود ، گفت: دلیلش را این طور مطرح می کردند که واکسن های وارداتی از این طریق در اختیار قشر غنی جامعه قرار می گیرد.

وی اعلام نمود: البته در این شرایط با توجه به طرح مسئله تامین واکسن خارجی، مجموعه هایی ادعا کردند که توانایی واردات واکسن کرونا را دارند که در صحت و سقم این ادعاها شبهاتی وجود دارد.

به گفته سلاح ورزی، فلسفه واردات واکسن توسط چند شرکت کننده کمپانی های واکسن خارجی و عضو اتاق بازرگانی در این است که این مجموعه به نوعی اقدامات لازم را انجام دهد تا واکسن ها وارداتی از این طریق در اختیار کارگران و نیروهای تولیدی فعال در کارخانه ها قرار داده شود.

وی تاکید کرد: استدلال ما این است که شرکت ها در شرایط کنونی با این مسئله روبرو هستند که اگر در سطح یک واحد تولیدی یا صنعتی یکی از نیروها به بیماری کرونا مبتلا شود، بطور مستقیم و غیر مستقیم هزینه های سنگینی را متحمل خواهند شد و روزانه باید مبلغ سنگیننی هم برای انجام تست کرونا پرسنل متقبل شوند.

نائب رئیس اول اتاق بازرگانی ایران تشریح کرد: شرکت های داخلی در راستای مسئولیت اجتماعی خود پذیرفته اند که اگر بخش خصوصی واردات واکسن را انجام دهد، این واکسن ها را خریداری کرده و به صورت رایگان به کارگران و دیگر پرسنل تزریق کنند.

وی اعلام نمود: واردات واکسن از خارج توسط شرکت های مربوطه بدون نفع مالی و پولی و صرفا در راستای مسئولیت اجتماعی و بر اساس احتساب قیمت تمام شده انجام می شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1648

به "واردات 3 میلیون دز واکسن کرونا توسط بخش خصوصی تا دو هفته دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات 3 میلیون دز واکسن کرونا توسط بخش خصوصی تا دو هفته دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید